Vročinski val ne pojenja. Včeraj so na Kredarici izmerili 19,6 stopinje Celzija, kar je najvišja temperatura v avgustu v zadnjih 50 letih. Po besedah dežurnega prognostika Andreja Velkavrha drugih ekstremov ni bilo.
Včeraj je bilo vroče tudi v "slovenski Sibiriji", na Babnem Polju, kjer se je živo srebro povzpelo na 34. V "najbolj vročih mestih", v Krškem in Novi Gorici, so namerili 35 in 36 stopinj Celzija.
Danes okoli 14. ure je bilo na Kredarici 16, na Babnem Polju 33, v Novi Gorici pa 38 stopinj Celzija. Zelo toplo je bilo tudi zjutraj, ko je bilo v Ljubljani 20, drugod pa od 14 do 19 stopinj Celzija. Vročina je seveda lahko tudi nevarna, zato moramo biti zelo previdni.
Dež bo šele naslednji teden
Do sobote bo zelo vroče, z najvišjimi temperaturami okoli 35 stopinj. A konec tedna ne bo padavin, prvi dež bi bil lahko šele prihodnji teden, je pojasnil Velkavrh. Zato ni odveč opozorilo, da je po vsej državi velika požarna ogroženost.
Na upravi za zaščito in reševanje opozarjajo, da se zaradi suše in vročine predvsem na Primorskem in v južnem delu države povečuje požarna ogroženost naravnega okolja. Uporabo odprtega ognja na prostem do prvega obilnejšega dežja odsvetujejo oziroma priporočajo veliko previdnost.
Previdno med kopanjem
Zaradi vročine se številni hladijo v jezerih, rekah in morju, ki je imelo ob 16. uri v Kopru 27, v Piranu pa 28,3 stopinje Celzija. Policisti zato pozivajo k previdnosti za večjo varnost v, ob in na vodi. Na posebno previdnost opozarjajo tudi jamarje in potapljače.
Poudarjajo, da je kopanje varno le na vodnih površinah, ki so temu namenjene, saj tako imenovana divja ali črna kopališča nimajo organiziranih služb za reševanje iz vode niti upravljavcev. Vprašljiva je tudi kakovost vode. Kopanje je torej na lastno odgovornost.
Policisti še pozivajo, da ne skačite v kalno vodo in vodo, če ne poznate njene globine, vroči oziroma razgreti ne skačite v mrzlo vodo, nikoli ne puščajte otrok brez nadzora, ne plavajte sami na daljše razdalje, pod vplivom alkohola, siti ali lačni. Vodni tokovi, vrtinci in tolmuni so dodatna nevarnost za utopitev, naprave na kopališčih uporabljajte po navodilih in po svojih zmožnostih, otroku do sedmega leta starosti ni dovoljen vstop na kopališče brez spremstva staršev, skrbnika oziroma odgovorne osebe.
Dobro je poznati osnove prve pomoči pri utopitvah, in sicer tako glede samega reševanja iz vode kot nato pri oživljanju po rešitvi iz vode. Dolžnost vsakega, ki vidi utopljenca, je poklicati reševalce na 112 ali policijo na 113, na morju pa tudi Upravo RS za pomorstvo. Vsak je tudi po svojih zmožnostih dolžan pomagati reševati, kar storite tako, da utapljajočemu pomolite ali vržete v vodo kakšen predmet. Kdor zmore, pa naj skoči v vodo in s prijemom za reševanje poskuša oziroma izvleče utapljajočega iz vode. Več o prvi pomoči pri utopitvi ...
Ne pozabite na živali
V vročih poletnih dneh je treba poskrbeti tudi za živali, ki jim zagotovite primeren prostor v senci, po možnosti v hladnih prostorih. Na razpolago naj imajo svežo in pitno vodo ter hrano.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.