Tanja Fajon je zapisala, da sta s španskim premierjem govorila tudi o izmenjavi znanja in dobrih praks ter dodala, da imamo v Španiji Slovenci največjo slovensko skupnost, študente. Izpostavila je, da Španija v drugi polovici leta prevzema predsedovanje EU in izrazila zadovoljstvo, da Španija in Slovenija krepita prijateljske, politične in gospodarske odnose. "Dobrodošel, socialni demokrat in prijatelj, pri nas," je še tvitnila.
Španski socialisti pa so tvitnili, da sta se premier Pedro Sanchez, ki je tudi generalni sekretar socialistične stranke, in ministrica Fajonova, predsednica SD, strinjala, da so socialni demokrati odločilni za pravičnejšo in bolj trajnostno prihodnost Evrope.
Ministrica se je s Sanchezom srečala pred odhodom na Münchensko varnostno konferenco, na kateri bo sodelovala na panelni razpravi o sodelovanju s Kitajsko pri vprašanjih podnebnih sprememb in na okrogli mizi o evropski perspektivi Zahodnega Balkana. Imela bo tudi več dvostranskih srečanj.
Obisk Sancheza je prvi uradni obisk tujega voditelja na povabilo premierja Roberta Goloba. Je tudi prvi španski premier, ki je po 22 letih na obisku v Sloveniji.
V Slovenijo je prispel v okviru svoje mini turneje po državah članicah EU pred prevzemom polletnega predsedovanja Sveta EU, med katero je v četrtek obiskal Avstrijo in Hrvaško.
Golob in Sanchez poudarila pomen strateške avtonomije EU
Premierja Španije in Slovenije sta se v pogovorih na Brdu posvetila najbolj aktualnim evropskim temam, kot so krepitev konkurenčnosti evropskega gospodarstva, izzivi v energetiki, enoten evropski odziv na migracije in razmere v Ukrajini.
Uvodoma sta oba v svojih izjavah izpostavila dobre prijateljske odnose med državama, pri čemer sta kot primer izpostavila izmenjave študentov med Španijo in Slovenijo v okviru programa Erasmus, kar je lahko po njunih besedah eden od temeljev za nadaljnjo gradnjo bilateralnih odnosov. Pri tem sta omenila področja kulture in mladih, pa tudi poslovno sodelovanje.
Oba premierja sta sicer eksplicitno poudarjala pomen strateške avtonomnosti Evrope, kar bo tudi med prioritetami bližajočega se španskega predsedovanja EU, pa tudi krepitev konkurenčnosti evropskega gospodarstva. Golob je dejal, da le s pomočjo globalno močnega in konkurenčnega gospodarstva lahko obdržimo status, ki ga ima Evropa. Pri tem je poudaril nesprejemljivost trenutnih cen energije in napovedal, da bo EU naslovila vprašanje strukturnih reform pri cenah energije.
Oba premierja sta poudarjala tudi pomen sodelovanja, tako znotraj Evrope kot na širši ravni, tudi na različnih področjih - predvsem na področju migracij, pa tudi povezovanja v gospodarstvu. Izpostavila sta tudi migracije kot temo, ki je trenutno v Evropi zelo pomembna. Golob je poudaril, da na ravni EU končno obstaja konsenz, da so migracije problem, ki ga moramo reševati skupaj, seveda pa "bo potrebnega še veliko dela". Oba sta posebej omenila Zahodni Balkan kot prednostno področje za EU.
Glede razmer v Ukrajini pa sta dejala, da obe državi Ukrajino kot žrtev ruske agresije odločno podpirata z vsemi sredstvi in v skladu z zmožnostmi. Izpostavila sta tudi, da se mora vsaka vojna končati z mirom, kar je treba tudi v Ukrajini doseči čim prej.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.