Mariborski oddelek Upravnega sodišča RS je v sodbi, ki jo je Občina Muta prejela v sredo, županu naložil, da ponovno odloči o zavrnjeni pobudi svetnikov za razpis referenduma o volilnem sistemu v občini. Tega so svetniki spremenili na junijski seji. Pred bližajočimi lokalnimi volitvami 10. oktobra okoliščine volitev na Muti tako niso jasne.
Ukinili proporcionalni in prešli na večinski volilni sistem
Občinski svet na Muti je na pobudo občinske uprave na eni zadnjih sej tega mandata konec junija spremenil volilni sistem, tako da je ukinil proporcionalnega in prešel na večinskega ter zmanjšal število članov občinskega sveta s 13 na 11. Občinski svet je tako s potrebno dvotretjinsko večino spremenil statut občine in sprejel ustrezen odlok, neodvisni svetnik Franc Hamler ml. in nekateri svetniki SDS pa so že takrat opozorili, da bodo zahtevali občinski referendum glede volilnega sistema.
Županu Borisu Kralju je nato skupina 156 občanov s prvopodpisanim svetnikom Hamlerjem zahtevo za razpis referenduma o volilnem sistemu podala 12. julija, občinska uprava pa je zahtevo z obrazložitvijo, da referendumsko vprašanje in pobuda nista ustrezni, to zavrnila. Hamler in svetniška skupina SDS sta se zato obrnila na Upravno sodišče RS.
Sodišče je odločilo, da mora župan zadevo vrniti v ponovno odločanje in da se zadrži izvajanje spremenjenega statuta in na novo sprejetega odloka o določitvi volilnih enot za volitve članov občinskega sveta in župana občine.
Kako bodo potekale volitve v Muti?
Župan mora tako o referendumski pobudi ponovno odločati in če ni ustrezna, predlagatelje pozvati k dopolnitvi. Občina pa hkrati od Državne volilne komisije in službe vlade za lokalno samoupravo zdaj pričakuje pojasnila in nadaljnja navodila glede prihajajočih volitev.
Kralj je dejal, da kmalu pričakuje nadaljna navodila, kako naprej. Dodal je, da bodo po njegovi "grobi oceni" verjetno volitve za župana, kot je načrtovano, 10. oktobra letos, medtem ko občina glede na zahtevo po referendumu ne bo ulovila časovnih rokov za volitve v občinski svet.
Referendum
Najprej se bodo, kot kaže, občanke in občani Mute na referendumu odločali, ali so za večinski ali proporcionalni volilni sistem. "Na osnovi tega, kakšna bo odločitev, pa se bodo izvedle volitve za občinski svet," je dodal župan, ki priznava, da so na občini morda res naredili proceduralno napako pri odločanju glede referendumske pobude.
Na Državni volilni komisiji so pojasnili, da se komisija v zvezi z zapletom na Muti še ni odločala. Se je pa na dogajanje odzval neodvisni kandidat za župana Mute Mirko Vošner, ki sicer ni občinski svetnik. Kot je dejal, je že v mesecu maju župana in stranke v občinskem svetu opozoril, da se občina tik pred razpisom volitev ne sme lotiti sprememb volilnega sistema. Zdaj se tako boji, da bo Občina Muta edina v Sloveniji, ki oktobra ne bo volila občinskih svetnikov.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.