Mesec in pol po mafijski likvidaciji Satka Zovka v Ljubljani, so minuli petek na Policiji sklenili, da se trem od štirih tožilcem v zadevi Kavaški klan s polnočjo prekliče osebno fizično varovanje. Kot so nam potrdili na vrhovnem državnem tožilstvu, je Policija generalno državno tožilko Katarino Bergant v petek popoldne pisno seznanila z omenjeno zadevo.
Odredba, pod katero je po neuradnih informacijah podpisan sam generalni direktor policije Senad Jušič, je neuradno precej presenetila - tako varovane osebe, varnostnike, kot vodilne na tožilstvu. Varovanje jim je bilo namreč, po izrecnem navodilu notranjega ministra Boštjana Poklukarja, odrejeno konec novembra po likvidaciji, za katero naj bi stal Kavaški klan.
Čeprav začudeni, naj bi varnostniki neuradno že začeli odpovedovati nastanitve v bližini varovanih oseb, kjer naj bi preživeli noč. Nato pa je, nekaj ur po tem, ko so odredili preklic varovanja, neuradno vodstvo Centra za varovanje in zaščito obvestilo, da so prvotno odredbo izpred nekaj ur preklicali in da bodo vsi tožilci še naprej varovani.
"Vsekakor najmanj nenavadno je to dogajanje. To bi morala pojasniti Policija, če je res šlo za kakšen šum v komunikaciji, ali pa če je šlo za napačno oceno, pa da se je zelo hitro po odločitvi ocena ogroženosti spremenila, kar težko verjamem," je komentiral Žaberl.
Kaj je bil razlog, da so najprej preklicali varovanje tožilcev, nato pa ga še v istem popoldnevu uvedli nazaj, smo vprašali Policijo. Da je Center za varovanje in zaščito ravnal v skladu z aktualizirano oceno ogroženosti, ki jo je pripravila delovna skupina, pravijo. Ker da ni predhodno obvestil predstojnikov organov ogroženih oseb, v tem primeru torej državnega tožilstva, z aktualno oceno ogroženosti, pa da policija ni prekinila varovanja in nadaljuje s fizičnim varovanjem ogroženih oseb do preklica.
A spomnimo, z vrhovnega državnega tožilstva so nam potrdili, da je policija generalno državno tožilko v petek popoldne pisno seznanila z omenjeno zadevo, da se tri tožilce preneha varovati. Zato smo Policijo zaprosili za dodatna pojasnila njihovega odgovora, a so se namesto tega sklicevali na tajnost podatkov, zaradi česar nam dodatnih pojasnil ne morejo podati.
Za tolmačenje njihovega odgovora povprašali strokovnjaka. "Tudi kot strokovnjak ga težko razumem, sploh v luči odgovora tudi vrhovnega državnega tožilstva," pravi Žaberl, ki dodaja, da Policija vsekakor ne sme razkrivati tajnih podatkov, a se za njimi niti ne sme skrivati. "Če je v tem primeru slučajno prišlo do pomote ali pa kakšnega šuma, enostavno napako priznaš ali pa poveš, do česa je prišlo in da zadeva teče naprej tako, kot mora," še dodaja.
Sprva naj bi varovanje odvzeli vsem štirim tožilcem v zadevi Kavaški klan, tudi tožilki Mateji Gončin, ki je pred časom opozorila na številne nepravilnosti Centra za varovanje in zaščito. A naj bi CVZ po nemalo ogorčenja, to opustil, še vedno pa torej preklical varovanje za ostale tri tožilce.
Po tem, ko se je ta, po besedah nekaterih fiasko odvijal v petek popoldan, pa se je z zaposlenimi, v varovanje, tako ali drugače, vpletenimi, na Policiji v ponedeljek glede tega neuradno tudi osebno sestala generalna državna tožilka. Tožilci naj bi bili nad dogajanjem namreč, neuradno, precej ogorčeni.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.