Dve leti po velikem požaru, ki je praktično upepelil goriški Kras, je tam zagorelo znova. Požar je v bližini naselja Škrbine zagorel okoli 10. ure zjutraj. Nekaj čez 15. uro je Uprava RS za zaščito in reševanje sporočila, da je ogenj zajel okoli več kot 100 hektarjev, številke se gibljejo od 130 do 150 hektarjev, predvsem gozdnatih površin.
"Požar še ni pod nadzorom in še ni omejen," je okoli 19. ure povedal vodja intervencije Simon Vendramin. Odprti sta dve liniji z ognjem, in sicer na severnem pobočju Trstelja in na Kačniku. Trenutno ni ogrožen noben objekt.
Nočni vodja intervencije Boris Peternelj pa je nato za oddajo 24UR ZVEČER nekaj pred 23. uro povedal, da so požar delno spravili pod kontrolo: "Ne še celega. Imamo še dve manjši žarišči, ki ju skušamo sanirati." To pomeni, da intenzivno gasijo, nekaj težav sicer povzroča neprehoden teren. "Poskušamo priti do žarišč in jih pogasiti."
Zvečer je potekala tudi menjava izmen gasilcev na terenu. Ponoči bodo na terenu gasilci iz gorenjske, ljubljanske, severnoprimorske, obalno-kraške in notranjske regije. "Ponoči bo temperatura padla, vlaga bo višja, zato bodo gasilci skušali požar ponoči spraviti pod nadzor," je povedal Vendarmin. "Pomembno je, da se požar ne širi in je nekako omejen," so navedli v regijskem štabu civilne zaščite za severno Primorsko.
Peternelj pa je razložil, da so nižje nočne temperature gasilcem v pomoč. K uspešnejšemu gašenju pripomore tudi višja vlaga. Je pa ponoči težava slaba vidljivost, zaradi česar so na razgibanem terenu bolj možne poškodbe. Skrbi pa jih, da bi se burja okrepila. Ekipe, ki delajo okoli 12 ur, se bodo zamenjale ob 7. zjutraj. Do takrat bodo poskušali predvsem sanirati robove požarišč, jih dobro namočiti in poskusiti pogasiti plalene, ki se še pojavljajo. Zjutraj pa bodo znova ocenili situacijo.
Poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan je glede scenarija za jutri dejal, da lahko ponovijo današnji scenarij, torej dva air tractorja in dva helikopterja, vojska pa je pripravila še letalo pilatus, morda bodo imeli še en helikopter. Prav tako so z italijansko Palmanovo dogovorjeni, da lahko, če bo potrebno, dobijo še en helikopter.
Zaradi požara so sicer že zgodaj popoldne podali zahtevo za odklop lokalnega elektro omrežja.Tekom intervencije so imeli manjšo evakuacijo ovac, ki so bile na Trstelju.
Na Policijski upravi Nova Gorica so nam predhodno dejali, da je najprej gorelo na relaciji Lipa–Šibelij, požar pa da se širil v smeri Trstelja. Kasneje je Uprava RS za zaščito in reševanje sporočila, da gori celoten hrib Trstelj, požar pa se širi proti Novi Gorici. Gori tako na goriškem kot komenskem Krasu, štab pa je trenutno postavljen v Lipi. Dim se vidi tudi tudi iz okoliških vasi, v zraku pa je vonj po dimu, pravijo prebivalci vasi Sveto.
Na terenu okoli 300 gasilcev
Na terenu je bilo iz obeh dveh gasilskih regij (severnoprimorske in obalno-kraške) najprej 70 enot oz. okoli 200 pripadnikov gasilcev, kot že omenjeno, bo ponoči na terenu več kot 300 gasilcev tudi iz drugih regij.
Tam pa so seveda tudi druge službe: reševalci, civilna zaščita, enota za neeksplodirana ubojna sredstva, Policija in druge službe.
Trije gasilci so popoldne potrebovali zdravniško pomoč zaradi lažje oblike dehidracije in ker so se nadihali dima. Razmere na terenu so zaradi visokih temperatur izredno zahtevne. Šestan je v oddaji 24UR ZVEČER dejal, da je že bil pri njih, da so v bistveno boljšem stanju. "To so fantje in dekleta, ki so izkušeni in jaz sem prepričan, da so v tem trenutku že v polni zdravstveni sposobnosti."
Požig? "Gre za dezinformacijo"
"Pojavile so se informacije, da je prišlo do požiga. Šlo je za dezinformacijo, poteka pa intenzivna kriminalistična preiskava, zbiranje informacij in ogled terena. Občani so varni, Policija varuje premoženje in ljudi," je popoldne pojasnil generalni direktor policije Senad Jušić.
Že od dopoldneva je sicer v zraku tudi policijski helikopter s kamero, prav zaradi možnost, da je bil na delu požigalec. Policija je sicer zavarovala dostope na požarišče.
Jušić je ob tem opozoril, da prihaja eden od najbolj obremenjenih koncev tedna na cestah. "V konvojih bodo sedaj prihajala tudi intervencijska vozila iz različnih delov Slovenije, zato pozivam k strpnosti in upoštevanju navodil Policije."
'Ognjeni krst za Air Tractorja': odvrgla 150.000 litrov vode
V zraku sta bila do 18. ure tudi dva Air Tractorja, ki sta vodo zajemala v tržaškem zalivu. "Danes je zanju ognjeni krst," je dejal Šestan. Vsako letalo je nad požarišče vodo odvrglo 25-krat, je povedal generalni direktor Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje Leon Behin. "Letali za gašenje so aktivirali že dopoldne, nato sta tri ure neprestano gasili. Sledil je obvezni polurni postanek in polnjenje goriva na letališču v Portorožu. Od 15. do 18. ure sta bili zopet v zraku. Zvečer se bosta letali vrnili na Brnik, kjer ju bodo zaradi uporabe slane vode temeljito očistili." En cikel letala, da napolni in odvrže vodo, traja okoli 12 minut, je povedal Šestan.
Dva pilota Air Tractorjev sta sicer Španca. "Naša dva pilota, ki sta opravila šolanje, sta na pomožnih sedežih, kjer spremljata aktivnosti," je povedal Behin.
Prav tako na terenu pomaga tudi helikopter slovenske policije in dva helikopterja Slovenske vojske. A Vendramin je poudaril, da se požara brez "pehote" ne da pogasiti. "V pripravljenosti za pomoč (glede na potrebe na terenu) so dodatne sile in sredstva," so sporočili iz Slovenske vojske.
Državni sekretar Damir Črnčec je povedal, da sta trenutno še dva helikopterja, en Slovenske vojske in en Policije, tudi v Severni Makedoniji, kjer je prav tako požar. "Ocenili smo, da potrebe, da bi ju umaknili nazaj v Slovenijo, ni. Bomo pa o tem razpravljali vsak dan."
V Slovenski vojski imajo v pripravljenosti tudi 100 vojakov, "če bo to potrebno, odvisno pač od potreb na terenu," je povedal Črnčec.
Aktiviran državni načrt zaščite in reševanja
Ob 10.34 je Šestan aktiviral državni načrt zaščite in reševanja ob požaru v naravnem okolju. "V pripravljenosti je tudi Pilatus, še vedno pa lahko zaprosimo tudi za pomoč iz tujine, a upam, da to ne bo potrebno," pa je poveljnik civilne zaščite dejal na tiskovni konferenci.
Težavo pa predstavljajo tudi visoke temperature in pomanjkanje vlage v zraku. "Treba bo zagotoviti gasilsko stražo in postopoma popolnoma zaliti požarišče, da ne bi kasneje ponovno vzplamtelo," je dejal gasilec.
Kako je z neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi na terenu?
Ta so namreč dve leti nazaj predstavljale še dodatno nevarnost za intervencijske ekipe na terenu. Kot je na tiskovni konferenci dejal Vendramin, po podatkih pirotehnikov ne gre za tako ogroženo območje kot leta 2022. "Obstaja pa sicer možnost, da so bila kaj kakšna skladišča," je povedal.
Ceste so ponekod zaprte, letenje z droni na kraju požara je prepovedano
Na novogoriški policijski upravi so še povedali, da so na kraj napotili tudi policijske patrulje, ki bodo intervencijskim službam omogočile delo na terenu. V ta v obe smeri zapirajo tudi cesto Dornberk–Železna vrata–Trstelj. Promet je tam omogočen le za intervencijska vozila, so povedali.
Da so nekatere ceste zaradi gasilske intervencije popolnoma zaprte, opozarjajo tudi na Policijski upravi Koper, kjer okoliške prebivalce pozivajo, da ostanejo doma in da po nepotrebnem ne zasedajo cest, ki vodijo do požarišča. Tam so zaprti cesti Komen–Šibelji in cesta iz Komna proti Ivanjemu gradu, a na koprski policijski upravi poudarjajo, da se lahko to v prihodnje še spremeni.
Vse opozarjajo, da se požaru ne približujete in upoštevate navodila policistov, gasilcev in drugih, ki gasijo požar ter ne ovirate njihovega dela. "Doma zaprite okna in se ne izpostavljajte dimu," dodajajo.
"Vse občane opozarjamo tudi, da je letenje z droni na kraju požara prepovedano," še poudarjajo ter ljudi naprošajo, naj sledijo navodilom policistom. "Tu ne gre le za t. i. zijala, intervencijo lahko ovirajo tudi dobronamerni občani," so dodali.
O požaru na slovenskem Krasu medtem poroča tudi italijanska civilna zaščita. Tudi v Italiji so namreč prejeli številne prijave prebivalcev, pristojni spremljajo razmere na slovenski strani. V pripravljenosti so tudi ekipe v sosednjih občinah, spremljajo tudi razvoj vetra.
Uprava za zaščito in reševanje je veliko požarno ogroženost sicer razglasila za območje Istre, Krasa, Postojne, Pivke, Ilirske Bistrice, Vipavske doline, Goriške, Brd in Kanala.
KOMENTARJI (496)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.