Po določilih danes objavljenega razpisa morajo kandidati izpolnjevati določene pogoje: stari so lahko od 18 do 60 let, imeti morajo ustrezne psihofizične sposobnosti ter srednjo strokovno ali srednjo splošno izobrazbo.
Zoper kandidate ne sme biti vložena pravnomočna obtožnica zaradi naklepnega kaznivega dejanja, za katero se storilec preganja po uradni dolžnosti, biti morajo državljani Slovenije s stalnim prebivališčem v EU, z opravljenim varnostnim preverjanjem, poleg tega zanje ne sme obstajati varnostni zadržek. Imeti morajo tudi veljavno vozniško dovoljenje B kategorije.
Kandidati ne smejo biti zaposleni kot policisti, vojaki, cariniki, pravosodni policisti ali zaposleni v gospodarski družbi, zavodu ali organizaciji, katere dejavnost je posebnega pomena za obrambo.
Kandidati, ki bodo izpolnjevali formalne pogoje, bodo morali opraviti preizkus telesnih zmogljivosti, psihološki in zdravniški pregled. Prednost pri izboru bodo imeli tisti, ki bodo pri tem dosegli boljše rezultate, pa tudi tisti, ki so služili vojaški rok v policiji ali so bili v rezervni sestavi policije.
Z izbranimi kandidati bo za čas osnovnega usposabljanja sklenjena pogodba, po usposabljanju pa bo komisija izbrala najprimernejše. Z izbranimi bo sklenjena pogodba o prostovoljni službi v pomožni policiji, predvidoma za obdobje najmanj petih let.
Kdaj jih lahko vpokličejo?

Pomožne policiste država vpokliče, ko želi zaradi nemotenega opravljanja nalog policije nadomestiti odsotnost večjega števila aktivnih policistov, ob naravnih in drugih nesrečah, v primerih, ko je huje ogrožena javna varnost, za zavarovanje državne meje in v primerih krize oziroma izrednega ali vojnega stanja. Prvič je bila pomožna policija vpoklicana leta 1996 za potrebe obiska papeža Janeza Pavla II, drugič pa jeseni 2015 za potrebe obvladovanja migracijskega vala.
Kandidatu za pomožnega policista in pomožnemu policistu med usposabljanjem v delovnih dneh pripada nadomestilo v višini 75 odstotkov (nezaposlenim v višini 100 odstotkov), ob sobotah 100 odstotkov, ob nedeljah in dela prostih dnevih pa 150 odstotkov osnovne plače javnega uslužbenca v 21. plačnem razredu.
Pomožnemu policistu med opravljanjem nalog pripada plačilo v višini 100 odstotkov osnovne plače javnega uslužbenca v 21. plačnem razredu. Ko ne opravlja nalog, pa mu pripada plačilo za pripravljenost, in sicer v višini 0,8 odstotka bruto minimalne plače oziroma okoli 6,3 evra na dan.
Slovenija se sicer že nekaj časa sooča s pomanjkanjem pomožnih policistov, zato je državni zbor novembra lani na predlog ministrstva dvignil starostno mejo za pomožne policiste s 50 na 60 let.
Trenutno pomožni sestav policije šteje 237 oseb, dodatno pa gre v usposabljanje za pomožnega policista 99 oseb, ki so se prijavile na razpis iz začetka leta. Ministrstvo in policija si sicer želita, da bi Slovenija skupaj imela 800 pomožnih policistov.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.