Ob začetku počitnic in pred glavno turistično sezono se zastojem in povečanemu prometu na slovenskih cestah ni možno povsem izogniti, poudarjajo na Darsu. Povečan promet pričakujemo skozi celotno poletno sezono, najbolj obremenjene bodo ceste od severa proti jugu.

Povečan promet in vedno večja obremenjenost naših avtocest pa posledično pomenita tudi vse bolj dotrajane avtoceste, ki jih je treba vzdrževati in obnavljati.
V poletnih mesecih bosta na slovenskih avtocestah in hitrih cestah dve večji delovišči z obsežnejšimi in dolgotrajnejšimi obnovitvenimi deli, opozarjajo na Družbi za avtoceste (Dars). Eno od delovišč bo na primorski avtocesti med Uncem in Postojno ter na vipavski hitri cesti med Ajdovščino in Vogrskim.
Popolne zapore avtoceste, kjer bi zaprli obe smerni vozišči, med obnovitvenimi deli niso predvidene. Na odseku Unec–Postojna bo promet med obnovitvenimi deli v vsako smer vožnje urejen po dveh zoženih pasovih.
Na odseku med Ajdovščino in Vogrskim bo od junija do avgusta promet tam potekal dvosmerno, z enim prometnim pasom v vsako smer vožnje.
Zastoj zaradi del proti Ljubljani že jutri
Na odseku primorske avtoceste obnavljajo vozišče in viadukt. Zapora se bo na tem odseku spreminjala vsak teden. Ko se bodo faze menjavale, bo promet potekal po enem pasu, zato pričakujejo zapore, je pojasnil Ulrich Zorin, vodja službe upravljanja prometa in prometne varnosti pri Darsu. Jutri bo tako zastoj zaradi menjave faze že pričakovati zastoje proti Ljubljani.
Zorin je še dejal, da na Darsu pazijo, da delavci niso v najhujših prometnih konicah na cesti. A vendarle, dela morajo opraviti, čas, ko jih lahko opravljajo, pa je zelo omejen. Ugodni vremenski pogoji, daljši dnevi in manjša obremenjenost cest z dnevnimi uporabniki v poletnih mesecih so glavni razlogi, da je ta letni čas kljub manjši pretočnosti prometa še vedno najidealnejši za opravljanje nujnih del, pravijo na Darsu. Zato se zastojem žal ne moremo izogniti.
Poleg obnovitvenih del na slovenskih avtocestah dnevno potekajo tudi redna vzdrževalna dela, ki terminsko niso določena in se izvajajo glede na dejanske potrebe, so pojasnili na Darsu. Zato voznikom svetujejo, da se, preden se odpravijo na pot, preverijo kakšno je trenutno stanje na spletni strani Prometnoinformacijskega centra (PIC).
Tradicionalno zastoji pri Izoli, Portorožu, mejnih prehodih in pred predorom Karavanke
Zgostitve in zastoje je pričakovati na koncu hitre ceste pri Izoli in naprej proti Portorožu in mejnemu prehodu Sečovlje ter od odcepa s hitre ceste v Kopru za smer proti mejnemu prehodu Dragonja, kjer so v konici turistične sezone običajno tudi najdaljše čakalne dobe za prestop meje.
Poleg tega je ob koncih tedna za osebna vozila pričakovati zastoje pred predorom Karavanke (na avstrijski in slovenski strani predora), predvsem ob sobotah na zahodni ljubljanski obvoznici (iz smeri predora Šentvid, mimo Brda do razcepa Kozarje in naprej proti cestninski postaji Log oziroma Vrhniki) ter na koncu podravske avtoceste pri Ptuju in naprej proti mejnemu prehodu Gruškovje.
Predvsem na mejnih prehodih s Hrvaško je zaradi poostrenega mejnega nadzora pričakovati občasno daljše čakanje. Voznikom priporočajo, da pot na Hrvaško posebej skrbno načrtujejo in pričakujejo daljše potovalne čase. Čakalne dobe so možne tudi na večjih prehodih z Avstrijo in Italijo, še dodajajo.
Kdaj na pot v soboto?
Največ gneče na cestah lahko pričakujemo ob petkih popoldan in sobotah dopoldan, ko se večina odpravi proti turističnim krajem, ob nedeljah popoldan pa je največ prometa v nasprotni smeri.
Na Darsu so pogledali tudi statistiko, kdaj v soboto se voznikom izplača odpraviti proti morju. Ugotovili so, da se zastoji pri Brezovici začnejo že okoli šeste, sedme ure zjutraj. Zato voznikom svetujejo, da se na pot odpravijo zelo zgodaj zjutraj, torej pred šesto uro, ali pa pot preložijo na popoldanske ure, po 17. uri, ali na nedeljo, ko je po navadi promet povečan proti notranjosti države in ne proti morju.

Promet na naših avtocestah le raste
Na Darsu so opozorili na dejstvo, da se na naših cestah promet v zadnjih letih le povečuje. Še posebej so ceste obremenjene ob prazničnih konicah, ki so v zadnjem času zelo izrazite. To se odraža na avtocestah z zastoji in nesrečami.
"Na vseh krakih, v vseh smereh se promet povečuje. Skladno s tem se povečuje tudi število nesreč in število poškodovanih, pa tudi obraba cest," je dejal Zorin.
Če vas ujame toča na avtocesti, se nikar ne ustavljajte v predorih in pod nadvozi
V poletnem času so pogoste tudi nevihte s točo. Na Darsu še vedno opažajo, da vozniki napačno ravnajo, če se znajdejo na avtocesti, ko se razbesni takšna nevihta. Zato znova poudarjajo, da je ustavljanje na avtocesti, pod nadvozi in v predorih, prepovedano, saj je lahko tudi smrtno nevarno.
Vozniki naj bodo pozorni na napovedi poslabšanja vremena. Plohe in nevihte lahko namreč v hipu spremenijo vozne razmere. Dež lahko denimo po daljšem obdobju vročega in suhega vremena naredi cestišče zelo spolzko.
Prav tako so opozorili, da v primeru zastojev ljudje ne zapuščajo vozil in pustijo dovolj prostora za intervencijska vozila.
"Ko so zastoji, so prometne nesreče običajno z manjšo premoženjsko škodo. V takem primeru naj se vozniki takoj odstranijo s ceste in lahko sami izpolnijo obrazce, ni treba čakati na policijo," je dejal vodja sektorja prometne policije na Generalni policijski upravi Ivan Kapun.
- Pomembne stvari imejte vedno pri roki - V avtomobilu imejte zadostne količine pijače, dober zemljevid, zdravila ... - Poskrbite za zadostno količino goriva in ne nalagajte prtljage na zadnje police, saj v primeru trka ali ostrega zaviranja ta lahko poškoduje potnike. - Vozite zmerno, vnaprej načrtujte pot in postanke. - Vročina lahko še poslabša zdravstvene težave ali povzroči utrujenost, zato se za volan usedite povsem spočiti in zdravi. Na daljši poti načrtujte več postankov. Pretegnite se in na kratko sprehodite. Med prezračevanjem vozila ne pozabite na varnost. Če se oddaljite od vozila, ga zaklenite in zaprite okna. - V hudi vročini in pri preveliki hitrosti se pnevmatike hitreje obrabijo ali celo poškodujejo, še posebej, če je vaš avto obremenjen s težko prtljago. - Če se odpravljate v tujino, se pozanimajte, kakšni so prometni predpisi v državah, skozi katere boste potovali. - Bodite posebej pozorni na motoriste in kolesarje. - Spremljajte vremenske napovedi |
KOMENTARJI (127)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.