Potem ko so pravosodni policisti, predstavniki Sindikata državnih organov Slovenije, direktorja Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij (URSIKS) Jožeta Podržaja včeraj pozvali k odstopu, saj naj bi ta direktorjem zavodov z odredbo naročil, naj svojim javnim uslužbencem zapovejo, naj vodstvu poročajo o vsakem stiku, ki naj bi ga imeli s predsednikom Sindikata državnih organov Slovenije (SDOS) Frančiškom Verkom, se je danes na navedbe sindikata odzval tudi Podržaj.
Kot je včeraj pojasnil Verk, je skozi svoje sindikalno delo doživel že "veliko pokvarjenih zadev", ne pa tega, da bi nekdo, ki je odgovoren za poslovanje zaporskega sistema in zakonitost dela, izdal takšno odredbo. "Že zaradi tega mora Podržaj nemudoma oditi," je poudaril. Hkrati v sindikatu zahtevajo tudi odhod vseh Podržaju podrejenih vodij sektorjev in oddelkov.

Podržaj o odstopu: 'Ne bom odstopil od svojih vrednot in prepričanj'
Na očitke predstavnikov sindikatov o neobstoječem socialnem dialogu je pojasnil, da "tukaj ni nobene osebne zgodbe, z druge strani pa očitno da". "Absolutno ni res, kar izhaja tudi iz dokumentov in siceršnjih dogajanj, da gre za uporabljanje dvojine, nista dva, tukaj je samo eden, z moje strani ni bilo nikoli do sedaj nobene ovire preprečevanja tega, vključno s predsednikom sindikata SDOS. Mi imamo pogodbo o sodelovanju z obema sindikatoma. Iz tega izhajajo medsebojne pravice in obveznosti," je povedal. Kot je razložil, je njihova medsebojna obveznost, da se pogovarjajo. "Tukaj ne more biti stvar presoje, kdo je komu bolj všeč, kdo koga mara ali ne. Od junija 2018 socialnega dialoga na tem nivoju ni zgolj izključno zaradi nepripravljenosti na ta dialog s strani predsednika sindikata SDOS, imam kup dokumentov, ki to potrjujejo."
O domnevni prepovedi komuniciranja s predstavniki sindikata pa je pojasnil, da je "to navodilo izdal zgolj za sedem direktorjev in 32 zaposlenih na generalnem uradu v Ljubljani". Poleg tega po njegovem že v osnovi ne gre za nikakršno prepoved. "Nič od tega ne drži. Omejil sem zgolj manipulativni prostor predsednika sindikata. Sodu je dno izbil dogodek, ko je med koriščenjem odmora sodelavke ta poskušal izkoristiti situacijo s preverjanje o tem, ali je Podržaj to res rekel ali ne. To ni noben socialni dialog, ampak vse kaj drugega," je razložil.
Prepričan je, da ni prekršil ničesar, želel je zgolj zaščititi integriteto zaposlenih in, kot že rečeno, omejiti manipulacijski komunikacijski prostor, ki obstaja že več let. Prav tako do sedaj še ni dobil relevantnega mnenja pravnikov, ki bi potrdilo, da je naredil karkoli narobe. Omenjeno 'naročilo', ki je dvignilo veliko prahu pri predstavnikih sindikata, bo umaknil takoj, ko se bo s strani predsednika sindikata SDOS izpostavil socialni dialog.
Vodja slovenskih zaporov je odgovoril tudi na očitke o nezakonitem pridobivanju podatkov o delovnih urah sindikalnega zaupnika. Podržaj je pojasnil, da mora ure zbirati zaradi evidenc. "Problem je nastal, ker se je izkazalo, da so ravno tisti, ki najbolj vpijejo, daleč pod tem, da bi bili preobremenjeni," je dejal.
Podržaj je med drugim opozoril tudi na obžalovanja vredno odsotnost resnicoljubnosti pri tistih, ki so po svoji funkciji dolžni zastopati zaposlene, ki opravljajo težko delo, v slabih delovnih razmerah, jih je premalo, so preveč obremenjeni. Načini, ki jih ubirajo za reševanje tega, niso izogibanje dialogu, izmišljanje neresnic. "Ta boj bi moral potekati drugje, za skupno mizo v skladu s pristojnostmi in odgovornostmi vseh, ki pri tem sodelujemo," je bil jasen Podržaj.
Na vprašanje, ali bo odstopil s položaja direktorja Uprave za izvrševanje sancij, pa je odvrnil, da "ne bom odstopil od svojih vrednot in prepričanj, kakšen rezultat pa bo to prineslo, pa bomo videli".

Odzval se je tudi še na eno, po njegovem "sindikalno cvetko". Enem izmed pravosodnih policistov je namreč za enega od slovenskih medijev povedal, da zaradi službenih obremenitev več tednov ni videl svojih otrok. "Ne vem, morda jih res ni, ampak zaradi službenih obveznosti zagotovo ne. Hočem vam povedati, da se v ihti iščejo popolnoma neracionalni in na ničemer utemeljeni očitki in neka namišljena dejstva, ki z realnostjo nimajo veze. To kaže, da zmanjkuje pravega materiala, kolikor ga je sploh kadarkoli bilo. Ko nimaš pravih argumentov, greš v tovrstna ovinkarjenja in sprenevedanja. Zato se poleg ostalega postavlja vprašanja številnih v zaporih, koga pravzaprav zastopajo," je poudaril.
In kaj pravi na več anonimnih sporočil, ki so se pojavila v zadnjih tednih? "Te so izraz skrajnega obupa tistih, ki nimajo argumentov. Za vsemi temi dogajanji stoji ista skupina ljudi, ki usklajeno pritiska na nekoga, da se zgodi, kar naj bi se. In potem bo vse v redu, se bosta cedila med in mleko, bo v slovenskih zaporih dovolj kadrov, ne bo izrednih dogodkov itd."
Kot smo že poročali, so včeraj predstavniki sindikatov v zavodih za prestajanje zaporne kazni sprejeli sklep, s katerim zahtevajo sestanek s predsednikom vlade Šarcem in pravosodno ministrico Katičevo. Če sestanka ne bo do 8. februarja, bodo nadaljevali stavkovne aktivnosti. Zahtevali bodo kolektivno pogodbo za delavce v zaporih, kadrovski načrt, ki mora biti usklajen s sprejetimi standardi in normativi, ter odpravo sistemskih anomalij. Iz sprejetih standardov in normativov je po navedbah sindikata namreč razvidno, da v slovenskih zaporih manjka 138 pravosodnih policistov in 29 strokovnih delavcev.

'Obtožbe in ocene o stanju odvračajo potencialne kandidate za delo pri nas'
Podržaj je sicer na današnji novinarski konferenci skupaj z direktorji vseh zavodov za prestajanje kazni, ki delujejo pod okriljem Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij, obširno predstavil stanje v upravi ter v posameznih zavodih z vidika varnosti in kadrov. Njihovo skupno sporočilo je, da je zaposlenih v zaporskem sistemu premalo že desetletja, primanjkuje pa ne le pravosodnih policistov, ampak tudi psihologov, socialnih delavcev, delovnih terapevtov, kuharjev in celo zaposlenih v upravnem delu.
Spomnili so na leta gospodarske krize, ko so tako kot v celotnem javnem sektorju tudi v zaporih delali s prepovedjo novih zaposlitev ali nadomeščanja sodelavcev, ki so odhajali. V zadnjem letu se je odnos države spremenil, odobrili so jim prve nove zaposlitve, a je nove kadre težko dobiti. Kot je pojasnil Podržaj, je javni sektor ob vseh ponudbah zaposlitev iz gospodarstva nekonkurenčen, saj ne more ponuditi primerljivih plač.
Svoje pa so po Podržajevem prepričanju prispevali tudi v Sindikatu državnih organov s svojimi javnimi nastopi. "Vse te kritike, obtožbe, ocene o stanju, ki naj bi bilo nevzdržno, nedvomno odvračajo potencialne kandidate za delo pri nas. To je pomemben del škode, ki se povzroča s tem, da problemov, ki jih v sistemu imamo in jih ne zanikamo, ne rešujemo konkretno," pravi Podržaj.
Fotografije na Facebooku so bile narejene pod nadzorom pravosodnih policistov
Glede fotografij iz mariborskega zapora, ki so pojavile na Facebooku in naj bi zmanjšale varnost v zaporu, je poudaril, da so bile fotogradije narejene pod nadzorom pravosodnih policistov. "Nič prepovedanega ni bilo, šlo je za dovoljeno fotografiranje, z oceno, da te fotografije ne bodo v ničemer poslabšale varnostne situacije v zaporu," je dejal Podržaj in s prstom pokazal na sindikaliste. "Ti posnetki so bili v tem kontekstu povsem neproblematični, daleč od tega, da bi lahko bili podlaga za uspešnejšo organizacijo bega. Kdo bolj ogroža varnost v zaporih? Ali te fotografije ali izjave predstavnikov sindikata, ki razlagajo za konkreten zavod, za konkretno izmeno, koliko je pravosodnih policistov, na katerih lokacijah so, kako so oziroma niso oboroženi."
KOMENTARJI (105)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.