Bralka Vesna se je lani z možem in tremi otroki v avtodomu odpravila na krompirjeve počitnice v Črno goro. A 24. oktobra okoli 13. ure so jim na meji med Srbijo in Črno goro zasegli vozilo, saj so črnogorski policisti po številki šasije ugotovili, da je bilo ukradeno v Italiji. Sledil je odvoz avtodoma do prvega mesta v spremstvu policije na policijsko postajo v Bijelom Polju, kjer je policijski inšpektor naredil zapisnik o odvzemu vozila. Podpisali so ga in predali ključe. Napotili so jih na slovensko veleposlaništvo v Podgorici, ki je od Bijelega Polja oddaljena približno 120 kilometrov. Tja so se podali skupaj s prijatelji, ki so potovali z njimi. Na veleposlaništvu so jim zelo pomagali, čeprav so jih takoj postavili na realna tla, naj na avtodom za zdaj pozabijo in naj se raje osredotočijo na srečno vrnitev domov.
Vesna je avtodom kupila od znanca za 26.500 evrov dva meseca pred tem. ''Pridobila sem vrsto dokumentov, pomaga mi nihče. Ker je kraja prijavljena leta 2004 v Italiji, mi slovenski Interpol odgovarja, da morata zadevo urediti Italija in Črna gora. Jaz pa sem slovenska državljanka in ob uvozu leta 2004 je naša država pobrala davek za avtodom. A zdaj se to ne tiče nikogar. Jaz in moja družina smo ob avtodom, saj smo ga morali pustiti v Črni gori, kljub temu da je bilo vozilo v Sloveniji registrirano že šestkrat. Bojim se, da tudi iz Italije ne bodo prišli po avtodom in da bo razpadel v Črni gori,'' je dejala.
Doslej je ugotovila, da so krajo prijavili 2. avgusta 2004 v Riminiju. Prvi račun slovenskega lastnika je z datumom 14. avgust 2004, v Ljubljani je bil homologiran 21. avgusta 2004, lizing je z datumom 15. september 2004, ko je prvi Slovenec postal lastnik. Imel ga je eno leto, zatem ga je kupil drugi lastnik, ki ga je po letu dni prodal Vesninemu znancu. ''Imel ga je tri leta. Z njim so prepotovali pol Evrope, letos so bili z njim v Maroku,'' nato smo ga kupili mi. Zdaj je črnogorski tožilec odredil vrnitev prvotnemu lastniku v Italiji, vozilo bo do takrat v Črni gori.
Dokumenti so bili verjetno ponarejeni
Slovenski policisti so leta 2009 zasegli 150 vozil, od tega 128 avtomobilov, leta 2008 pa 182 vozil, od tega 163 avtomobilov. Na mejnih prehodih največ vozil zasežejo tujim državljanom. Ko ugotovijo, da je vozilo ukradeno, ga takoj zasežejo, nato poskušajo najti storilce. Zatem na tožilstvo podajo kazensko ovadbo in predajo zaseženo vozilo. Pristojno okrožno državno tožilstvo lahko v nekaterih primerih že v predkazenskem postopku odloča o vrnitvi vozila, najpogosteje pa o tem odloča sodišče.
Ko v tujini zasežejo vozila slovenskim državljanom, slovensko policijo ponavadi obvestijo kolegi, ki so zasegli vozilo. Hkrati jih prosijo za posredovanje podatkov, ki jih potrebujejo za izvedbo predkazenskega in kazenskega postopka. ''Za vse informacije, povezane s postopkom, se morajo slovenski državljani obrniti na enoto, kjer jim je bilo vozilo zaseženo oziroma kjer poteka postopek. Pri tem pa jim svetujemo, da si po potrebi priskrbijo tudi pravnega zastopnika, ki jih bo zastopal v postopku na sodišču oziroma že v predkazenskem postopku na policiji. Slovenska policija in ostali državni organi lahko državljanom na njihovo zaprosilo le posredujejo dokumentacijo oziroma podatke, do katerih so upravičeni,'' so pojasnili na policiji.
Dodali so, da v Sloveniji ni mogoče registrirati ukradenega vozila, ker sistem ob registraciji samodejno preverja številko šasije vozila, ki ga želimo registrirati v mednarodni bazi ukradenih vozil. ''Tako da je mogoče registrirati le vozila, ki imajo ponarejeno številko šasije in dokumentacijo o samem izvoru vozila, ki ni v evidencah ukradenih vozil,'' so opozorili. Očitno so bili torej ponarejeni dokumenti. Vesna je avtodom kupila v dobri veri, vendar ji država ne bo pretirano pomagala, saj gre za zasebno lastnino. Če se bo spustila v pravdo, pa jo čaka mučno in dolgo dokazovanje pred tujimi organi. Brez sposobnih zastopnikov, ki seveda veliko stanejo, ji zagotovo ne bo uspelo.
KOMENTARJI (118)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.