"Past se je sprožila," je pisalo v sporočilu, ki so ga člani Life Lynx prejeli prav na božični dan. Veselje je bilo še toliko večje, ko so mladega risa, ki je stal pred zabojno pastjo na Pokljuki, uspeli ujeti tudi na kamero.
Risa je nato veterinar uspaval, ga izmeril in opremil s telemetrično ovratnico. Po pregledu je veterinar potrdil, da se je v past ujela samica, ki tehta 12 kilogramov in je v odličnem zdravstvenem stanju. "Odvzeli smo tudi nekaj vzorcev za genetsko analizo, da bomo odkrili izvor risinje. Zelo verjetno je, da sta njena starša dva od risov, ki smo jih preselili na Gorenjsko," so navdušeni pri Life Lynx.
Lovec risinjo poimenoval Meri
Za zabojno past je skrbel lokalni lovec, ki je risinjo poimenoval Meri. Pri tem je tudi nekaj srečnih naključij, saj angleška izgovarjava besede "merry" v prevodu pomeni "vesel". In novica jih je razveselila prav na božični dan.
Kot še dodajajo pri Life Lynxu, je za spremljanje potomcev doseljenih risov ključnega pomena prav potrditev vključitve svežih risjih genov v dinarsko jugovzhodno alpsko populacijo risov. "Pri tem lahko uporabimo več metod, vendar nam telemetrija omogoča najboljši možni vpogled v življenje risov. Na območju Gorenjske, kjer se stalna populacija risov še vzpostavlja, so podatki iz telemetričnih ovratnic zato še pomembnejši," so zapisali.
Sedaj upajo, da bodo tudi v prihodnje dobili čim več novih fotografij in informacij o potomcih doseljenih risov.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.