V Sloveniji je 6,5 milijona nepremičnin, 1,2 milijona delov stavb in nekaj čez pet milijonov zemljiških parcel. Geodetska uprava RS (Gurs) je na novem Portalu množičnega vrednotenja nepremičnin objavila predlog modelov vrednotenja nepremičnin in poskusno izračunane vrednosti nepremičnin (te so izračunane na osnovi objavljenega predloga modelov in podatkov nepremičnin v registru nepremičnin z dne 27. junija 2019). Hkrati je na vseh občinah stekla javna razgrnitev predloga modelov vrednotenja nepremičnin, ki bo potekala do konca meseca.
Namen javne razgrnitve modelov vrednotenja nepremičnin je, da lastniki pogledajo, kolikšne so nove vrednosti po novih modelih, razgrnjene modele, vrednostne cone in ravni, so pojasnili na Gursu. Razlika med starimi in novimi modeli je v tem, da se je pri starih modelih ocenjevanja vrednosti nepremičnin uporabljala dejanska raba, sedaj pa se uporablja namenska.
"Vrednost vseh nepremičnin v Sloveniji se je od leta 2017 do danes dvignila iz 123 milijard na 160 milijard evrov. Posledica tega bo, da bodo nekatere nepremičnine vredne tudi za 20, 30, 40 odstotkov več, kot je to danes vidno po starih modelih. Največje razlike se pričakujejo pri stanovanjskih hišah in stavbnih zemljiščih, kjer so bili trendi cen mnogo bolj v vzponu kot pri drugih nepremičninah, predvsem na najboljših lokacijah – območje Ljubljane s primestnimi občinami, celotna Obala in turistična območja, kot sta Bled in Bohinj," je pojasnil direktor urada za množično vrednotenje nepremičnin Dušan Mitrović.
Lastniki nepremičnin, ki bi to želeli, lahko podajo mnenja in pripombe na modele vrednotenja do 15. novembra, in sicer na posebnem obrazcu, ki ga posredujejo na svojo občino (vpliv vrednostne ravni in cone). V kolikor se pripomba nanaša na splošno na model, pa jo prek obrazca posredujejo Gurs.
"Zakon določa 30-dnevni rok za javno razgrnitev modelov in objavo poskusnega izračuna, potem je še 15 dni časa, da lahko lastniki nepremičnin podajo mnenja in pripombe oz. predloge. Torej vse skupaj je 45-dnevni rok, v katerem bomo na Gursu in občinah sprejemali pripombe in predloge do modelov vrednotenja. Do teh pripomb se morajo opredeliti občine, nam jih posredovati v obravnavo, Gurs pa bo utemeljene in upravičene upošteval, popravil predloge modelov, ki jih mora do marca 2020 sprejeti vlada v vladni uredbi," je pojasnil generalni direktor Gurs Tomaž Petek.
"Če bodo lastniki prepoznali, da je vrednost njihove nepremičnine previsoka ali prenizka zaradi določenih posebnih okoliščin, kot je na primer izredno slaba mikrolokacija, zelo poškodovana stavba ali izredno slaba kakovost stavbe, ta trenutek tega torej še ne morejo uveljavljati, lahko pa bodo to storili po 1. aprilu 2020," pa je strnil Mitrovič.
Kaj je množično vrednotenje nepremičnin?
Množično vrednotenje nepremičnin je po zakonu redna naloga Gursa, ki se izvaja vsakih nekaj let. Na ta način država vsem nepremičninam v državi na podlagi modelov množičnega vrednotenja in podatkov o nepremičninah v uradnih evidencah pripiše posplošene vrednosti, ki so približek tržne vrednosti. To je pomembno predvsem za zagotavljanje pravne varnosti lastnikov nepremičnin in tistih, ki se odločajo za nakup nepremičnine.
"Z določitvijo posplošene vrednosti vsem nepremičninam želimo vzpostaviti sodoben in večnamenski register, v katerem so kakovostni in transparentni podatki in ki bodo uporabni v različnih postopkih in za različne namene (upravne, sociale, davčne, za banke, zavarovalnice ipd.)," pojasnjujejo na Gursu.
V Sloveniji se množično vrednotenje nepremičnin izvaja že vse od leta 2006. Do konca marca 2020 se nepremičninam v Registru nepremičnin pripisujejo posplošene tržne vrednosti (posodobljene nazadnje 31. 3. 2017), s sprejemom novega zakona (2017, ZMVN-1) pa bodo od 1. aprila 2020 dalje nepremičninam v Evidenci vrednotenja pripisane posplošene vrednosti. V prihodnje bo Gurs preverjal modele vrednotenja in izvajal s tem povezane dejavnosti najmanj vsaki dve leti.
Ob izvedbi javne razgrnitve modelov vrednotenja lastniki nepremičnin niso dobili nobenega obvestila na dom, ampak si lahko poskusni izračun posplošene vrednosti ogledajo na spletu. Ta se lahko razlikuje od posplošene vrednosti, ki bo nepremičninam pripisana 1. aprila 2020. Na izračun posplošene vrednosti lahko lastniki vplivajo z aktivnim sodelovanjem v postopku javne razgrnitve predlogov modelov vrednotenja.
V izogib nepravilnostim ob pripisu vrednosti nepremičninam 1. aprila 2020 Gurs že ob izvedbi poskusnega vrednotenja vabi lastnike, da podajo utemeljene pripombe, če menijo, da poskusno izračunana vrednost ne odraža tržnih cen njihovih nepremičnin, da se udeležijo javne razgrnitve modelov in da preverijo pravilnost in ažurnost podatkov o njihovih nepremičninah v uradnih evidencah. Pomembno pa je zavedanje lastnikov nepremičnin, da so dolžni skrbeti za sprotno ažuriranje podatkov o njihovih nepremičninah.
Po zaključku javne razgrnitve bo vlada sprejela uredbo, na osnovi katere bodo nepremičninam določene posplošene vrednosti, ki bodo 1. aprila 2020 objavljene v Evidenci vrednotenja. Vsak lastnik nepremičnine bo takrat po pošti prejel t. i. zbirno potrdilo o posplošenih vrednostih njegovih nepremičnin, ki bo uradni dokument.
Po 1. aprilu 2020 bo možno uveljavljanje posebnih okoliščin. Tudi po tem datumu bodo lahko lastniki še naprej urejali podatke svojih nepremičnin, da bodo ti odražali dejansko stanje v naravi.
KOMENTARJI (184)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.