
Na ministrstvu za pravosodje so postali pozorni na izjavo državne tožilke Branke Zobec Hrastar, v kateri je kot vodilo k njenemu odstopu navedla prepričanje, da država ne more zaščititi lastnih funkcionarjev. Poudarjajo, da zakon o državnem tožilstvu vključuje tudi določbe, katerih namen je prav zaščita pred tovrstnim šikaniranjem. Njene vloge za razrešitev s funkcije višje državne tožilke sicer še niso prejeli, za njeno namero so izvedeli iz medijev.
Na ministrstvu ne morejo komentirati posameznih kazenskih ovadb, vloženih zoper posamezne tožilce v zvezi z opravljanjem njihove funkcije. Je pa po njihovih navedbah v pravkar sprejetem zakonu o državnem tožilstvu prav z namenom zaščite pred tovrstnim šikaniranjem vključena določba o začasni oprostitvi taks in stroškov za tožilca v sodnih postopkih, ki jih zoper njega sprožijo tisti, ki jih preganja v funkciji državnega tožilca.
Zoper Zobec Hrastarjevo je namreč prvak SDS in nekdanji premier Janez Janša junija letos vložil kazensko ovadbo, v kateri ji očita zlorabo položaja in ponarejanje listin v primeru Patria. Po mnenju ministrstva je ocena o potrebnosti ukrepanja v takih primerih, če gre za pravosodnega funkcionarja, zlasti v pristojnosti sodnega sveta, državnotožilskega sveta, predsednika vrhovnega sodišča, generalnega državnega tožilca ter sodnega in sodniškega društva.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.