Sončni halo ste lahko v torek popoldne občudovali tudi na Dolenjskem. Posnetki so nastali na Velikem Slatniku pri Novem mestu, poroča portal Dolenjskanews.
Gre za mavričen obroč okoli sonca, ki se pojavi zaradi loma svetlobe na ledenih kristalčkih v oblakih. Pojav se sicer pogosteje pojavlja v hladnejših krajih, običajno pa ga lahko opazimo v zgodnjih jutranjih urah.
Temperature so v teh dneh bolj zimske kot spomladanske, jutranje temperature pa so se v večjem delu Slovenije spustile pod ledišče. Nekatere kraje je zato že prizadela pozeba. Nevarnost pozebe bo zelo velika tudi v noči na četrtek.
Ozračje se bo umirilo, obenem bo noč jasna, zračna masa pa se ne bo bistveno ogrela. V četrtek zjutraj bo skorajda povsod po Sloveniji temperatura padla pod ledišče. Po nižinah bo od –8 do –1 stopinja Celzija. Topleje bo na pobočnih legah in ob morju, kjer bo malo nad ničlo, so sporočili z Arsa.
Kot so zapisali, se vrednosti kritične temperature za različne rastline spreminjajo glede na fenološko fazo in so odvisne od vrste in sorte. Kdaj pride določena rastlina iste sadne vrste in sorte v določeno razvojno fazo, je odvisno tudi od lege. "Na nekoliko bolj zaprtih, hladnih legah je razvoj poznejši in take lege ponavadi utrpijo manj škode po spomladanski pozebi kot tipične sončne sadjarske lege na isti nadmorski višini. Nasade je pred pozebo mogoče zaščititi z oroševanjem, za kar pa potrebujemo veliko količino vode. Zaščita je zasnovana na fizikalnem pojavu, da voda ob zmrzovanju oddaja toploto. S stalnim dodajanjem vode, ki zmrzuje, se sprošča toliko toplote, da temperatura v brstu ne pade pod 0 stopinj Celzija, in tako lahko razvijajoči se cvetovi ostanejo nepoškodovani," so še pojasnili.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.