Večino Slovenije je sneženje zajelo že v noči na ponedeljek in čez dan so ponekod izmerili tudi do 70 centimetrov debelo snežno odejo. Zvečer je močno snežilo predvsem na Koroškem in Celjskem ter v krajih, ki ležijo na severni strani Pohorja, drugod dežuje.
Večina padavin se je proti večeru pomaknila nad severovzhodno Slovenijo, čez dan pa je največ snega zapadlo v Novi vasi na Blokah, kjer beležijo 72-centimetrsko snežno odejo, v Mežici na Koroškem je zapadlo 30 centimetrov snega, snežna odeja je tako zdaj debela 50 centimetrov, v bližnjem Slovenj Gradcu pa je čez dan večinoma deževalo, zato se je tam snežna odeja z jutranjih 23 stanjšala na 16 centimetrov.
Veliko snega je zapadlo tudi v Novem mestu, kjer se je snežna odeja z včerajšnjih 15 odebelila na 42 centimetrov. Dobrih 40 centimetrov snega imajo tudi na Vrhniki in v Logatcu.
Del Posavja je medtem brez snežne odeje, razlike so tudi v Beli krajini, na Koroškem in Štajerskem.
Na Ribniškem in Kočevskem beležijo najdebelejšo snežno odejo po februarju 2018
Na Ribniškem je močan veter predvsem v višjih legah gradil visoke, tudi dvometrske snežne zamete.
Na Celjskem že od nedelje zvečer pada dež s snegom. V višje ležečih predelih je zapadlo od 10 do 30 centimetrov novega snega, vendar ne po vseh hribih.
Obilno sneženje je zajelo Kozjansko in Zgornjo Savinjsko dolino, ekipe celjske zimske službe pa so bile na terenu že od 1. ure zjutraj. Tokrat ni tako hudo, kot je bilo pred tednom dni, je ocenil vodje celjske zimske službe Damjan Maček. Na Koroškem močno sneži, vendar so vse ceste prevozne, je dejal Aleksander Celan iz Voca Celje.
Marsikje po nižinah v osrednji in severni Sloveniji je sneg popoldan prešel v dež. "Nova pošiljka snega je zapadla tudi v gorah, vendar zaradi močnega vetra tam višine novega snega niso najbolj merodajne," poroča Arso.
Do torka zjutraj bo na Notranjskem, Kočevskem, ponekod na Dolenjskem, Koroškem ter na širšem območju Pohorja zapadlo še od 20 do 50 cm novega snega. Veter bo v višjih legah gradil snežne zamete, lahko pride do vetroloma ter tudi snegoloma.
Na centru za obveščanje so zabeležili 116 dogodkov v povezavi z visoko snežno odejo, največ na območju Štajerske, Koroške in Dolenjske. Za sanacijo posledic je bilo na terenu aktiviranih 43 gasilskih enot. Preko cestišč se je po do sedaj zbranih podatkih podrlo več kot 130 dreves, poškodovanih je bilo devet objektov elektrodistribucijske infrastrukture in en objekt telekomunikacijskega omrežja, zabeležili so tudi tri izpade dobave električne energije odjemalcem občine Podvelka. Zaradi podrtega drevja in obilnega sneženja je bilo zaprtih tudi nekaj cest in ogroženo več stanovanjskih objektov.
Zaradi obilice snega se je sicer že podrlo več dreves. Ta so v občini Zagorje ob Savi ovirala promet. V občini Rače-Fram pa je drevo uničilo tudi elektroenergijske vodnike. Gasilci PGD Fram so kraj dogodka zavarovali in z vozišča odstranili del drevesa.
V večjem delu gora velika nevarnost snežnih plazov
Nevarnost snežnih plazov je v večjem delu naših gora nad nadmorsko višino okoli 1500 metrov velika (4. stopnje), na nižjih predelih pa znatna (3. stopnje). Nekoliko manjša nevarnost je tudi v zahodnih in južnih Julijcih, poroča Arso.
Večinoma zmerna nevarnost (2. stopnja) je na območju Idrijsko-Cerkljanskega, Škofjeloškega, Polhograjskega in Zasavskega hribovja. Tam so predvsem nevarna strma travnata pobočja. V gorah pa so zlasti nevarna pobočja nad gozdno mejo, kjer veter prenaša sneg in gradi nove snežne nanose.
"Že pod majhno obremenitvijo lahko sprožite kložast snežni plaz, plazovi pa se na strmih pobočjih prožijo tudi spontano. V stari snežni odeji, ki je sedaj skrita pod debelo snežno odejo novega snega, so zlasti na osojnih pobočjih prisotne šibke plasti, ki lahko na posameznih mestih ob dodatni obremenitvi tudi popustijo," opozarja agencija za okolje. To se lahko zgodi predvsem tam, kjer novega snega zaradi vpliva vetra manj. Pod nadmorsko višino okoli 1500 m so nevarna predvsem strma travnata pobočja. Snežne in plazovne razmere so zelo zahtevne.
Sneženje bo najverjetneje ponehalo šele ponoči
V naslednjih urah se bo težišče padavinskega dogajanja preselilo nad severovzhodno Slovenijo.
Zvečer se bo sneženje v južni polovici Slovenije umirjalo. Ponoči bo predvsem na Koroškem, na Zgornjem Savinjskem in na širšem območju Pohorja obilneje snežilo, možen bo snegolom, napovedujejo pri Arso.
Tudi v torek se bodo pojavljale padavine, ki pa ne bodo več tako obilne. Meja sneženja bo na nadmorski višini med 300 in 500 metrov. Na Primorskem bo pihala šibka burja. Sreda bo oblačna, a večinoma suha, le ponekod na vzhodu bo lahko še rahlo snežilo.
V četrtek bo suho vreme, v petek pa bo lahko občasno naletaval sneg. Ob koncu tedna bomo imeli tudi nekaj jasnine, zato se bodo jutranje temperature spuščale globoko pod ledišče, dnevne pa bodo malo nad ničlo.
Vozne razmere oteževal tudi močan veter
Razmere na cestah je predvsem dopoldne dodatno oteževal močan veter. Burja na Primorskem je na izpostavljenih mestih dosegala tudi hitrost do 140 kilometrov na uro.
Zaradi močnega vetra prihaja do okvar električnega omrežja in posledično do prekinitev dobave električne energije na nekaterih mestih distribucijskega področja Elektra Primorska. Dopoldne je bilo brez električne energije 1200 odjemalcev električne energije in 50 transformatorskih postaj in sicer na Goriškem, Kanalskem, Postojnskem ter v krajih Ilirska Bistrica in Dekani.
Kot so navedli v podjetju, gre večinoma za podrta drevesa na daljnovodih in potrgane žice zaradi vetra. "Vse razpoložljive ekipe Elektra Primorska so na terenu in se trudijo, da bi čim prej vsem odjemalcem zagotovili normalno oskrbo z električno energijo. Napake se pojavljajo in odpravljajo sproti in bodo dokončno sanirane tekom dneva," so zagotovili.
KOMENTARJI (122)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.