Tudi danes se je v Mariboru zbralo nekaj protestnikov, ki se ne strinjajo z novim vladnim odlokom o omejitvi gibanja med 21. in 6. uro. Včeraj se jih je zbralo okoli 50, danes pa še precej manj. Kot ocenjuje novinar Večera Miha Dajčman, je na Glavnem trgu "več policistov in novinarjev kot protestnikov".
V torek ob 21. uri so začeli veljati dodatni ukrepi za zajezitev širjenja novega koronavirusa, med katere spada tudi policijska ura. Kot so pojasnili na PU Maribor se je po pozivih na družbenih omrežjih včeraj ob razglasitvi policijske ure na Glavnem trgu v Mariboru zbralo okoli 50 ljudi. Dogajanje je spremljajo okoli 20 novinarjev.
Osebe, ki so se tam zbrale (z izjemo novinarjev) so se zavedale, da s svojo prisotnostjo kršijo odlok o začasni omejitvi gibanja ljudi med 21. in 6. uro, dodajajo na policiji. Kot so zapisali, se zavedajo pomena javnega izražanja mnenj in stališč o vprašanjih javnega ali skupnega dobro. Na udeležence so zato apelirali, naj spoštujejo predpise, zdravstveni inšpektorji pa so navzočim izrekli opozorila za storjene prekrške.
Zdravstveni inšpektorat je namreč tisti, ki je pristojen za obravnavo prekrškov, povezanih z izvajanjem odloka. Policisti sankcij niso izrekli, pravijo na PU Maribor.
Večina udeležencev je sicer po besedah policije opozorila inšpektorjev upoštevala in so v manjših skupinah zapustili Glavni trg. Ostala pa je skupina oseb, ki so jim inšpektorji ponovno izrekli opozorilo, ki so ga upoštevali in se razšli.
30 minut po začetku protesta je bil tako Glavni trg prazen, na njem pa so ostale le še osebe, ki so v odloku opredeljene kot izjeme. Policija ni ukrepala zoper nobenega udeleženca, saj so upoštevali opozorila in se razšli, so še zapisali na PU Maribor.
ZIRS: Uveden je bil en prekrškovni postopek
Kot so nam sporočili z Zdravstvenega inšpektorata Republike Slovenije (ZIRS), so na Trgu svobode v Mariboru izvajali inšpekcijski nadzor skupaj s policijo. Uveden je bil en prekrškovni postopek. "Postopek je v teku, zato več informacij ne moremo posredovati," so povedali na ZIRS. Kazen za kršitev znaša od 400 do 4000 evrov.
Pri nadzoru v Ljubljani je bilo izrečenih 10 opozoril, so še povedali na inšpektoratu.
Kot smo poročali včeraj, so protestniki vzklikali, da policijska ura ni ustavna in policistom namenili nekaj ostrih besed. Slišati je bilo tudi vzklike "strnimo vrste", "vemo, da tega nočete početi", "preberite si ustavo", "mi vas plačujemo" ter "policijska ura ni rešitev".
Nekaj protestnikov je sicer prišlo brez zaščitne maske, za kar naj bi po poročanju oddaje 24UR ZVEČER prejeli globo zdravstvenega inšpektorja. Enemu od udeležencev naj bi naložili 1.200 evrov kazni.
Udeleženci protesta naj bi nov protest načrtovali tudi danes, in sicer ob 21. uri.
KOMENTARJI (349)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.