Slovenija

FOTO: Velike besede o stoletnem prijateljstvu

Ljubljana, 12. 03. 2010 07.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

"Prijateljstvo med Slovenijo in Hrvaško traja stoletja," je dejal hrvaški predsednik, ki ga je sprejel celoten vrh slovenske politike in mu v en glas obljubljal podporo na poti v EU.

Hrvaški predsednik Ivo Josipović je s številno gospodarsko delegacijo na povabilo predsednika republike Danila Türka pripotoval na prvi uradni obisk v Slovenijo. V Ljubljano je prišel manj kot mesec dni po prevzemu položaja.

Hrvaškega predsednika je na Brdu pri Kranju z vojaškimi častmi sprejel gostitelj, predsednik Türk, predsednika pa sta se nato v gradu sešla na pogovorih na štiri oči.

Türk je po srečanju ocenil, da sta Slovenija in Hrvaška na začetku novega poglavja v medsebojnih odnosih, ki izkazuje možnosti, da rešimo preostala odprta vprašanja in napredujemo v smeri poglabljanja dvostranskih odnosov.

Nova faza v dvostranskih odnosih "temelji na medsebojnem spoštovanju in zaupanju in danes lahko ugotovimo, da je velik napredek pri krepitvi medsebojnega spoštovanja in zaupanja že dosežen", je še dejal Türk.

Po njegovih besedah imata veliko zaslugo pri tem obe vladi, ki sta lani "opravili velik del te poti in uspešno razvili sodelovanje, ki krepi medsebojno spoštovanje in zaupanje". Ob tej priložnosti se je vladama zahvalil za ta njun prispevek.

Obisk Iva Josipovića-7
Obisk Iva Josipovića-7 FOTO: Aljoša Kravanja
Predsednika sta nagovorila tudi udeležence srečanja slovenskih in hrvaških gospodarstvenikov. Türk je poudaril, da je Hrvaška za Slovenijo eden najpomembnejših gospodarskih partnerjev.

Türk in Josipović sta izrazila tudi podporo obema vladama pri vzpostavljanju mešane komisije, ki bo pregledala vsa odprta vprašanja med državama, in pri ponovnem začetku dela mešane komisije za gospodarsko sodelovanje.

Po besedah hrvaškega predsednika ni naključje, da je za svoj prvi uradni obisk v tujini izbral ravno Slovenijo. "Prijateljstvo med Slovenijo in Hrvaško traja stoletja in prav zato, ker bomo jutri skupaj v Evropski uniji, sem svojo zunanjepolitično pobudo začel v Sloveniji," je poudaril.

Za večje sodelovanje med državami Zahodnega Balkana

Predsednika sta precej pozornosti posvetila tudi razmeram v regiji. Po Türkovih besedah imata državi skladne interese, obe si prizadevata za krepitev sodelovanja in reševanje odprtih vprašanj. Josipović pa je v tej luči pohvalil pobudo Slovenije in Hrvaške za sklic konference o Zahodnem Balkanu.

Pravo ali pravičnost?

Obisk Josipovića v Sloveniji-3
Obisk Josipovića v Sloveniji-3 FOTO: Aljoša Kravanja
"Ta napredek je v nacionalnem interesu ne samo Hrvaške, ampak tudi Slovenije, pa tudi v interesu Evrope kot celote." S temi besedami je predsednik Türk znova obljubil podporo Slovenije v prizadevanjih Hrvaške za vstop v EU. Ista zagotovila je Josipović dobil tudi od premierja Pahorja in predsednika DZ Gantarja.

Po Türkovem mnenju je za reševanje odprtih vprašanj med državami nekdanje Jugoslavije ključno načelo pravičnosti. Kot primer je navedel Slovenijo in Hrvaško, ki bosta na tej podlagi reševali vprašanje meje. Josipović je dodal, da tudi sam sprejema to načelo in da je zelo pomembno, vendar pa "mnoge odgovore da samo pravo, mednarodno pravo, nacionalno pravo". "Preprosto je treba začeti upoštevati pravo," je dodal.

Hrvaški predsednik je še poudaril, da ima Hrvaška z drugimi sosednjimi državami veliko večje probleme kot s Slovenijo. "Probleme je treba reševati, in da bi jih rešili, je treba sesti za mizo," je dejal, zato je voditeljem vseh držav nekdanje Jugoslavije ob tej priložnosti sporočil: "Sedimo za mizo in se pogovarjajmo."

Zmaga je, tudi če ni zmagovalcev

Hrvaški predsednik Ivo Josipović
Hrvaški predsednik Ivo Josipović FOTO: Aljoša Kravanja

Josipović se je po kosilu s Türkom odpravil v hram slovenske demokracije, kjer se je srečal s predsednikom državnega zbora Pavlom Gantarjem in se podpisal v zlato knjigo obiskovalcev.

Gantar je ob tem dejal, da imata državi dobre odnose, sodelovanje je stkano na številnih področjih in ravneh, med drugim delita skupno zgodovino in mnoge skupne interese, zelo pomembne pa so tudi mnogovrstne povezave med ljudmi.

Josipović pa je ponovil besede, da državi druži že stoletno prijateljstvo, in ob tem izrazil zadovoljstvo, da vsa današnja srečanja potekajo v zelo optimističnem duhu. Prepričan je, da bomo lahko zaprli nekatera odprta vprašanja in odprli novo stran uspešnega sodelovanja.

Gantar je ob tem izrazil prepričanje, da so vsi problemi rešljivi, če je volja, če razumemo drugo stran in če smo pripravljeni na dogovor. Včasih ta ne zadovolji nobene strani, kar ni vedno slabo, saj to pomeni, da ni ne zmagovalcev ne poražencev. In nekatera odprta vprašanja je po njegovih besedah treba rešiti tudi na tak način.

Pahor in Josipović o vse tesnejšem sodelovanju med državama

Pahor je tudi poudaril, da z arbitražnim sporazumom presegamo eno najpomembnejših odprtih vprašanj, to je vprašanje meje.

Za Gantarjem je Josipovića na sedežu vlade sprejel še premier Borut Pahor. Tudi onadva sta se pogovarjala o pomenu sodelovanja med državama, pa tudi v širši regiji, pri čemer se nista mogla izogniti bližajoči se konferenci o Zahodnem Balkanu. Potekala bo prihodnji konec tedna na Brdu pri Kranju, gostitelja pa bosta Pahor in njegova hrvaška kolegica Jadranka Kosor

"V okviru krepitve gospodarskega sodelovanja sta sogovornika izpostavila predvsem področji prometa in turizma, pregledala pa sta tudi možnosti za nadaljnje poglabljanje trgovinskega in investicijskega sodelovanja, saj je Hrvaška za Slovenijo peta, Slovenija pa za Hrvaško tretja zunanjetrgovinska partnerica," so o srečanju zapisali na vladi. 

Na prvi obisk v Bruselj

Josipović, 53-letni profesor prava, je kot tretji predsednik samostojne Hrvaške prisegel 18. februarja na slovesnosti v Zagrebu, ki se je je udeležil tudi slovenski predsednik. Takrat sta se predsednika tudi prvič sešla in se dogovorila, da se v kratkem srečata v Sloveniji.

Za Josipovića je obisk v Sloveniji šele druga pot v tujino od nastopa mandata. Za prvi obisk je izbral Bruselj, kjer se je v začetku meseca srečal z vodilnimi predstavniki Evropske unije. Odločitev za Bruselj ni nenavadna glede na to, da želi Hrvaška do konca leta skleniti pristopna pogajanja z EU.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (58)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Abacus
14. 03. 2010 22.21
Milmar 12.03.2010, 08:20 5 vetrolov kaj ti nisi na balkanu? Če nisi me pa res zanima kako se imenuje tvoja pokrajina.Kako jo boš poimenoval,da te bodo kolegi iz europe našli? / Poglej si malo na spletu o zgodovini: Države Srednje Evrope: * Madžarska * Nemčija * Poljska * Slovaška * Švica * Slovenija * Češka * Avstrija To vključuje alpske države in visegraško skupino. Naravne enote Srednje Evrope so: * Panonaska nižina in Vlaška nižina * Alpe in Karpati * Sredogorje s kotlinami * Nemško-Poljsko nižavje Tudi druge države ali deli njih so v preteklosti bili deli kraljestev Srednje Evrope, kot sta Sveto rimsko cesarstvo in Habsburška monarhija. Te države so sledeče: * Belorusija * Hrvaška (Slavonija in severozahod države) * Litva * Romunija (Transilvanija (Sedmograška) in Banat) * Srbija (Vojvodina) * Ukrajina (Galicija) * Italija (Južna Tirolska) Zgodovinske dežele in province Srednje Evrope Po drugi svetovni vojni so veliki deli Evrope, ki so bili po kulturi in zgodovini zahodni, prešli v vzhodni blok, kar je spodkopalo uporabo izraza Srednja Evropa, vendar se po padcu železne zavese in koncu hladne vojne ponovno uveljavlja.
Abacus
14. 03. 2010 22.15
Stoletja smo lahko živeli eden ob drugem brez težav, skupaj smo se borili v kmečkih puntih, pa med NOB. Po zaslugi naših in njihovih nesposobnih in hujskaških politikov smo pa postali sovražniki takoj, ko smo dobili svoji državi. Ali smo res takšni bedaki na obeh straneh Kolpe? Res je, stoletja prijateljstva med Slovenci in Hrvati drzijo ,saj nikoli v vsej zgodovini nismo imeli nobene meddrzavne vojne ali med narodoma! Barski pretepi ali kak incident med 2.SV ,ko so ustasi zasegli nekaj slovenski vasi ob meji niso tako hudi primeri ,kot so primeri Slovenskega naroda ,ki je bil vojne tako z Avstrijci in Italijani ,malo manj tudi z Madzari. Ce so se predniki danasnjih Slovencev in Hrvatov lahko skupaj borili proti Turkom ,imeli skupne kmecke punte proti Dunaju ,celo skupaj so bili v Avstro-Ogrski monarhiji ,nevem zakaj bi se sedaj sovrazili? Problem je edino le neresena meja ,drugih sovraznosti med narodoma ni. Hrvati in Slovenci so podoben primer kot Slovaki in Cehi ,le da znajo slednji bolje ceniti dolgo zgodovinsko prijateljstvo in so tudi korektni en do drugega!
alterego
13. 03. 2010 18.05
tisti, ki tu na forumu žalite predsednika države, niste nič boljši od Rupla in Janše, ki sramotita Slovenijo v mednarodni javnosti!
Slovanec
13. 03. 2010 16.33
seveda smo prijatelji bili in bomo, najbol mi grejo na živce ljudje k niso sploh nikol bli južneje od kolpe pa so tako pametni, da kar vrjet ne moreš, al pa drugi ekstrem ko grejo itak vsako leto na Krk al pa že kam takrat so pa dobri a ? Ne slišm pa nobenga pa Austrijcih tolčt pa poglejte kaj delajo ( z tablami, uničevanje slovenske lastnine pa podobno)
manco-capac
13. 03. 2010 12.04
Stoletja smo lahko živeli eden ob drugem brez težav, skupaj smo se borili v kmečkih puntih, pa med NOB. Po zaslugi naših in njihovih nesposobnih in hujskaških politikov smo pa postali sovražniki takoj, ko smo dobili svoji državi. Ali smo res takšni bedaki na obeh straneh Kolpe?
samo56789
13. 03. 2010 11.19
Dobri prijatelji si ne kradejo in lažejo med sabo. V interesu obeh držav je najprej, da se pokradeno premoženje vrne v naravi ali z pravično odškodnino in da se priznajo zločini enih nad drugimi. To je v interesu Slovenije, preden Hrvaška vstopi v EU. Pahor govrori od drugih interesih, ki pa so intersi elite po dobičkih in privilegijih.
srpko
13. 03. 2010 09.58
Velike besede o stoletnem prijateljstvu Bla, bla, bla......
petdan
13. 03. 2010 08.49
Imam občutek, da si nekateri kar želijo odprtega sovraštva do hrvatov. Ne razumem, komu je lepo živeti v skregani soseščini.
est
13. 03. 2010 07.40
Zbor "genijev" izjava za javnost "genialna", "tečno" ljudstvo jih pa ne razume v nijihovi "genialnosti".
papaaa!
13. 03. 2010 05.01
stoletno prijateljstvo!? hm, počakajmo še tistih pet let, da jih sprejmejo v eu. potem se vam še sanja ne, kakšen pomen bo dobila beseda "prijateljstvo"!
VolilecSI
13. 03. 2010 04.50
še komunisti ga več ne marajo, osladnega napihnjenca parazitskega
General.Belizar
13. 03. 2010 00.55
joj ta tuerek se mi gabi
Slovanec
13. 03. 2010 00.34
DeusVult: vse obsodbe vredno, in to je dejstvo. Ampak moraš vedt, da so nas tud nemci pošilal po taboriščih, pa italjani, pa še kaka marionetna vlada ( kot je od NDH bila) Ampak vsi so nastrojeni samo proti slovanskim narodom, druge noben ne omenja. No ja u učbenikih se najde kaj
Slovanec
13. 03. 2010 00.30
"Prijateljstvo med Slovenijo in Hrvaško traja stoletja," Če že dlakocepmo.... mislm da je to izjava hrvaškega predsednika... nikjer ne vidm države omenjene. Lahko se pa tud motm, ker nism gledal in iskal dobesednega prepisa govora... navajam podnaslov tega članka
Srbenda
13. 03. 2010 00.15
Slovanec 12.03.2010, 20:21 4 seveda traje stoletja. Sedaj med dvema "samostojnima" državama, prej pa v okviru raznih navez in razvez. Čeprav bi eni vse nardil da temu ni tako. -- Med dvema narodima DA, med drzavama pa NE.
mjolnir
13. 03. 2010 00.07
NA BRUHANJE mi gre od tega sprenevedanja!! Ja, kdo pa nas je vprašal po odnosih pred "stoletji"....Nemci in Madžari? Drgač pa me zanima kako obravnava anomalijo v sicer izjemnih (odnosih)ko je NDH okupirala del Slovenije in pošiljala Slovence v Jasenovac!
peterb110@gmail.com
12. 03. 2010 23.40
Sramota, kaksno kleceplazenje te vlade in lizike turka ...Ste ze pozabili da nam hrvaska okupira celo Istro????
boer
12. 03. 2010 20.31
in ljudje bodo zopet verjeli kako smo najboljše komšije medtem ko me ddrugo svetovno pobijajo štrigovce in si prisvajajo morje
Slovanec
12. 03. 2010 20.21
seveda traje stoletja. Sedaj med dvema "samostojnima" državama, prej pa v okviru raznih navez in razvez. Čeprav bi eni vse nardil da temu ni tako.
listje
12. 03. 2010 19.19
Srbenda12.03.2010, 17:16-1 "traja stoletja" Kako stoletja, ko pa obedve drzavi obstajata manj kot 1 stoletje.. hahahhaha ..edini pamet tu gor, na to nisem niti pomislil, to bi bilo treba našim političnim pametnjakovičem povedat:-)))))