Komaj je petim opozicijskim strankam propadel poskus prevzema oblasti s koalicijo KUL, že je na mizi ideja o novi obliki sodelovanja. To je predvolilna koalicija štirih levih strank, brez stranke DeSUS, ki sedi na dveh stolih. Povezani naj bi na volitvah prepričali več neopredeljenih. "Slovenija je v resni parlamentarni krizi. Niti vlada niti opozicija nima večine. Imamo neke vmesne stranke, ki se odločajo od primera do primera. To terja več družbene odgovornosti," pojasnjuje Rado Bohinc iz Zavezništva za demokratično in pravično Slovenijo. "Predvolilna koalicija in enoten nastop na volitvah je, predvsem zaradi porasta zaupanja in upravičeno večjih pričakovanj volivcev, mnogo več kot le pakt o nenapadanju in mnogo manj kot enovita stranka."

V igri je ponudba, da bi stranke nastopile vsaka na svoji listi, a z dogovorom, da bodo skupaj sestavljale vlado. Mandatar pa bi postal predsednik tiste partnerice, ki bi dobila največ glasov. "Da bo glede sestavljanja vlade po volitvah vse določeno že sedaj. In da ne bo povolilnih omahovanj, cincanj in tudi preigravanj, kdo s kom v vladni koaliciji po volitvah," razlaga Bohinc. Zavezništvo naj bi temeljilo na največ petih ključnih skupnih programskih točkah. Prvi odzivi strank predvolilne koalicije sicer ne izključujejo, a pretiranega navdušenja vendarle ni.
"Predvolilne strategije šele nastajajo. Ne morem niti potrditi niti zanikati tovrstnih idej. Jaz mislim, da so v tem trenutku to bolj špekulacije," pojasnjuje poslanec LMŠ Rudi Medved. Politična matematika predlagateljev predvideva, da imajo štiri opozicijske stranke vsaka zase majhne možnosti za slavje na volitvah. Povezane v blok, po zgledu DEMOS-a v devetdesetih, da bi lahko postale relativne ali celo absolutne zmagovalke.

KOMENTARJI (524)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.