Ministra sta govorila o izvajanju obrambne reforme v obeh državah, se dotaknila aktualnih varnostno-obrambnih vprašanj, izmenjala pa tudi stališča glede skupne evropske obrambno-varnostne politike. Slovaškega ministra sta sprejela tudi predsednik republike Janez Drnovšek in državni sekretar na zunanjem ministrstvu Iztok Mirošič, jutri pa bo gost v državnem zboru.

Ministra držav, ki bosta kmalu postali članici tako EU kot zveze Nato, sta izmenjala tudi izkušnje glede vključevanja v obe povezavi in informacije o poteku profesionalizacije vojske ter se seznanila s sodelovanjem vojska obeh držav v operacijah za podporo miru. Minister Grizold je poudaril, da je do obiska slovaškega ministra prišlo v pravem času, saj so procesi pri uresničevanju skupne varnostno-obrambne politike znotraj EU intenzivni. Zato je pomembno, da tudi države, ki vstopajo v EU in Nato, razčistijo nekatera vprašanja, tako glede oblikovanja nacionalnih varnostnih struktur kot tudi konkretnih nacionalnih obrambnih sistemov.
Slovaški minister Šimko se je v luči vključevanja v evroatlantske povezave zavzel za okrepitev dialoga oziroma posvetov med Slovenijo in Slovaško glede konkretnih vprašanj, za kar si bosta po njegovih besedah prizadevali obe. Kot je dejal, sta se z Grizoldom dogovorila za okrepitev sodelovanja med ministrstvoma kot tudi sodelovanja med konkretnimi resorji. Dodal je, da je gostitelju omenil vprašanje slovaške vojaške industrije, ki lahko ponudi kakovostno opremo, med drugim za potrebe posebnih enot.
Predsednik republike Drnovšek in slovaški gost sta se posvetila bilateralnim odnosom, ki sta jih ocenila kot zelo dobre, in sodelovanju držav na področju obrambe, so sporočili iz predsednikovega urada. Govorila sta tudi o izvajanju reform na področju obrambe, posvetila pa sta se tudi aktualnim varnostno-obrambnim temam. Menila sta, da obe državi postajata del sistema kolektivne obrambe kot zaveznici v zvezi Nato, kar je bil tako za Slovenijo kot Slovaško najpomembnejši cilj, ki sta ga dosegli istočasno. Strinjala sta se tudi, da se z bližajočim vstopom Slovenije in Slovaške v Nato odpirajo številne nove možnosti za poglobitev medsebojnega sodelovanja.
Tudi državni sekretar na MZZ Mirošič in Šimko sta odnose med državama ocenila kot zelo dobre in prijateljske. Slovenija in Slovaška dobro sodelujeta na različnih področjih, že več let je v porastu tudi gospodarska menjava. Državi družijo uspešno zaključena pogajanja za vstop v EU in začetek ratifikacijskega procesa za pridružitev zvezi Nato. V pogovoru sta sogovornika podprla možnost sodelovanja in izmenjave izkušenj Slovenije in Slovaške na področju izvajanja obrambnih reform in profesionalizacije vojske. Mirošič je sogovornika tudi obvestil tudi o slovenskih pogledih glede območja Zahodnega Balkana, pri čemer je izpostavil slovensko podporo za stabilizacijo ter gospodarski in politični razvoj regije, so še sporočili z MZZ.