Obrambna ministrica Ljubica Jelušič je raznarodovanje, ki ga je italijanski fašistični režim na Primorskem izvajal v letih med prvo in drugo svetovno vojno, označila za genocid. Poudarila je tudi, da za objektivno oceno zgodovine potrebujemo tudi "vsa dejstva, ki niso bila povedana, in opravičila, ki jih še nismo slišali".
"Upam si trditi, da je bilo 25 let trpljenja pod totalitarizmom in fašizmom sosednje države genocidno," je v pozdravnem nagovoru udeležencem pohoda v spomin na odporniško gibanje TIGR, ki ga je v Ocizli že devetič zapored organiziralo tamkajšnje turistično in športno društvo, dejala Jelušičeva.
"Če izza romanj h kraškim breznom stojijo politične strukture, je naša dolžnost vprašati, kje je opravičilo za 25 let genocidnega ravnanja," je dejala Jelušičeva in izrazila upanje, da bo uradna politika znala povedati, da "je potrebno vse tovrstne oblike genocidnega ravnanja obsoditi". "Na temelju opravičil za preteklost in skupnega boja proti fašizmu se ozrimo v prihodnost," je zaključila.
"Tigrovske poti so tlakovale pot v svobodo in omogočile združitev Primorske z matičnim narodom," je na proslavi dejal predsednik društva TIGR Primorske Marjan Bevk in poudaril, da je "boj proti fašizmu osnovna evropska vrednota". TIGR bi si po njegovih besedah kot prva evropska organizacija, ki se je uprla fašizmu, zaslužila posebno vseevropsko priznanje.
Italijani izkoriščajo mlačnost slovenske politike
Bevk je sicer razočaran nad mlačnostjo slovenske politike, ki si pri vprašanjih, ki zadevajo sosednjo Italijo, "zatiska oči". Italijanski sosedje neodločnost slovenske politike po njegovih besedah že izkoriščajo, kar pričata nedavni obisk Unije Istranov pri jami Golobivnica in "uveljavljanje dvojezičnosti v nakupovalnem centru v Novi Gorici", ki sta se, tako meni Bevk, zgodila "s tihim pristankom slovenske vlade in lokalne politike".
KOMENTARJI (111)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.