Ugibanj je konec. Prihodnji predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je slovenski kandidatki za evropsko komisarko Violeti Bulc dodelil resor za promet. Za kandidata za položaj podpredsednika komisije za energetsko unijo pa predlaga Slovaka Maroša Šefčoviča, sedanjega kandidata za komisarja za promet in vesolje. Šefčovič bo tako prevzel položaj, ki naj bi po prvotnih načrtih pripadel neuspešni slovenski kandidatki Alenki Bratušek. Bulčevo so sicer danes za uradno kandidatko za evropsko komisarko potrdile tudi članice EU, so sporočili v Bruslju.
Bulčeva in Šefčovič bosta morala sedaj opraviti zaslišanji pred pristojnimi odbori v Evropskem parlamentu. Slovensko kandidatko bo zaslišal odbor za promet in turizem, predvidoma v ponedeljek ob 19. uri. Zaslišanje Šefčoviča pred odboroma za okolje in energijo pa naj bi bilo v torek.
Na vprašanje, zakaj se je bodoči predsednik komisije odločil, da novi slovenski kandidatki poveri resor za promet, je Junckerjeva tiskovna predstavnica Natasha Bertaud odgovorila, da je po pogovoru z njo ocenil, da njene izkušnje omogočajo, da ji nameni ta "zelo pomemben in ključen resor za promet".
Ob tem je zatrdila, da "ni nihče ničesar izgubil", temveč je Juncker zgolj presodil, da ima Šefčovič prave izkušnje, da prevzame zelo zahteven položaj podpredsednika za energetsko unijo.
Pomembno vlogo pri tem je po neuradnih informacijah imelo dejstvo, da Slovak že v tej komisiji zaseda podpredsedniški položaj ter da je med preostalimi kandidati najbolj izkušen, medtem ko nova slovenska kandidatka nima političnih izkušenj.
Dejstvo, da bo imela Bulčeva občutno manj časa za priprave na zaslišanje kot preostali kandidati, je Junckerjeva tiskovna predstavnica komentirala z besedami, da je bodoči predsednik komisije na pogovoru z Bulčevo ocenil, da je zelo sposobna kandidatka, ki se hitro uči, zato verjamejo, da bo zelo dobro izkoristila čas, ki ga ima, da se dobro pripravi na zaslišanje.
'Področje prometa postaja eno najpomembnejših v EU'
Premier Miro Cerar je pozdravil odločitev o dodelitvi prometnega resorja Violeti Bulc. Odločitev so pozdravili tudi na ministrstvu za infrastrukturo. Kot pravijo, postaja področje prometa eno najpomembnejših v EU, za investicije v prometno infrastrukturo pa je v novem finančnem okviru namenjenih trikrat več sredstev kot v minulem.
Spomnili so, da je v novem večletnem finančnem okviru 2014-2020 za investicije v prometno infrastrukturo na ravni EU namenjenih trikrat več sredstev kot v iztekajoči se finančni perspektivi 2007-2013.
Proračun EU za investicije s področja prometa je narasel z osmih milijard evrov na skoraj 24 milijard evrov, kar po mnenju ministrstva predstavlja jasen signal, da so lahko investicije v prometno infrastrukturo odločilen dejavnik za oživitev evropskega gospodarstva in ustvarjanje novih delovnih mest.
Prometni resor tako postaja eden od "vlečnih konjev" za izhod EU iz krize, so zapisali na ministrstvu, zato se jim ne zdi čudno, da gre za eno od področij, za katerega so ponavadi zainteresirane velike članice.
Nad Bulčevo kot komisarko za promet pa niso navdušeni v pristojnem parlamentarnem odboru. Težava sicer ni v Bulčevi osebno, ampak v želji članov odbora, da "kakršne koli spremembe resorjev ne bodo prizadele njihovega področja". Iz odbora so Juckerju še sporočili, da je Šefčovič "na zaslišanju blestel" in je zato strokovno in osebnostno najbolj primeren za ta resor. Kljub temu večjega upora ni pričakovati, ker bo višji interes, torej imenovanje komisije, prevladal nad željami odbora.
Evropski poslanci: Izgubljena priložnost, a Bulčevi želijo uspeh
Kot je dejal Franc Bogovič (EPP/SLS), je "realen optimist". Bulčevi daje "dosti več možnosti, da prestane zaslišanje", kot ga je dajal Bratuškovi. Obenem upa, da se bo nanj res temeljito pripravila, saj "brez tega, da v ponedeljek prepriča odbor, nima možnosti, da pride skozi".
Milan Zver je predvsem izpostavil, da je "zaradi odločitve premierja (Mira Cerarja), da v Bruselj pošlje kandidatko s premalo političnih in vodstvenih izkušenj, Slovenija izgubila podpredsedniško mesto v Evropski komisiji in področje energetike, ki je bilo na voljo še do včeraj popoldne".
"Cena za politično preigravanje je precej visoka," se strinja Romana Tomc (EPP/SDS) in dodaja, da "Slovenija igre pri imenovanju Evropske komisije ni odigrala dovolj spretno". "Izid za nas bi bil mnogo boljši, če bi vlada zmogla preseči nadstrankarske okvire in že na začetku predlagala strokovno močno in politično kompetentno ime," je še zapisala poslanka.
Tudi Patricija Šulin (EPP/SDS) je "po fiasku z Alenko Bratušek" pričakovala drugačno kandidatko, s polno politično podporo in ustreznimi političnimi izkušnjami. Kot je spomnila, je kot nadomestna članica odbora za promet spremljala zaslišanje Šefčoviča, ki je bil v svojih odgovorih zelo suveren. Želi si, da bo Bulčeva pokazala podobno raven znanja in prepričljivosti.
"Po polomiji s prvo kandidaturo sem iskreno pričakoval ambicijo vlade, da se v novi rundi izkaže s kompetentno kandidaturo. Žal se je model odločanja ponovil," je bil podobno kritičen Lojze Peterle (EPP/NSi) ter dodal, da si je Slovenija "sama izbila kline na evropski lestvi" in dobila vsebinsko okleščen resor za promet.
Bolj navdušen nad komisarsko kandidatko je pričakovano Ivo Vajgl (Alde/DeSUS), ki je poudaril, da je komisarska kandidatka v Bruslju v teh dneh "prepričala s svojo neposrednostjo in originalnostjo in, kot so poudarili iz Junckerjevega kabineta, veliko sposobnostjo hitro se učiti in prilagajati novi situaciji".
"Glede na vse do sedaj znane okoliščine in izjave s strani kabineta predsednika Evropske komisije ne pričakujem zapletov pri potrditvi kandidatke, seveda ob ustreznem nastopu na zaslišanju prihodnji teden," pa je bil v odzivu jedrnat Igor Šoltes (Verjamem/Zeleni).
Tanja Fajon (S&D/SD), ki so jo po zavrnitvi Bratuškove v Evropskem parlamentu nekaj časa omenjali kot zelo verjetno novo kandidatko Slovenije, upa in želi, da Bulčeva uspešno opravi zaslišanje.
Bulčevi nekoliko okleščen resor
Slovenski kandidatki je sicer Juncker namenil le resor za promet, medtem ko je bil Slovak kandidat za komisarja za promet in vesoljsko politiko. Komu bo poveril pristojnosti za vesoljsko politiko, Juncker za zdaj uradno ni sporočil.
Evropski poslanec iz Slovenije Milan Zver je sicer danes nakazal, da jih bo prevzel Slovak. V odzivu na Junckerjevo odločitev je namreč zapisal, da bo Šefčovič "kot podpredsednik komisije obdržal tudi del pristojnosti na področju prometa in na ta način nadziral delo slovenske komisarke".
Predvidene so še druge prilagoditve v komisarski ekipi, a jih Juncker za zdaj ni uradno sporočil.
Madžaru Tiborju Navracsicsu, kandidatu za komisarja za izobraževanje, kulturo, mlade in državljanstvo, naj bi na primer odvzeli pristojnosti za državljanstvo in jih premestili h Grku Dimitrisu Avramopulosu, kandidatu za komisarja za migracije in notranje zadeve. Madžaru pa naj bi dodali pristojnosti za šport.
Prvi podpredsednik Nizozemec Frans Timmermans, pristojen za boljšo zakonodajo, medinstitucionalne odnose, vladavino prava in listino o temeljnih pravicah, pa naj bi ob nizu nalog prevzel tudi pristojnosti za trajnostni razvoj in nadzor nad izvajanjem kodeksa o ravnanju. Junckerjeve desne roke se je tako že prijel vzdevek "super komisarja".
A ti prilagoditvi in morebitne druge spremembe za zdaj niso potrjene.
Podpredsedniško mesto izgubili zaradi premalo izkušene kandidatke
Bulčeva medtem v Bruslju še naprej nabira podporo. Včeraj se je ob Junckerju srečala tudi s slovenskimi evropskimi poslanci. Franc Bogovič (ELS/SLS), je na Twitterju zapisal, da je bil pogovor konstruktiven in ji zaželel srečo na zaslišanju.
Srečala se je že tudi s prvaki poslanskih skupin ALDE in EPP, čaka jo še srečanje z vodstvom socialistov, ki so, kot je znano, na njenem mestu želeli videti Tanjo Fajon, na kar so tudi glasno opozarjali.
A večina duhov naj bi bila v Bruslju že pomirjenih. Predvsem zato, ker se mudi, rošad v zadnjem trenutku pa noče nihče. Bulčeva naj bi tako že imela zagotovljeno podporo ključnih političnih skupin - EPP in S&D. Prav tako si je že nabrala nekaj podpornikov, ki menijo, da bi lahko na bruseljske hodnike prinesla nekaj (potrebnega) svežega vetra.
Vseeno pa svežina na evropskem parketu ni odtehtala izkušenj, ki na evropskem parketu pač nekaj pomenijo. Dober primer tega je že Bratuškova, ki se ji je podpredsedniško mesto bolj ali manj nasmihalo le zato, ker je bila nekoč predsednica vlade.
Novinka Bulčeva je zato izgubila tako energetski resor kot podpredsedniško mesto, ki bi ga Slovenija po mnenju mnogih z lahkoto obdržala, če bi bili poslali kandidatko z dovolj "politične teže in kilometrine".
KOMENTARJI (622)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.