Če padavine včeraj prek dneva še niso bile tako obilne, da bi povzročale hujše težave po državi, pa se je v noči na petek to precej spremenilo.
Močan dež je prinesel enormne količine meteorne vode, ta pa je pričela vdirati v objekte. Največ težav je povzročila v osrednji Sloveniji in na Notranjskem, prizadeti pa so bili tudi deli Primorske in Koroške.
Danes je na terenu pomagalo in še pomaga več kot 1200 ljudi, predvsem gasilcev in pripadnikov civilne zaščite. Slovenska vojska je sporočila, da bo od polnoči dalje na zahtevo civilne zaščite v pripravljenosti 260 vojakov (na ljubljanskem in mariborskem območju), 30 jih bo jutri zjutraj pomagalo v okolici Ilirske Bistrice.
Preberite še: Kakšno je stanje na Igu in drugod na območju Ljubljanskega barja?
Alarm znova sprožili tudi v Ilirski Bistrici
Razmere so zelo kritične v Ilirski Bistrici, kjer reka Reka zapira pot pritokoma Bistrica in Sušec ter je ogroženo staro mestno jedro. Reka ogroža tudi vasi proti Vremski dolini, je pojasnil poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan. Po njegovih besedah žal kaže tudi na ponovitev nočnega scenarija na Cerkniškem in Igu.
Kot pravi Šestan, je trenutno v pripravljenosti za morebitne intervencije dovolj ljudi, predvsem gasilcev, saj domačim pomagajo tudi drugi iz cele regije. Zaenkrat pa upajo, da stvari ne bodo tako hude, da bi potrebovali še dodatno pomoč. Se bo pa predvidoma na Bistriškem v soboto v jutranjih urah zagotovo v pomoč pri sanaciji in čiščenju vključilo 30 vojakov, je še pojasnil Šestan.
Luka Špilar, predstavnik civilne zaščite Ilirska Bistrica, je za 24ur.com dejal, da so alarm sprožili okoli 16. ure, da bi opozorili prebivalce na nevarnost, ki jim preti. ''Prihaja visok val s strani gornjega toka, kjer so se sprostile močne celice oblakov. To se premika proti srednjemu toku, kjer imamo že sedaj obilne padavine in visok vodostaj. Ne vemo, kam se bo voda razlila. Mogoča so tudi poplavljenja območij, kjer doslej poplav ni bilo že dolga leta,'' pravi.
Alarm so sprožili predvsem zaradi verjetnosti, da poplavi samo središča mesta. ''V starem delu je možnost razlivanja pritokov Sušec in Bistrica. Torej, Sušec se izliva v Bistrico, ta pa nato v Reko. Reka Reka bo verjetno Bistrico zajezila, tokrat še bolj kot ponavadi, saj ima visok val. Ob tem se nam lahko zgodi poplavljanje Bistrice v to staro mestno jedro,'' pojasnjuje. Ne vedo, v kakšnem obsegu bi lahko poplavilo, zato so preventivno sprožili alarm.
Vse razpoložljive ekipe so v pripravljenosti, pravi in dodaja, da bo tako vse dokler ne bo reka v zgornjem in srednjem toku pričela upadati. ''Žal trenutno ni videti, da bi se to zgodilo kmalu,'' pravi.
Sirene so sicer prebivalce Ilirske Bistrice prebudile že ponoči, ko so morali gasilci posredovali na 60 objektih.
Fotogalerija poplav po Sloveniji
Prebivalce Cerknice prebudile sirene
Sirene so prebudile tudi prebivalce Cerknice. Sestali so se štabi civilnih zaščit, gasilci so bili na delu vso noč. Na Cerkniškem voda ogroža preko 200 objektov.
Zaradi poplavljenega cestišča je oviran tudi promet med Martinjakom in Grahovim ter med Grahovim in Gornjim jezerom. Dolenje jezero, ki je bilo na udaru ponoči, za zdaj ni ogroženo. So pa gasilci ob Dolenjem jezeru izkopali prekop, s pomočjo katerega se voda razliva po polju in stran od hiš.
Je pa zato začel naraščati potok Žirovniščica. K objektom, ki so najbolj ogroženi, so gasilci že pripeljali protipoplavne vreče. V Cerknici je na terenu še vedno okoli 300 gasilcev in drugih prostovoljcev, ki so napolnili in razdelili že 8000 vreč. Cerkniškim gasilcem so na pomoč priskočili gasilci iz logaške, vrhniške in obalnokraške gasilske zveze. Kot je povedal Turšič, bodo napolnili še vsaj 2000 dodatnih vreč.
Zaradi poplav brez elektrike
V nekaterih delih občine Logatec je zaradi poplav prekinjena oskrba z električno energijo, zaradi česar je brez elektrike 400 odjemalcev, piše na spletni strani Uprave RS za zaščito in reševanje.
Kako je na severni Primorski?
S poplavljanjem na območju Ilirske Bistrice in Nove Gorice se je sicer začelo že sinoči. Po besedah poveljnika regijskega štaba Civilne zaščite za severno Primorsko Sama Kosmača je zvečer okoli 20. ure meteorna voda v Volčji Dragi zalila proizvodni objekt in gostinski lokal, ogroženih je bilo tudi več stanovanjskih objektov v Bukovici, Renčah, Vogrskem in v Biljah. Posredovali so na okoli 60 objektih.
Kot je v večernem poročilu sporočil Kosmač, je dan minil veliko bolj mirno kot zadnja noč. Čez dan so odpravljali posledice, pristojni so si ogledali premike zemljine in nekaj manjših plazov.
Razdeljenih je bilo več kot 2000 protipoplavnih vreč, v intervencijah v petih občinah (Nova Gorica, Šempeter - Vrtojba, Renče - Vogrsko, Miren - Kostanjevica ter Brda) pa je sodelovalo več kot 200 gasilcev ter 75 pripadnikov civilne zaščite.
Fotografije poplav na Goriškem
V Mestni občini Nova Gorica je hudourniška voda zalila kletne prostore več stanovanjskih objektov v Kromberku, gostinskega objekta v Rejčevi ulici v Novi Gorici. Narasli potok je poplavil tri objekte v naselju Ajševica, poslovne objekte v poslovni coni Meblo, kjer je na parkirišču v vodi obtičalo tudi več avtomobilov.
Še vedno je prekinjen železniški promet po Baški grapi zaradi poškodovanja temeljev železniškega mostu pri Grahovem.
Okoli 23. ure je pričela močneje poplavljati tudi Drava, poplavila pa je tudi reka Meža. Več informacij o poplavah ob Dravi in rekah v njenem porečju preberite tukaj.
Precej dela tudi na Gorenjskem
Intervencije so potekale po različnih delih Gorenjske. Gasilci so črpali vodo iz posameznih objektov v občinah Škofja Loka, Žiri, Jesenice, Kranj in Tržič. Ponekod so utrdili nekaj nasipov, v Šenčurju pa prekopali potok. Na Seničnem v občini Tržič se ukvarjajo tudi z zemeljskim plazom, ki se je sprožil za hišo.
Kot je poudaril Hudohmet, zaenkrat to deževje na Gorenjskem ni povzročilo česa hujšega. Vodotoki so sicer polni. Vendar kot pojasnjujejo na Agenciji RS za okolje, se naraščanje Save v zgornjem toku in njenih pritokov počasi umirja.
V Piranu je morje včeraj okoli 21. ure poplavilo najnižje dele obale ne Punti, pred hotelom Piran in turistični pomol. Malo pozneje so morali gasilci v Strunjanu nekatere hiše zaščititi s protipoplavnimi vrečami, na Kampolinu pa so hišo zaščitili tako, da so za vodo skopali okoli deset metrov dolg jarek.
PREBERITE ŠE: Kakšno je trenutno stanje rek in kako kaže?
KAKO LAHKO POMAGATE
Zaradi velikega obsega nesreč v letošnjem letu Rdeči križ Slovenije poziva vse, da prispevajo prostovoljne finančne prispevke in po svojim počeh pomagajo. Prispevke lahko nakažete na Rdeči križ Slovenije, Mirje 19, 1000 Ljubljana, TRR: SI56 0310 0111 1122 296, sklic: 00 937061, BIC banke: SKBASI2X, Koda namena: CHAR. Vsakdo, pa lahko prispeva tudi z SMS donacijo, tako da na številko 1919 pošlje ključno besedo POPLAVE za donacijo 1 evro ali POPLAVE5 za donacijo 5 evrov.
Slovenska karitas pomoč za poplavljene zbira v akciji Poplave Slovenija na računu SI56 0214 0001 5556 761, sklic 00 201, koda namena CHAR. Za poplavljene v Sloveniji lahko prispevate pet evrov tudi z SMS sporočilom KARITAS5 na 1919.
Za poplavljenje sredstva zbira tudi Humanitarno društvo ADRA Slovenija, Njegoševa 15, 1000 Ljubljana. Številka računa je: 6100 0000 4395 611, sklic: 00 112014, BIC banke: HDELSI22, koda namena: CHAR.
KOMENTARJI (350)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.