Neprilagojena hitrost je še vedno med najpogostejšimi vzroki za prometne nesreče z najhujšimi posledicami. Lani se zaradi neprilagojene hitrosti pri nas zgodilo skoraj 3000 prometnih nesreč, kar je šest odstotkov več kot v letu 2020. Zelo zaskrbljujoče pa so posledice. Lani je na slovenskih cestah zaradi neprilagojene hitrosti umrlo 49 oseb, v zadnjih devetih letih pa kar 356 oseb.
Z aktivnostmi v tem tednu želita Policija in agencija za varnost prometa voznike in vse udeležence v cestnem prometu vnovič opomniti na to, da smo za dobro prometno varnost odgovorni vsi skupaj, in sicer tako da se odgovorno obnašamo v prometu.
"Odgovorno ravnanje pa se zagotovo začne z vožnjo v skladu s predpisi in omejitvami hitrosti, zato poziv vsem, da se nam pridružijo v naših naporih, da letošnje leto naredimo korak k bolj varnim cestam," je na novinarski konferenci v začetku tedna dejal Robert Vehovec iz sektorja prometne policije na Generalni policijski upravi.
Policisti so v današnji nadzor hitrosti vključili vsa tehnična sredstva, ki jih imajo na voljo. Tako kot je praksa že zadnjih nekaj let, so tudi tokrat vnaprej objavili lokacije, na katerih bodo delovali. S tem želijo na Policiji pokazati, da je njihov namen delovati predvsem preventivno in z željo, da vozniki z umirjeno in defenzivno vožnjo pripomorejo k varnejšim cestam.
Lani je Policija ugotovila več kot 124.400 kršitev cestnoprometnih predpisov s področja hitrosti, ki sicer predstavljajo približno tretjino vseh ugotovljenih kršitev.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.