Po srečanju sta Rupel in Svoboda na novinarski konferenci v Ljubljani povedala, da so odnosi med Češko in Slovenijo zelo dobri, prijateljski, državi pa imata tudi veliko skupnega. Tako sta ministra poleg dvostranskih odnosov govorila predvsem o vstopu obeh držav v Evropsko unijo, češki zunanji minister je predstavil izkušnje svoje države pri vstopu v zvezo Nato, nista pa se mogla izogniti aktualnemu vprašanju reševanja iraške krize.
Rupel se je kolegu Svobodi zahvalil za obisk v teh dneh, ko poskuša slovenska vlada "z vseh strani čimbolj objektivno in čimbolj poglobljeno seznaniti javnost s prednostmi članstva v Nato". Tudi Svoboda je dejal, da do obiska prihaja v pravem času. "Verjamemo, da je prav, da obe državi stopita v EU, ter da tudi Slovenija vstopi v Nato, saj obe državi sodita v družino zahodnih demokratičnih držav, s katerimi imamo enake prioritete, ta družina pa je tudi vir stabilnosti, miru in blaginje," je dejal.
Po besedah češkega zunanjega ministra Nato ni le vojaška organizacija, ampak organizacija, ki ima tudi druge cilje. Češka je imela s tem na primer zelo pozitivne izkušnje med lanskimi uničujočimi poplavami. Češka želi svoje izkušnje na tem področju deliti s Slovenijo, da bi pripomogla k odločitvi med ljudmi, je dejal Svoboda, ki je prepričan, da se bodo Slovenci na referendumu naposled le odločili za vstop v Nato.
Češki zunanji minister se je poleg z gostiteljem sestal še s predsednikom državnega zbora Borutom Pahorjem, popoldne pa se bo srečal tudi s predsednikom parlamentarnega odbora za zunanjo politiko Jelkom Kacinom.