Na mejnem prehodu Krmačina pri Metliki so začeli odstranjevati žično ograjo, ki jo je leta 2015 za lažje obvladovanje nezakonitih prehodov meje začela postavljati vlada Mira Cerarja. Dogodka sta se udeležila tudi notranja ministrica Tatjana Bobnar in v. d. generalnega direktorja policije Boštjan Lindav.
"Veseli me, da smo dočakali dan, da pričenjamo z umikom žice, ki je bila postavljena v času, ki je drugačen kot je bil danes," je dejala Bobnarjeva in dodala, da smo takrat beležili 12 tisoč dnevnih prehodov meje. "Migracije niso in ne bodo izginile, vendar pa je ta žica nesorazmeren ukrep. Nobena ograja ne more preprečiti migracij, je pa povzročila marsikatero tragedijo ob Kolpi," je povedala in spomnila na ljudi, ki so na svoji poti umrli.
"Zavedamo se, da so pred nami izzivi, vendar bomo za zagotavljanje varnosti uporabili druga sredstva," je poudarila. S tem namenom bodo povečali tudi mednarodno sodelovanje, Bobnarjeva je napovedala tudi bilateralna srečanja s sosednjimi državami.
Na ministrstvu za notranje zadeve so glede nove smeri migracijske politike povedali, da naj bi ta večji poudarek dajala spoštovanju človekovih pravic, vladavini prava, humanemu odnosu do vsakega posameznika in nudenju pomoči, ki jo potrebuje. Kot navajajo, morajo države smiselno prilagajati svoje politike in konkretne ukrepe aktualnim razmeram v lokalnem in globalnem okolju, ukrepi pa morajo biti sorazmerni in skladni s trenutnimi varnostnimi razmerami.
Na ministrstvu so spomnili še, da je bila ograja na slovensko-hrvaški meji postavljena v času množičnih migracij kot začasni instrument za usmerjanje migracij in je kot taka ostanek kriznega upravljanja migracij. "Nesprejemljivo pa je, da bi postala trajen element mejne politike," so navedli.
"Pomembo se je tudi zavedati, da je strašenje ljudi s tujci nedopustna politična manipulacija. Strah pred tujci in ne sprejemanje drugačnosti je nesprejemljivo," je poudarila in spomnila na besede slovenskega antropologa dr. Dana Podjeda, ki je kot najboljšo strategijo izpostavil to, da smo dobri drug do drugega. Kot zanimivost je Bobnarjeva izpostavila še en primer. Ko so leta 2015 postavljali rezilno žico, je bilo na območju najdeno tudi 2000 let staro rimsko obzidje. "Ta zgodba nam govori, da nobena ograja in nobeno obzidje ne more obvarovati obstanka neke države," je dejala.
Po besedah Bobnarjeve bodo rezilno ograjo odstranili predstavniki slovenske vojske, ki so za to usposobljeni in imajo tudi pravo opremo. "Vse ograje na enkrat se ne da odstraniti," je še dejala Bobnarjeva in dodala, da naj bi predvidoma odstranili med 150 in 200 metrov rezilne ograje na dan. In kaj se bo zdaj zgodilo z žico? Številna društva so zanjo že zaprosila, saj bi jo želela uporabiti kot eksponat. Kot je povedala notranja ministrica v tem ne vidijo težave.
Vojska bo tako najprej odstranila okoli 51 kilometrov žične ograje, nato bo na vrsto prišlo še okoli 143 kilometrov panelne ograje. In koliko bo stalo odstranjevanje panelne ograde? Kot pojasnjuje ministrica, bodo odstranjevanju panelene ograde namenili približno 2,5 milijona evrov. "A ne držite me za besedo za vsak evro," je dejala ministrica in zagotovila, da bo javnost o točnih številkah pravočasno in transparentno obveščena.
Namesto žice večja uporaba tehničnih sredstev, dodatnega kadra in večjim mednarodnim sodelovanjem
Dogodka se je udeležil tudi v. d. generalnega direktorja policije Lindav, ki je izpostavil, da niti postavitev niti odstranitev ograje ni odločitev Policije. "Policija se odločitvam prilagaja in bo še naprej vsem državljanom Slovenije in vsem na območju države zagotavljala ne glede na to, kakšne bodo odločitve glede ograje," je dejal.
"Odstranitev žice bomo nadomestili s spremenjeno taktiko in metodiko dela, z večjo uporabo tehničnih sredstev, z napotovanjem dodatnega kadra na meje in okrepljenim mednarodnim sodelovanjem," je poudaril. V naslednjem tednu bodo imeli s hrvaškimi sosedi tudi operativni sestanek, v bližnji prihodnosti pa se bodo sestali tudi s Srbi.
Izpostavil je še, da se prav nikomur ni treba bati za varnost, saj jo, kot pravi, slovenska policija zagotavlja v izredno visoki meri.
Opozicija: Odločitev za odstranitev je strokovno neutemeljena
V opozicijskih vrstah medtem opozarjajo, da ob odločitvi vlade za odstranjevanje ograje ni bila narejena varnostna ocena ter da je odločitev strokovno neutemeljena. V NSi opozarjajo, da se bodo z odstranitvijo ograje poslabšale varnostne razmere, vladi pa predlagajo naj se odstranjevanja ograje loti selektivno.
KOMENTARJI (652)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.