Ljubitelji redkih astronomskih pojavov zagotovo ne bodo izpustili priložnosti, ki se ne bo ponovila več kot 100 let. Kdor bo zjutraj buden pričakal sončni vzhod ali pa bo vstal kmalu po vzhodu, bo lahko na površju Sonca videl črno piko, ki se počasi premika naprej. Ta črna pika bo Venera, ki potuje prek Sonca.
Pri opazovanju pa je treba biti zelo previden, svari Matic Smrekar iz ljubljanskega Astronomskega društva Labod. Pogled skozi teleskop, daljnogled, objektiv fotoaparata ali kakšen drugi optični instrument povzroči trajne poškodbe oči in slepoto. Zato morebitnim opazovalcem svetuje zaščitna očala iz folije mylar, medtem ko je uporaba dimljenega stekla, kuhinjske alufolije in podobnih materialov zelo nevarna.
Odpravite se čim višje in poglejte proti severovzhodu
Prehod Venere prek Sončeve ploskve bo vidna z vseh sedmih celin. Začela se bo okoli polnoči po našem času, trajala pa bo slabih sedem ur. Njeno pot bodo lahko v celoti opazovali prebivalci delov Azije, Severne Amerike in Avstralije. V Sloveniji bomo lahko videli zadnji del prehoda, ki bo trajal okoli 90 minut. Ker bo Sonce ves čas opazovanja nizko nad obzorjem, Smrekar vsem, ki jih opazovanje dogodka zanima, svetuje, naj se odpravijo čim više in se namestijo tako, da bodo dobro videli severovzhodno obzorje.
Pojav je zelo redek, čeprav se tokrat morda ne zdi tako, saj smo ga lahko opazovali že 8. junija 2004. A naslednjega bodo lahko opazovali šele naši zanamci in tisti, ki bodo dočakali več kot 110 let, saj se bo zgodil šele leta 11. decembra 2117, nato pa 8. decembra 2125.
Pogoj za ogled je seveda jasno ali vsaj delno jasno vreme. Meteorologi napovedujejo, da bo jutri delno jasno z občasno povečano oblačnostjo. V Ljubljani bo jutri sonce vzšlo ob 5.11, v drugih krajih Slovenije pa do 8 minut prej (na skrajnem vzhodu) in 4 minute pozneje (na zahodu države).
Portal v Vesolje je objavil seznam krajev, kjer bodo organizirana opazovanja v Sloveniji.
Gimnazija Jožeta Plečnika Ljubljana bo postavila svojo opazovalno bazo na Kureščku, kjer so dobri pogoji in bo Sonce nizko. Kdor želi, se jim lahko pridruži. Ekipa Astronomskega društva Labod, ki bo dogodek opazovala s Krima nad Ljubljano, tudi vabi vse zainteresirane, da se jim pridružijo. Na voljo bo dovolj teleskopov, s katerimi bodo ta redek pojav opazovali, fotografirali in snemali.
V štajerski prestolnici boste lahko v primeru jasnega vremena redek pojav opazovali s pomočjo teleskopov, ki bodo opremljenimi z zaščitnimi filtri, in sicer na severnem delu zgornjega parkirišča nakupovalnega središča Europark, pod okriljem astronomskega društva Orion.
V Novi Gorici bodo prehod Venere čez Sončevo ploskev opazovali ob muzejski lokomotivi na železniški postaji, organizirata pa ga Tehnični šolski center Nova Gorica in Astronomsko društvo Teleskop. Astronomsko društvo Nova Jesenice pa bo opazovanje organiziralo na Tromeji (nad Ratečami) od 5. ure do konca prehoda.
Na Obali bodo organizirali opazovanje na Srednji tehniški šoli Koper, učenci OŠ Franceta Prešerna Kranj pa pripravljajo opazovanje prehoda Venere na Šmarjetni gori nad Kranjem.
Z Zemlje lahko opazujemo prehode dveh planetov osončja, Merkurja in Venere, ki sta notranja planeta. Do prehoda pride, ko se planet nahaja med Soncem in Zemljo v ravnini ekliptike. Podoben je Sončevemu mrku, le da planet zaradi veliko večje oddaljenosti od Zemlje ne pokrije cele ploskve Sonca, ampak je viden kot majhna potujoča pika.
V preteklosti je ta pojav astronomom nudil pomembno priložnost za izvajanje meritev. Tako so leta 1639 s pomočjo opazovanja prehoda prvič natančno izmerili razdaljo med Zemljo in Soncem. Znanstveniki na ta način še vedno odkrivajo planete okoli drugih zvezd, obenem pa lahko izmerijo sestavo atmosfere planeta. Ob tokratnem prehodu Venere bodo raziskovalci lahko preizkusili in izboljšali metode, ki jih sicer uporabljajo na več sto svetlobnih let oddaljenih zvezdah.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.