Poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan se je na današnji novinarski konferenci zahvalil vsem, ki pomagajo na kakršen koli način, pa tudi vsem, ki so v soboto v večini upoštevali omejitve za območja Črna na Koroškem, Mežica, Solčava, Luče in Mozirje. "Nekaj težav je bilo samo na kontrolni točki v Mozirju – in še za te policisti ocenjujejo, da so nastale zaradi gobarjev in turistov, ne pa zaradi prostovoljcev," je dejal.
Še enkrat je pozval vse, ki želijo pomagati, naj se prijavijo v aplikacijo Poplave 2023. "Ta deluje kljub težavam, ki so se v štabu pojavile zaradi covida. Dobili so nadomestne ljudi in aplikacija deluje – samo za primer: od 23.00 do 7.00 so dobili 90 zahtevkov za napotitev različnih skupin, vse so obdelali pravočasno in danes policisti s terena poročajo, da ni niti ene težave na vseh petih območjih."
V aplikacijo se je do zdaj prijavilo več kot 31.500 ljudi, ki bi radi pomagali – tako posameznikov kot skupin. "Nekateri so prišli na vrsto že včeraj, nekateri bodo danes, nekateri pa jutri. Na posameznih območjih se celo ocenjuje, da nam gre tako dobro, če smem reči, da bomo po prazniku razmišljali o zmanjševanju prostovoljstva in bomo tja, kjer bo potrebno, poslali težko mehanizacijo in gasilske enote za pranje terena. Počasi bomo zmanjševali število prostovoljcev in ostalih struktur na tem območju," je še dejal.
Prostovoljce je pozval, naj na teren pridejo ustrezno opremljeni – obuti v gumijaste škornje ali pohodne čevlje, prinesejo naj rokavice, pa tudi kakšen sendvič ali vodo, da ne obremenjujejo lokalne skupnosti.
Na terenu ne pozabite nase!
Na Humanitarčku opozarjajo, da morajo prostovoljci na terenu poskrbeti tudi zase. Vsak naj ima tako s seboj vodo, priporočajo vsaj petlitrski kanister in ne manjših plastenk, hrano, polnilno baterijo za telefon, razkužilo, sončno kremo, repelente, dobre rokavice in osnovno orodje.
Dobro je tudi, da imajo s seboj v osebnem avtomobilu osnovno lekarno z obliži, geli za pike in dodatnimi razkužili, rezervna oblačila, toaletni papir in vlažilne robčke.
Obuti bodite v pohodne čevlje ali škornje, nikakor ne prihajajte v sandalih.
Še vedno velja poziv, naj se na omenjena območja ne dostavlja hrane, ker nimajo prostora in se bo pokvarila. "Edina odprta točka je še škofijska Karitas, ampak tudi oni prosijo, da se prej informirate. Nekaj hrane bodo še sprejeli, drugih potrebščin pa ne, zato se pozanimajte, preden greste tja."
Poudaril je še, da ne drži informacija, da na Koroškem primanjkuje zdravil. "Ta izjava je bila nekako vzeta iz konteksta. Tudi če bi bila potreba, imamo zračni most, pa tudi dostopnost po tleh, tako da tukaj jaz ne vidim nobenih težav."
Ekipe na terenu so na teh območjih pregledale stanje mostov. Za veliko mostov so občine skupaj s posebno komisijo ocenile, da novih ne bi postavljale, saj za to ni primerne lokacije ali bi novi oviral obnovo starega. "Zaenkrat kaže, da bo šlo skozi brez kakšne pretirane količine teh mostov," je dejal Šestan. Vseeno pa nekaj mostov postavljajo, denimo na Prevaljah in v Mežici. V Škofji Loki pa dva mostova popravljajo pripadniki italijanske vojske in civilne zaščite.
Material za poškodovane vodovode pa mora po Šestanovih besedah naročiti koncesionar, saj "točno ve, kje ga bo dobil". Dodal je, da gre strošek tega materiala v strošek intervencije, saj je voda eden od osnovnih življenjskih pogojev.
Po podatkih Službe za podporo štabu Civilne zaščite Republike Slovenije je bilo sicer v soboto na terenu 3930 sodelujočih sil zaščite, reševanja in pomoči. Danes se njihovo delo nadaljuje, prebivalcem in pristojnim službam pa še vedno pomagajo številni prostovoljci.
Na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo vse prebivalce na prizadetih območjih prosijo, naj z muljem ravnajo na pravilen način, da ne bi prišlo do onesnaženja, ustrezno naj se tudi zaščitijo, mulj pa odložijo na mesta, kjer se zbirajo odpadki.
V Lučah poleg čiščenja in sanacije rešujejo še težave z vodovodom. Zaradi okvare v soboto še niso imeli vode, saj so iskali mesto, na katerem vodovod pušča. Zvečer jim je sicer priklop na vodovod le uspel. Iz preventivnih razlogov je še vedno v veljavi ukrep prekuhavanja vode.
Normalne cestne prevoznosti v občini še ni, prav tako po regionalni cesti še ni mogoče priti od Luč do Ljubnega. Hiše, ki so še nedostopne po cestnih povezavah, pa oskrbujejo s helikopterji.
Na Prevaljah je bilo medtem za danes napovedano odprtje montažnega mostu čez Mežo, a ga bodo po zadnjih informacijah za promet odprli v ponedeljek dopoldne. Most od petka postavljajo pripadniki Zvezne agencije za tehnično pomoč, ki jih je za odpravo posledic poplav v Slovenijo napotila Nemčija v okviru mehanizma civilne zaščite EU.
Fajonova na ogledu najbolj prizadetih območij na Savi
Posledice poplav in potek obnove prizadetih območij si je na območju Občine Litija danes ogledala ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon. V občini Litija je bilo pod vodo okoli 180 objektov, od tega okoli 90 stanovanjskih. Že prvi dan je na terenu ljudem pomagalo 180 pripadnikov civilne zaščite, v največji akciji je na terenu delovalo 235 gasilcev.
KOMENTARJI (118)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.