Svet zavoda šempetrske bolnišnice se je na današnji seji seznanil s poročilom o nesrečnem dogodku v urgentnem centru. Še pred sejo pa so direktorica Nataša Fikfak in njeni namestnici ponudile odstop, vendar so člani sveta zavoda sklenili, da o tem do konca preiskave ne bodo odločali, je povedala predsednica sveta zavoda Anita Manfreda.
Tik pred sejo je svet zavoda dobil tudi dopis kolegija predstojnikov bolnišnice, v katerem so člane sveta seznanili s tem, da jim je direktorica ponudila odstop. Člane sveta so pozvali, naj tega odstopa ne sprejmejo.
"Tako smo se pač odločili, treba je počakati, preiskave potekajo," je povedala Manfredova in dodala, da bodo počakali, da se zadeve razčistijo in bodo potem ukrepali.
Direktorico so podprli tudi zaposleni v bolnišnici in o tem poslali pismo svetu zavoda, pod podporo pa se je podpisalo okoli 190 zaposlenih.
Svet zavoda je med drugim sprejel tudi sklep, da bo do konca preiskave vodstvo bolnišnice sodelovalo le s preiskovalci in ne bo več dajalo izjav za medije. Sklep so utemeljili s tem, da bodo tako zaščitili osebno integriteto vodstva bolnišnice.
V šempetrski bolnišnici so po neuspešnem oživljanju 52-letnega bolnika ugotovili, da je napeljava medicinskih plinov v enem od prostorov za reanimacijo napačna. V četrtek so zagotovili, da je delo v urgentnem centru za bolnike in zdravstveno osebje varno, saj so nepravilnosti v napeljavi plinov v enem od štirih stebrov v reanimacijskem prostoru odpravili, v sredo opravljen komisijski pregled vgrajenih priključkov medicinskih in tehničnih plinov v urgentnem centru pa ni pokazal nepravilnosti.
V zvezi z dogajanjem na šempetrski urgenci poteka intenzivna kriminalistična preiskava, ki gre v smeri utemeljevanja suma uradno pregonljivega kaznivega dejanja povzročitve splošne nevarnosti, so sporočili s Policijske uprave Nova Gorica. Izvajalci del na urgenci si odgovornost sicer podajajo, vprašanje pa je, kako so svoje delo opravili nadzorniki.
Kdo bo prevzel odgovornost za napako?
Šempetrsko urgenco so gradila podjetja IMP, Kolektor Koling in CPG, kot podizvajalca pa sta pri gradnji sodelovala Medicoengineerig in Medicop.
Iz Medicoengineeringa, ki je bilo odgovorno za vgradnjo in dobavo medicinske opreme, so včeraj sporočili, da je pregled sklopk pokazal, da je Medicop napačno povezal cevi v novogoriškem urgentnem centru. Poslali so celo fotografijo: "Bela cev je priključena na modro in modra na belo, kar je povzročilo napako v izpustih na sklopkah. Priklope je izvajal Medicop. Napaka je odpravljena," so zapisali. Kot so še pojasnili, je v praksi izvajalec medicinskih plinov izvajal vse meritve, vključno z zapisnikom in izjavo "Preizkus skladnega delovanja plinskih sklopk". V celoti, od priključka do porabnika, kar je moralo biti del Dokazila o zanesljivosti.
A v Medicopu so očitke zavrnili, češ da je njihovo podjetje v procesu gradnje in opremljanja šempetrske urgence izvajalo zgolj inštalacijo medicinskih plinov, ne pa samega priklopa medicinske opreme. Pravijo, da niso bili niti pooblaščeni niti pogodbeno zadolženi za izvedbo fiksnega in končnega priklop kateregakoli anestezijskega stativa, še manj pa zadolženi za izvedbo procesa, s akterim se anestezijski stativ da v uporabo. "Pogodbeni partner, zadolžen za anestezijski stativ, bi moral opraviti končne priklope, funkcionalna testiranja in ugotoviti skladnost s standardi," so zapisali v sporočilu za javnost.
Preiskujejo še štiri smrti
Od odprtja urgence so v reanimacijskem prostoru oživljali osem oseb, pri čemer je bila reanimacija uspešna v štirih primerih. Vzroke smrti v teh primerih bodo ponovno vzeli pod drobnogled, čeprav so bili že pripisani drugim vzrokom. V reanimacijski sobi so sicer trije stolpi iz katerih prihaja plin in zaenkrat ni znano, iz katerega so pline dovajali drugim pacientom.
Direktorica šempetrske bolnišnice Nataša Fikfak je poudarila, da so nepravilnosti v napeljavi plinov zdaj odpravljene in je delo v urgentnem centru za paciente ter zdravstveno osebje varno. Notranji nadzor po njenih besedah poteka po standardih in predpisih, z zaključki pa bodo seznanili pristojne inštitucije.
Kolar Celarčeva ne bo odstopila
Anesteziolog Konrad Kuštrin je pri vsem tem opozoril na objektivno odgovornost ministrice Milojke Kolar Celarc. Med drugim je bila urgenca zgrajena v veliki naglici, da se je še ujelo rok, preden bi izpuhtela evropska sredstva, s katerimi je bila pokrita več kot polovica investicije. "Treba je vedeti, da je ministrstvo strahovito pritiskalo na bolnišnice, da bi ti urgentni centri začeli čim prej delovati. Jasno je, da so bili izvajalci pod pritiskom, in pri hitenju se delajo napake." Kuštrin zato meni, da bi morala ministrica odstopiti, a ta je že povedala, da "ministrstvo tukaj ne more nositi odgovornosti. To je bila lahko človeška napaka, čeprav ne želim špekulirati."
Mobilni anestezijski aparat v reanimacijskem prostoru ni obvezen
Strokovni direktor murskosoboške bolnišnice in anesteziolog v projektni skupini za urgentne centre Daniel Grabar je poudaril, da mobilni anestezijski aparat, ki samodejno prepozna prisotnost, vrsto in mešanico anestetikov v dihalni zmesi, v reanimacijskem prostoru ni obvezen del opreme, ker je namenjen predvsem izvajanju operativnih posegov.
Odločitev, kje bo nameščena naprava, je bila prepuščena bolnišnici, v soboški so po njegovih besedah ta aparat namestili v reanimacijski prostor, z njim testirali vso opremo, vendar pa po dveh ali treh reanimacijah ugotovili, da ga pravzaprav ne rabijo in je bil celo moteč, zato so ga premestili v sosednjo operacijsko dvorano, tako da ga lahko po potrebi premaknejo in uporabijo v reanimacijskem prostoru.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.