Danes so si državni sekretar na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Darij Krajčič in predstavniki Zavoda za gozdove (ZGS) in podjetja Slovenski državni gozdovi ogledali prizorišče požara in lesno maso, ki je bila posekana v času požara na Krasu.
Krajčič je povedal, da se je sanacija že začela in da bodo do konca septembra pripravili sanacijski načrt. "Kako spet narediti takšen Kras, kot smo ga poznali," je povedal in dodal, da bo sanacija trajala več let.
Naloga zavoda za gozdove je bila v času požara predvsem koordinacija sekačev na terenu, je povedal predstavnik in dodal, da so sedaj v fazi čiščenja lesne biomase na dostopnih poteh in presekah. "Naredili smo popis 50 hektarjev na 1156 parcelah. Ocenjujemo, da je skupne mase za okoli pet tisoč kubičnih metrov."
V prihodnje bodo od Slovenske vojske pridobili tudi visokokakovostne posnete iz zraka, ki jim bodo pomagali pri pripravi načrta. Ko bo načrt pripravljen, ga bodo predstavili tudi javnosti in upoštevali tudi morebitne predloge.
Trenutno škode še ne morejo oceniti
Les bodo najprej sortirali in nato manjvreden material predelali v sekance in prodali. Izkupiček bodo namenili lastnikom gozdov, glede na njihov delež. Pospravili bodo tudi ves les, ki je že pogorel in ga predelali v sekance. Vsa lesna masa, ki je ostala na pogorišču, mora biti čim prej pospravljena, saj predstavlja nevarnost za ponoven vžig, so opozorili pri ZGS.
Za odstranitev lesne mase na presekah so zadolženi pri podjetju Slovenski državni gozdovi. Trenutno je na terenu 20 njihovih delavcev, a bodo v prihodnje na teren poslali še več ekip, saj bodo pospravili tudi les z zasebnih parcel, da bo območje do 20. avgusta očiščeno.
Na ZGS trenutno ocenjujejo, da je požar zajel 3610 hektarjev površine, od tega 2800 hektarjev gozda. Točne podatke o poškodovanosti gozdov bodo pristojni pridobili v procesu izdelave načrta sanacije.
Pri ocenjevanju škode bodo na ZGS uporabili letalske posnetke, ki jih bo zagotovilo Ministrstvo za obrambo. Potrebni bodo tudi ogledi na terenu in pregledi z brezpilotnim letalnikom, ki ga ima na razpolago sežanska območna enota ZGS.
Med posekanimi drevesi veliko črnega bora
Vodja Območne enote Zavoda za gozdove v Sežani Boštjan Košiček je v torek za STA povedal, da se je za spravilo odločilo 35 lastnikov teh gozdov na 40 parcelah.
V primeru, da se lastniki za spravilo lesa in čiščenje interventne poseke niso odločili, bodo to namesto njih storili delavci družbe Slovenski državni gozdovi in les odpeljali v predelavo. Večina posekanega lesa bo predelana v sekance, je še povedal Košiček in dodal, da je med posekanimi drevesi veliko črnega bora, ki za kurjenje doma ni primeren. Vsebuje namreč veliko smole, ki lahko onesnaži dimnike ali celo zaneti dimniški požar.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.