Gospodarska kriminaliteta je v primerjavi s prvim polletjem lanskega leta po podatkih policije porasla za dobrih 23 odstotkov na nekaj več kot 6.400 raziskanih kaznivih dejanj. Kot je pojasnil direktor Uprave kriminalistične policije na Generalni policijski upravi Aleksander Jevšek, je to odraz gospodarske krize, pri čemer je prijava tovrstnih kaznivih dejanj narasla v drugi polovici lanskega in prvi polovici letošnjega leta. Kljub porastu obravnavanih kaznivih dejanj s 45.539 na 47.451 ali za 4,2 odstotka pa poudarja večji delež preiskanih dejanj, ki je z 52 odstotkov dosegel 55,4 odstotka.
V danes predstavljenem poročilu o delu policije sicer izstopa sedemodstotni porast kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost in povečanje kaznivih dejanj, povezanih z nasiljem v družini. Delo policije na področju varnosti cestnega prometa je bilo še bolj usmerjeno v odkrivanje storilcev najhujših prekrškov in večkratnih kršiteljev cestnoprometnih predpisov, na kar kaže število zaseženih vozil. To se je več kot podvojilo, saj so policisti zasegli dobrih tisoč vozil. Ob tem so možje v modrem obravnavali za 7,4 odstotka manj kršitev zakona o varnosti cestnega prometa, od tega je bilo največ kršitev zaradi prekoračitve hitrosti, neuporabe varnostnega pasu in zaradi vožnje pod vplivom alkohola.
Za skoraj 20 odstotkov manj pritožb zoper policiste
V prvem polletju 2010 je bilo zoper postopke policistov vloženih 325 ali za 18,3 odstotka manj pritožb kot v istem obdobju prejšnjega leta. Zaradi suma storitve kaznivih dejanj je bilo 12 policistom izdano pisno opozorilo pred redno odpovedjo pogodbe o zaposlitvi, desetim policistom pa je bila izredno odpovedana pogodba o zaposlitvi.
Prvi mož policije Janko Goršek pa je spomnil, da so v okviru 1. julija zaključene reorganizacije Generalne policijske uprave izvedli procese racionalizacije ter združevanja in reorganizacije notranjih enot. Med novimi pridobitvami pa je omenil tudi center za center za kriminalistično obveščevalno dejavnost.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.