Stečajna upraviteljica plesne šole Urška Jožica Vindiš je razpisala javno dražbo zaščitenih blagovnih znamk, med katerimi je tudi Maturantska parada. Pet blagovnih znamk se prodaja kot celota, izklicna cena pa je 22.500 evrov.
Podjetje Urška, Center za plesno dejavnost, je namreč v stečaju od avgusta lani. Na podlagi sklepa Okrožnega sodišča v Ljubljani je stečajna upraviteljica razpisala javno dražbo za prodajo petih blagovnih znamk podjetja. Gre za blagovne znamke Urška, Urška - več kot plesna šola, Maturantska parada, iDance in Larok.
Plesna šola Urška je bila sicer eden od organizatorjev tradicionalne zabave za maturante od leta 2001. Leta 2007 se je plesna šola Urška sprla s Plesno zvezo Slovenije (PZS). V PZS so takrat trdili, da si Urška ni prva izmislila plesa četvork na ulicah. Prav tako naj bi se dogodek šele pod okriljem PZS razširil na vsa večja slovenska mesta in celo v tujino. PZS naj bi s plesno šolo prvič sodelovala leta 2002 in skupaj naj bi združili osem slovenskih mest.
In čeprav se je prireditev večala, so se povečevala tudi trenja med Urško ter ostalimi plesnimi šolami in PZS. Zato naj bi se leta 2004 plesne šole v več večjih slovenskih mestih odločile, da z Urško nočejo več sodelovati. Urški naj bi očitale tudi, da si je prisvajala vlogo organizatorja, in si lastila vse zasluge, čeprav so delali vsi, so takrat pojasnjevali na PZS.
Spor med organizatorji je privedel do tega, da je leta 2007 prireditev dobila dve različni imeni. Tako so ponekod v slovenskih mestih plesali na Maturantski paradi, drugod pa na Maturantski četvorki. Leta 2012 pa je spor privedel do tega, da sta bili prireditvi organizirani celo na različna datuma. Kljub sporu organizatorjev pa je prireditev prerasla okvirje Slovenije. Tako sta se Maturantska četvorka in Maturantska parada s plesnimi koraki povezali z drugimi kraji po Evropi. Dogodek zdaj tako organizirajo tudi na Hrvaškem, v Bosni in Hercegovini, Srbiji, Črni gori, na Slovaškem, Češkem, Madžarskem, v Ukrajini in Bolgariji.
Maturantska parada je od leta 2001 do danes v sinhroni ples povezala preko 300.000 maturantk in maturantov v več kot 100 evropskih mestih iz desetih držav in priplesala devet naslovov Guinnessovih rekorderjev. Plesna zveza Slovenije pa je tudi imetnik zadnjih treh Guinnessovih rekordov v sinhronem plesanju v letih 2009, 2010 in 2011. Rekord iz leta 2011 s 33.202 udeleženci še vedno velja za največje število simultano plešočih v četvorki.
A kot kaže, se zgodba o uspehu, ki je prerasla slovenske meje, žalostno zaključuje. Oktobra 2014 je umrl koreograf, pedagog in podjetnik Tomaž Ambrož, avtor Maturantske parade in ustanovitelj plesne šole Urška, od avgusta lani pa je Urška v stečaju. Kot smo zapisali že v uvodu, pa zdaj blagovno znamko Maturantska parada čaka prodaja na javni dražbi.
Dražba bo 4. aprila v prostorih odvetniške pisarne stečajne upraviteljice v Mariboru, izklicna cena za komplet blagovnih znamk je 22.500 evrov, pri čemer se bo izklicna cena zviševala za najmanj 50 evrov. Pogoj za sodelovanje na dražbi je plačilo varščine v višini 2500 evrov, kupec pa mora kupnino plačati v roku enega meseca po sklenitvi pogodbe.
Stečajna upraviteljica je blagovne znamke plesne šole Urška poskušala že lani oddati v najem, saj tedaj pogoji za prodajo še niso bili izpolnjeni. A oddaja blagovnih znamk tedaj ni uspela, saj najugodnejša ponudnica ni želela podpisati pogodbe.
So pa lani oddali v najem nekaj nepremičnin v lasti plesne šole Urška. Ko bodo izpolnjeni pogoji za njihovo prodajo, bodo tudi te poskušali prodati na dražbi. Stečajna upraviteljica pričakuje, da bo dražba za dve nepremičnini – vključno s plesno dvorano – v roku dveh mesecev.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.