DVK je za primerjavo navedla, da je na predčasnih volitvah v državni zbor leta 2018 glasovalo 40,54 odstotka vseh mladih volilnih upravičencev, k skupni udeležbi pa so prispevali 12,57 odstotka vseh glasov.
Največ glasov so sicer k skupni udeležbi prispevali volivke in volivci, starejši od 61 let, in sicer 35,1 odstotka. V tej starostni skupini je na referendumu glasovalo 47,41 odstotka vseh volilnih upravičencev. Skoraj ravno toliko oz. 47,42 odstotka jih je glasovalo tudi v starostni skupini med 46 in 60 let. Ti so skupno prispevali 26,56 odstotka glasov.
V starostni skupini med 31 in 45 let je bila udeležba 42,57-odstotna, njihovi glasovi pa so med vsemi predstavljali 23,05 odstotka. Na referendumu je sicer glasovalo več volivk kot volivcev. K skupni udeležbi so volivke prispevale 53,14 odstotka glasov, volivci pa 46,86 odstotka.
Za primerjavo so na DVK navedli, da je na ponovljenem glasovanju na referendumu o zakonu o drugem tiru glasovalo več volivcev kot volivk, saj se je glasovanja takrat udeležilo 15,79 odstotka vseh volilnih upravičencev in 14,17 odstotka volilnih upravičenk.
Na DVK so danes še pojasnili, da so omenjene podatke glede glasovanja na referendumu o noveli zakona o vodah 11. julija zajeli volilni odbori po voliščih na območju Slovenije na dan glasovanja, zato so mogoče manjše statistične napake oz. manjša statistična odstopanja.
Vladno novelo zakona o vodah je na referendumu 11. julija po dozdajšnjih podatkih zavrnilo 86,69 odstotka volivcev, končni izid glasovanja iz tujine pa bodo ugotavljali v ponedeljek. Referendum je potekal na pobudo Gibanja za pitno vodo, ki je ocenilo, da bi novela razširila možnost za gradnjo na priobalnih in vodnih zemljiščih ter s tem poslabšala stanje voda in poplavno varnost.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.