Tatjana Grmek Martinjaš, vodja Zdravstvenega varstva predšolskih otrok, šolskih otrok in mladine enote Center ter vodja Pediatrične nujne medicinske pomoči ZD Ljubljana je na novinarski konferenci želela opozoriti na delovni čas ambulant Pediatrične nujne medicinske pomoči. Poudarila je, da dežurna ambulanta med tednom deluje zgolj ponoči od 19. ure zvečer do 7. ure zjutraj in cel dan ob sobotah, nedeljah in praznikih.
"Metelkova je postala tako zloglasna, da je sinonim za obisk nujnega zdravnika za otroke kadar koli," je povedala in dodala, da prihode staršev, ki želijo pregled otroka, beležijo cel dan. Zgolj danes do 10.30 so na PNMP pripeljali že tri otroke. "Toda PNMP čez dan ne deluje," je poudarila. Kot pravi, so v tem času za nujna stanja zadolženi vsi dispanzerji, saj je na Metelkovi čez dan odprt ZD Center, šolski in otroški dispanzer, prav tako, kot so Bežigrad, Moste, Šiška in Vič.
"S tem, ko prihajajo čez dan, nas spravljajo v hudo stisko, saj se moramo s tistimi, ki pridejo, vseeno ukvarjati. Zdravnik jih mora striažirati, uvrstiti v stopnjo nujnosti in zapustiti svojo ambulanto. Če je pacient nujen, ga vseeno pregledamo, čeprav ima svojega zdravnika," je dejala in opozorila, da imajo čez dan zdravniki naročene redne preglede otrok.
"Če je otrokov zdravnik delal zjutraj, ga mora iz istega zdravstvenega doma vzeti nekdo, ki je popoldne. Za nujna stanja čez dan so zadolžene enote," je zatrdila Grmek Martinjaševa. Pojasnila je, da imajo čez dan že tako paciente naročene na 10 minut. "In če se vrinejo še trije ali štirje zunanji, se poruši cel sistem. Starši so nezadovoljni, mi smo tečni, ker ne moremo vsega normalno delati, otroci pa to potrebujejo," je povedala.
V rednem delovnem času se k njim sicer največkrat zatečejo tujci, turisti, starši z bolnimi otroki, ki jih je zavrnil klinični center, pa tudi otroci, ki imajo izbrane zdravnike pri koncesionarjih. "Kljub dogovoru, ki je bil z njimi dogovorjen že leta 2005, da se medsebojno pokrivajo v rednem delovnem času čez dan, se oglašajo pri nas. Njihov zdravnik dela popoldne, ker starši mislijo, da njihov otrok pregled potrebuje že dopoldne, pridejo sem," je dejala. Prav tako k njim prihajajo otroci iz okoliških krajev, naštela je na primer Vrhniko, Grosuplje, Ivančno Gorico in celo Ribnico. Prav tako k njim hodijo otroci iz drugih enot ZD. "To je zelo moteče, ker ni mogoče zagotavljati varne obravnave," je sklenila.
Da se vsak dan srečujejo s preveč takšnimi primeri, je dejala tudi diplomirana medicinska sestra Erika Verbič. "Potem pa se prepiramo in smo slabe volje tako mi kot starši," je povedala. Dodala je, da bo seveda sprejet in pregledan vsak otrok, a da resnično stremijo k temu, da bi se vsi držali delovnega časa. "Mi imamo svoje paciente in nismo dežurni in ne pokrivamo tega," je poudarila.
Svetovali sta, da starši, namesto da otroka kar pripeljejo, prej pokličejo in vprašajo za nasvet. "Včasih se žal ne moremo oglasiti na telefon, zato pokličite večkrat," je svetovala Verbičeva.
Beležijo povečano število obiskov zaradi prehladnih viroz
Grmek Martinjaševa je pojasnila, da trenutno beležijo povečano število obiskov zaradi prehladnih viroz, predvsem pri predšolskih otrocih. "Veliko je tudi angin," je dodala. Kot pravi, se je ta vrh običajno pokazal sredi januarja ali februarja, v letošnji sezoni pa so se povečani obiski začeli že decembra.
Pričakujejo tudi še epidemijo gripe, pri čemer upajo, da število obolelih ne bo tako veliko kot januarja pred začetkom epidemije covida-19. Takrat je bila po njenih besedah epidemija gripe pri otrocih zelo huda. "Število obiskov je bilo zelo visoko, zabeležili so rekord 87 obiskov v nočnem času," je povedala. Trenutno število obiskov je po njenih besedah primerljivo s številom obiskov pred pojavom covida-19.
Že konec decembra je na hude obremenitve pediatrične urgence opozarjal namestnik predstojnika mariborske klinike za pediatrijo. Izr. prof. dr. Vojko Berce je dejal, da so kakšen epidemični vrh zaznali že prejšnja leta, toda še nikoli ni bilo toliko bolnih otrok kot zdaj. "Največ, kar je bilo napotitev v sobotnem, nedeljskem času, je bilo do 25, letos pa kar do 40 dnevno," je pojasnil. Težave so toliko večje, ker v Mariboru ni nočne pediatrične urgence.
Starše je že takrat pozval, naj ponoči k zdravniku vozijo le otroke, ki res nujno potrebujejo pomoč, če gre za motnje zavesti, krče, res težko dihanje, stalno bruhanje ali če otroka težko zbudijo. Prav tako morajo v nekaj urah po pomoč z dojenčki do treh mesecev, ki imajo temperaturo višjo od 38 stopinj Celzija, in otroki, ki imajo vročino, hkrati pa še bruhajo in jih boli glava. Pri ostalih je pomembno, da jim starši doma zbijajo vročino.
KOMENTARJI (94)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.