Po tem, ko so v začetku tedna v Ljubljani pri poginjenem labodu z območja Koseškega bajerja potrdili tretji primer aviarne influence v Sloveniji, so danes na istem območju znova našli poginulega laboda. Policija je območje zaradi suma na ptičjo gripo zavarovala, so za 24ur.com potrdili na Policijski upravi (PU) Ljubljana.
Obveščena je bila tudi Veterinarsko-higienska služba Nacionalnega veterinarskega inštituta, ki bo poskrbela za odvoz poginule živali. Neuradno bi lahko bilo ožje območje okoli najdenega laboda kontaminirano.
Okolica Koseškega bajerja je začasno zaprta
Zaradi pojava že tretjega primera aviarne influence v neposredni bližini Koseškega bajerja pa so se na Mestni občini Ljubljana (MOL) popoldne odločili začasno zapreti to območje.
"Na podlagi strokovnega mnenja Nacionalnega referenčnega laboratorija za aviarno influenco (Nacionalni veterinarski inštitut, VF), naj se ljudje v času pojavov aviarne influence izogibajo območjem, na katerih se zadržujejo prostoživeče vodne ptice, je poveljnik Civilne zaščite Mestne občine Ljubljana v skladu s 85. členom Zakona o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami odredil prepoved dostopa nepooblaščenim osebam do Koseškega bajerja, kjer so vodne ptice, ki so obolele za visoko patogenim virusom aviarne influence (HPAI) podtipa H5N8," so zapisali na spletnih straneh občine.
Ukrepe, ki so potrebni za onemogočanje dostopa do Koseškega bajerja, so izvedli v Javnem podjetju Voka Snaga, ki je upravljalec Krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib. Pri nadzoru nad spoštovanjem prepovedi dostopanja na območje sodelujeta tudi Mestno redarstvo in Inšpektorat MU MOL, še sporočajo z ljubljanske občine.
Na Obali doslej dva primera, v Ljubljani trije
Prvi primer visoko patogene aviarne influence podtipa H5N8 smo v Sloveniji letos zabeležili 23. novembra v Piranu, na plaži v Fiesi.
Od tedaj so bili do včeraj, 11. decembra, potrjeni še štirje primeri – eden na Obali, v občini Izola, in trije v občini Ljubljana, piše na spletni strani kmetijskega ministrstva. Na Koseškem bajerju so namreč primere H5N8 odkrili 4., 10., in včeraj, 11. decembra.
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v ponedeljek znova pozvalo vse rejce perutnine, naj dosledno upoštevajo začasne ukrepe zaradi ptičje gripe, ki jih je izdala Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR).
Ta je rejce že večkrat opozorila, naj predpisane biovarnostne ukrepe, ki so temelj za preprečevanje vnosa bolezni v rejo, zelo dosledno izvajajo. Pomembno je tudi, da rejci pozorno spremljajo zdravstveno stanje svojih živali in v primeru kakršnihkoli sprememb, kot so pogini, padec nesnosti, neješčnost in spremembe v obnašanju živali, o tem nemudoma obvestijo veterinarja.
Aviarna influenca, znana kot ptičja gripa, je zelo nalezljiva virusna bolezen, ki lahko prizadene vse vrste ptic. Bolezen se prenaša s stiki zdravih živali z bolnimi, njihovimi izločki (nosnim in očesnim izcedkom, slino, iztrebki) in okuženimi termično neobdelanimi proizvodi (jajci, mesom). Poleg tega se bolezen širi tudi s kontaminirano krmo, vodo in nastiljem. Pomemben vektor pri širjenju okužbe je tudi človek, ki lahko virus širi s kontaminirano obutvijo, opremo in prevoznimi sredstvi. Ni pa podtip H5N8 nevaren za ljudi.
Priporočilo za ravnanje v primeru najdbe poginjene prostoživeče ptice
Če najdete poginjene prostoživeče vodne ptice (na primer raco, laboda, čapljo, pobrežnika, galeba) ali ujedo (kanjo, sokola, kragulja, postovko, sove), obvestite Center za obveščanje (112) ali Veterinarsko-higiensko službo. Prav tako takoj obvestite omenjeni službi, če naletite na več poginjenih ptic na isti lokaciji oziroma poleg poginjene ptice opazite neobičajno obnašanje pri ostalih pticah (padanje, zavijanje z glavo, težave pri gibanju, zamazano perje okrog kljuna, kloake, bruhanje, krvavitve, otekline na različnih delih telesa, kihanje, smrkanje), je zapisano na spletni strani kmetijskega ministrstva.
KOMENTARJI (233)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.