Najverjetnejši mandatar Zoran Janković nadaljuje pogajanja za koalicijsko sodelovanje. Danes se je sestal s prvakom DeSUS Karlom Erjavcem, v torek pa se bo s pogajalsko ekipo Liste Virant. Slednja bo Jankoviću predstavila pogajalske okvire, ki jih je minuli teden sprejel svet stranke.
Lista Virant za vstop v koalicijo z Jankovićem med drugim zahteva, da se najverjetnejši mandatar odpove resorju za notranjo politiko, za pravosodje in finančnemu resorju. Prav tako nasprotujejo dvigu DDV, ki ga sicer Janković napoveduje, ter dodatnemu zadolževanju.
Na pogajanjih z Jankovićem bo pogajalska ekipa Liste Virant verjetno spregovorila tudi o predlogu za predsednika DZ, je dejal Janko Jenko iz omenjene stranke. Stranka bi po njegovih besedah za predsednika DZ podprla Boruta Pahorja, saj je običajno, da to mesto pripada drugi največji koalicijski stranki.
Sicer pa v listi Virant menijo, da je predlog za predsednika DZ del koalicijskih pogajanj in bi bil tak predlog v tej fazi pogajanj, še preden je znana koalicija, nekorekten. Zato Jenko dvomi, da se bodo glede predsednika DZ izpogajali že v torek. Če bi Lista Virant med pogajanji dobila funkcijo predsednika DZ, pa bi predlagali predsednika stranke Gregorja Viranta, je še pojasnil Jenko.
S SD se je Janković sestal v petek, vendar stranka še ni odločila, ali bodo del koalicije ali ne. Večina v SD naj bi bila kljub nasprotovanju predsednika Pahorja vstopu v koalicijo naklonjena, vendar morajo dokončno besedo o tem reči organi stranke, tudi predsedstvo in konferenca. Organi SD naj sicer ne bi odločali brez predsednika Pahorja, ki še vedno okreva v bolnišnici.
Danes pa se je Janković sestal z Erjavcem, vendar po srečanju nista dajala izjav.
V SDS se s Pozitivno Slovenijo ne dogovarjajo o morebitnem sestanku
V SDS se s Pozitivno Slovenijo ne pogovarjajo o morebitnem sestanku na temo koalicije. Kot je danes poudaril predsednik SDS Janez Janša, takšna namigovanja tudi "niso resno mišljena". Prav tako se na to temo ne pogovarja s predstavniki drugih strank, saj si relativni zmagovalec volitev po njegovem zasluži prvo priložnost za oblikovanje koalicije.
Kot je pojasnil Janša, je najverjetnejši mandatar Zoran Janković SDS "izključeval iz sodelovanja že pred volitvami" in "svojega stališča gotovo ni spremenil, ker mu tudi ni treba". Po besedah Janše se namreč pospešeno sestavlja koalicija, kakršno je napovedal predsednik ZZB NOB Janez Stanovnik že v predvolilni kampanji. Stanovnik je sicer tedaj dejal, da po volitvah pričakuje koalicijo med Jankovićem in Listo Virant.
Janša je danes tudi zatrdil, da se o koaliciji ne pogovarja s predsedniki drugih strank, saj si tisti, ki na volitvah dobi relativno večino, po njegovih besedah zasluži prvo priložnost. "Pogovarjali se bomo šele, če ta priložnost ne bi bila realizirana, v kar pa močno dvomim," je pojasnil.
Na vprašanje, ali ga morda zanima mesto podpredsednika državnega zbora, je odvrnil, da takšnih namigov še ni slišal. "Tudi če bi jih, pa povem vnaprej, da me ne zanima," je povedal.
Ob tem je predsednik SDS izrazil pričakovanje, da se bo Janković v sredo udeležil ustanovne seje državnega zbora. "Upam, da se tokrat ne bo ustrašil stavbe parlamenta," je še dejal. Janković in Janša se po volitvah namreč še nista srečala, ker nista mogla uskladiti lokacije sestanka. Janša namreč ni želel v ljubljansko mestno hišo ali v kakšno restavracijo, Janković pa ne v DZ.
KOMENTARJI (141)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.