Varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek - Travnik je predstavila letno poročilo za leto 2007. Število pobud varuhu se je v preteklem letu povečalo za več kot deset odstotkov, v ospredju pa še vedno ostajajo sodni zaostanki in neizvršene odločbe ustavnega sodišča. Varuhinja opozarja tudi na različne pritiske, s katerimi se je srečevala.
Več kot desetodstotno povečanje pobud varuhu človekovih pravic v letu 2007 - v zadnjih letih se je namreč njihovo število zmanjševalo - si je po besedah Čebašek - Travnikove mogoče razlagati na več načinov. Varuhinja človekovih pravic ugotavlja, da je povečanje zadev mogoče pojasniti z večjo prepoznavnostjo institucije varuha, večjem zaupanju vanjo ali pa je bilo v tem času tudi problemov več.
Kot je pojasnila na današnji novinarski konferenci, v tokratnem poročilu posebnih novosti ni, saj v ospredju ostaja področje pravosodja (sodnih zaostankov) ter neizvršenih odločb ustavnega sodišča. Teh je namreč 18, med njimi ustavna odločba o izbrisanih. "Kako lahko verjamemo v pravno državo, če se niti odločbe ustavnega sodišča ne upoštevajo," se sprašuje varuhinja.
Sicer pa Čebašek - Travnikovo skrbi tudi porast zadev s področja socialnega varstva, kar kaže na večjo stopnjo revščine, ter okoljevarstva in otrokovih pravic. Na tem področju si v uradu varuha prizadevajo za ustanovitev inštituta zagovornika otrokovih pravic. Zadovoljna pa je s sprejemom zakona o duševnem zdravju ter zakona o pacientovih pravicah, čeprav danes še ni znano, kako se bosta uresničevala v praksi.
Varuhinja se je srečevala tudi s raznimi pritiski
Varuhinja je v svojem poročilu zapisala, da se je v prvem letu svojega mandata srečevala z različnimi pritiski, tudi političnimi. Kot je danes pojasnila, je vrsta pritiska tudi prehod na nov plačni sistem, ki je z nerazumnim znižanjem plač zadal močan udarec delovanju institucije varuha. Poleg tega uradu niso bila odobrena dodatna sredstva, za katera so zaprosili, po besedah varuhinje pa so se pojavljali tudi politični pritiski pri imenovanju njenih namestnikov.
Čebašek - Travnikova je po lastnih besedah doživljala tudi drugačne pritiske, a o njih ni želela govoriti, saj "so bile stvari izrečene, ne pa napisane". Spregovorila je tudi o sodelovanju svojega urada z državnimi institucijami. Največ sodelujejo z ministrstvi, ki pa se po svoji odzivnosti in kooperativnosti med seboj razlikujejo. Kot pravi, imajo z nekaterimi "kar hude težave", denimo z ministrstvom za okolje in prostor, medtem ko se sodelovanje z zunanjim ministrstvom ter ministrstvom za delo, družino in socialne zadeve počasi izboljšuje.
Letno poročilo je varuhinja danes izročila predsedniku državnega zbora Francetu Cukjatiju ter ga zaprosila, da bi ga državni zbor obravnaval. Cukjati je ob tem dejal, da državni zbor poročila varuha vedno skrbno obravnava, zato je prepričan, da bo ena pomembnih tem na začetku prihodnjega mandata. Glede povečanega števila pobud pa Cukjati ne meni, da se stanje na področju človekovih pravic poslabšuje, temveč da je institucija varuha vsako leto bolj prepoznavna.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.