V Italiji, ki je evropsko žarišče koronavirusa, je razglašena karantena na območju celotne države, potem ko z razglasitvijo karantene na severu niso zajezili rastočega števila okužb. Prebivalci lahko potujejo le zaradi službenih obveznosti ali izrednih družinskih zadev. Odpovedani so tudi vsi javni dogodki, zaprti muzeji, gledališča, fitnes centri in diskoteke, deluje pa le javni potniški promet, saj ljudem želijo omogočiti odhode v službo.
Vse, ki bi karanteno prekršili, pa čaka zapor do treh mesecev ali globa. Kot so sporočili iz Rima, nadzor izvajajo tako na avtocestah in lokalnih cestah kot tudi na železniških progah in drugih postajah.
Toda, glede na poročila s slovenske strani meje prebivalci Italije množično prečkajo na slovensko stran. Kot poročajo novinarske ekipe s terena, je na Koprskem in Goriškem veliko število italijanskih državljanov, nastali naj bi tudi zastoji. Številni naj bi se odpravili v trgovine ter točiti gorivo, ker je pri nas cenejše.
Z vprašanjem, kako je možno, da je mejo s Slovenijo prečkalo tako veliko število državljanov Italije, smo se obrnili na pristojne. Odgovore še čakamo.
Je pa medtem premier, ki opravlja tekoče posle, Marjan Šarec na Twitterju sporočil, da je ukazal zaprtje meje z Italijo ter da bo Slovenija sledila zgledu Avstrije.
V kabinetu predsednika vlade so sicer pojasnili, da ukrep zaprtja meje za tovorni promet ne bo veljal. Medtem je tudi zunanje ministrstvo objavilo nasvet slovenskim državljanom, ki so v Italiji, naj se vrnejo v domovino.
Kot je na današnji novinarski konferenci povedal minister za zdravje Aleš Šabeder, so glede nadzora na meji z Italijo danes skupaj z notranjim ministrstvom, civilno zaščito in Rdečim križem Slovenije sestavili delovno skupino, ki bo pripravila ukrepe na meji. Načrtujejo "ad hoc" kontrolne točke na podlagi zakona o nalezljivih boleznih.
Podrobnosti o tem, kako bodo delovale, bodo znane do srede, je dejal. Še danes zvečer naj bi začeli pripravljati tudi podrobnosti za merjenje telesne temperature na Letališču Jožeta Pučnika.
Nekateri otroci iz Italije obiskujejo slovenske šole in vrtce
Zakaj se na Goriškem nahaja toliko Italijanov, so ugotavljali tudi na današnjem sestanku pri novogoriškem župana Klemnu Miklaviču, ki je z namenom seznanitve z državnimi ukrepi danes sklical javne zavode in nevladne organizacije, predstavnike gospodarstva ter drugih institucij v Mestni občini Nova Gorica, ki organizirajo različne prireditve, so sporočili iz novogoriške občine.
Organizatorji prireditev so postavljali različna vprašanja, povezana s posamezno vrsto dejavnosti. Na Goriško dnevno zahaja veliko Italijanov, bodisi zaradi službe, športnih dejavnosti, obiska kulturnih institucij ali nakupovalnih centrov, igralnic oziroma bencinskih servisov. Posamezni otroci iz Italije obiskujejo naše šole in vrtce, so pojasnili.
Novogoriška družba Hit se je medtem odločila, da iz preventivnih razlogov, povezanih s širitvijo novega koronavirusa, ter glede na zaostrene razmere na primarnem italijanskem trgu, kjer za celotno državo velja karantena, do 20. marca zapre vse svoje igralnice na Goriškem.
"Situacija se dnevno spreminja, tako v Sloveniji kot Italiji. Temu moramo prilagoditi tudi naše delovanje. Nov, zagotovo najbolj poslovno obremenjujoč ukrep do zdaj, sprejemamo z namenom zaščite naših zaposlenih in skupnosti," je v sporočilu za javnost navedel predsednik Hitove uprave Tomaž Repinc. Hit ocenjuje, da je italijanskih gostov pri njih okrog 90 odstotkov. Zaposleni v igralnicah, ki v prihodnjih dneh ne bodo poslovale, bodo v tem času prejeli odločbe o čakanju na delo, so še dodali v podjetju.
En macchiato in koronavirus, prosim!
Vsak dan italijansko mejo prečka na tisoče dnevnih migrantov. Eni hodijo v službo, drugi vozijo otroke v šolo, tretji prihajajo po nakupih. Ta konec tedna se je na naši Obali, kljub strogim varnostnim ukrepom, trlo Italijanov, ki so prišli na oddih. Se bi morali bati? Kaj nas uči trenutno stanje v naši zahodni sosedi? V oddaji Preverjeno.
KOMENTARJI (300)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.