Na Obali so se spet oglasile sirene, domačini pa se pripravljajo na nov val povečane plime. Agencija RS za okolje (Arso) je izdala opozorilo pred poplavljanjem morja. Po podatkih njihovega oddelka za hidrološko prognozo bo plimovanje morja povišano tudi v prihodnjih dneh, prav tako bo večkrat preseglo obalno črto in poplavljalo.
"Krepi se jugo-jugozahodnik," je v oddaji 24UR ZVEČER opozoril Janez Polajnar in dodal, da je to za Piran še nekoliko slabše.
Močneje bo plima povišana tudi danes ponoči do ene ure zjutraj, pa tudi plima v noči na nedeljo. Morje lahko glede na omenjene napovedi ponovno poplavlja. Potem ko že začelo znova deževati, gasilci redno spremljajo situacijo.
Voda je že zalila dele obale, tudi Tartinijev trg, še vedno pa upajo, da ne bo tako hudo, kot je bilo v torek ponoči.
Lastnike apartmajev v drugi vrsti na Gregorčičevi ulici pozivajo, naj ne čakajo na prvi sončni dan, ampak naj pridejo preverit stanje svojih stanovanj že prej, saj nekaterih gasilci od torka še niso uspeli pregledati.
Dopoldne morje poplavilo nižje predele obale
Na območju Pirana je v dopoldanskem času morje sicer znova poplavilo nižje predele obale. Pod vodo je bila v celoti tamkajšnja promenadna pot, ki poteka tik ob morju, Tartinijev trg pa je bil delno poplavljen, poroča naš dopisnik iz Primorske Jaka Vran. Pirančani so se po njegovem dobro pripravili na visoko vodo, saj so povsod postavljene protipolavne vreče. Odprti so bili tudi tamkajšnji gostinski lokali.
Kljub poplavljanju nekaterih območij v starem mestnem jedru je dopoldne minilo brez ene same intervencije, je povedal poveljnik Civilne zaščite Piran Egon Štibilj. Kot je ocenil, so bili ljudje na plimovanje dobro pripravljeni in so se samozaščitili. Prebivalstvu so sicer razdelili kar 2500 protipoplavnih vreč peska in še 700 napihljivih vreč. Tudi v Piranu gladina morja že upada.
V Izoli pa je poplavilo Veliki trg v celoti in del Sončnega nabrežja, tu so tudi postavili protipoplavne ovire. Sicer pa je bilo plimovanje danes manj izrazito kot v torek zvečer in sredo zjutraj, je pojasnil namestnik poveljnika izolske civilne zaščite Denis Udovič. Tako voda ni dosegla objektov in posledično niso izvedli nobene intervencije s prečrpavanjem vode iz objektov.
Kot je še ocenil Udovič, so bili sicer v Izoli na plimovanje dobro pripravljeni. Tako so že v četrtek obvestili okoliške prostovoljne gasilce, da jih bodo po potrebi aktivirali, in danes zjutraj so tudi aktivirali člane Prostovoljnega gasilskega društva Izola. Razmere v Izoli se že umirjajo, tudi gladina morja se spušča.
Nekateri mlajši prebivalci pa so izredne vremenske razmere na Obali izkoristili tudi za vodno zabavo.
Visoko plimovanje morja v noči na sredo je najhuje prizadelo Izolo in Piran, skupno pa so gasilci opravili okoli 60 intervencij. Po podatkih Arsa je bila torkova zabeležena višina morja na merilni postaji v Kopru s 373 centimetri najvišja od novembra 1969.
Opozorilo v Ljubljani: Pripravite se na poplave
Na Mestni občini Ljubljana vse, ki živijo na in ob Barju ter ob vodotokih Ljubljanice, Gradaščice, Malega Grabna, Glinščice, Gameljščice, Gobovška in Besnice opozarjajo na možnost poplav ta konec tedna. "Dokajšnja polnost strug in Barja, namočenost zemljine lahko ob močnejših padavinah privedejo do poplavljanja. Ni pa mogoče z gotovostjo trditi, da bo do poplav zares prišlo; zaradi narave okoljskih procesov jih namreč ni mogoče natančno krajevno in časovno napovedati," so zapisali na svoji spletni strani ter prebivalce pozvali, naj ravnajo samozaščitno. "Spremljajte razvoj vremena, padavine in naraščanje voda ter očistite rešetke in odprtine za odvodnjavanje meteorne vode. Ob morebitnem poslabšanju razmer, ki bi kazale na večjo verjetnost nastanka poplav, pa izvedite še nadaljnje ukrepe."
KOMENTARJI (95)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.