Boris Rojs, višji policijski inšpektor na Generalni policijski upravi, je na predstavitvi preventivnih ukrepov za večjo varnost v in ob vodi svetoval, naj se ljudje poslužujejo urejenih kopališč in kopalnih voda. Črna kopališča namreč nimajo organizirane reševalne službe, prav tako za samo kopališče nihče ne skrbi, zaradi česar je tudi vprašljiva kvaliteta vode.
Statistike o utopitvah
V zadnjih štirih letih so po Rojsovih besedah zabeležili 56 utopitev, v zadnjega pol leta pa še dodatnih sedem, torej skupno 63, kar pomeni približno 14 utopitev na leto. Do utopitve pa lahko pride tudi s storitvijo samomora, je še pojasnil in dodal, da so v zadnjih štirih letih zabeležili 80 samomorov z utopitvijo (od skupno 1830). "Več samomorov z utopitvijo naredijo ženske.“
Sicer pa število utopitev med kopalci upada. Utopi se več moških. Teh je bilo v zadnjih štirih letih 25, stari pa so bili med 44 in 64 let. "Pričakovali bi, da so otroci najbolj ogroženi, a temu ni tako, saj sta se v zadnjih štirih letih utopila le dva otroka, stara med sedem in 14 let," je še dodal.
Če pride do utopitve na urejenem kopališču, je vzrok zanjo najpogosteje kakšna bolezen, medtem ko pa je na neurejenih kopališčih najpogostejši vzrok poleg alkoholiziranosti in neupoštevanja pravil tudi izčrpanost ljudi ali preobremenjen želodec, če je posameznik nedavno obedoval.
Rojs je še poudaril, da je dolžnost vsakega, ki opazi utapljajočo osebo, da takoj obvesti pristojne službe. Po svojih zmožnostih je vsak dolžan pomagati, v nasprotnem primeru pa je ob ugotovitvi kršitve predpisana globa 400 evrov, je še dodal.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.