![Na urgenci so prisotnost kokaina v dečkovem sistemu potrdili, prav tako je bil test pozitiven še v izolski bolnišnici](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Aug2023/993d9c28eb9344318518_62999450.jpg?v=5ca4&fop=fp:0.49:0.49)
Socialna inšpekcija je opravila nadzor nad ravnanjem Centra za socialno delo (CSD) Južna Primorska v primeru šestletnika iz Pirana, ki je bil pozitiven na kokain. Pregledali so vso dokumentacijo CSD-ja glede primera, zaslišali zaposlene na CSD-ju in pridobili tudi izjave otrokove matere. Zdaj so nam predstavili nekaj svojih ugotovitev, vseh seveda zaradi varovanja osebnih podatkov in občutljivosti informacij ne smejo deliti z javnostjo.
Inšpekcijski nadzor je potrdil, da je bil CSD z navedbami mame, da je bil oče otroka nasilen do nje, pa tudi o njenih opozorilih o uživanju prepovedanih substanc, prvič seznanjen v začetku leta 2018.
Kot ugotavljajo na Socialni inšpekciji Inšpektorata RS za delo, je CSD do leta 2020 med drugim pridobil rezultate testov prisotnosti psihoaktivnih substanc, poročil pediatra, mnenj policije in poročil vrtca, iz katerih ni bilo zaznati potrebe po ugotovitvi postopkov za varstvo koristi otroka. "V tem obdobju sta starša sklenila sodno poravnavo – kljub temu da je mati otroka še vedno navajala, da je oče otroka odvisnik (ne glede na rezultate testiranj) – s katero sta se med drugim poravnala tudi o skupnem starševstvu in obsegu stikov," so nam pojasnili.
Ugotovili so tudi, da je bil CSD leta 2022 pri izvajanju drugih nalog seznanjen s kršitvijo javnega reda in miru očeta otroka. Oče naj bi verbalno napadel mamo v prisotnosti otroka. "Na medinstitucionalnem timu je bila materi otroka v prisotnosti predstavnikov policije ponujena pomoč pri pripravi varnostnega načrta in načrta pomoči zanjo in otroka, prav tako ji je bila pojasnjena možnost priprav predlogov za izdajo začasnih odredb (tako po Zakonu o preprečevanju nasilja v družini kot po Družinskem zakoniku), vendar se za nadaljnje sodelovanje ni odločila. V tem obdobju mati otroka ni več navajala sumov o tem, da bi oče otroka užival prepovedane substance," so zapisali na socialni inšpekciji.
Tudi med pogovorom v okviru inšpekcijskega nadzora je mati dejala, da CSD po letu 2020 ni več seznanjala o svojih sumih, da oče otroka ogroža.
'Ni jasno, zakaj se je šola odločila, da poročilo o otroku iz začetka leta CSD-ju pošlje šele konec maja'
29. maja letos pa je šola, ki jo obiskuje otrok, pristojnemu CSD-ju poslala elektronsko sporočilo, v katerem so opisali stiske otroka, ki jih je šola zaznala v januarju 2023. O teh stiskah je takrat učiteljica takoj obvestila mamo, vendar ne mama ne šola o tem do konca maja 2023 nista obvestila CSD-ja, so ugotovili med inšpekcijskim nadzorom.
Kot so zapisali na inšpektoratu: "Ni jasno, zakaj se je šola odločila, da bo CSD-ju konec maja posredovala poročilo o otroku, ki je bilo verjetno pripravljeno v začetku leta 2023, torej šele v obdobju, ko se je – tako je razvidno iz poročila šole iz julija 2023 – proti koncu šolskega leta situacija izboljšala /in se je otrok/ nekoliko umiril, učni uspeh /.../ izboljšal /in ni/ bilo več opaziti čustvenih stisk kot med šolskim letom".
Poudarili so, da je šola že januarja 2023 očitno ocenila, da pri opisu stiske ne gre za ogroženost otroka, zaradi katere bi bila dolžna v skladu z zakonodajo (Zakon o socialnem varstvu, Zakon o preprečevanju nasilja v družini, Družinski zakonik, Kazenski zakonik) obvestiti organe pregona oziroma center za socialno delo. "Prav tako mama otroka o tem, kaj ji je bilo povedano o otrokovi stiski s strani šole, ni seznanila ne centra za socialno delo ne organov pregona," so poudarili na inšpektoratu.
CSD v obdobju, ko je otrok bil pozitiven na kokain, ni imel podatkov, na podlagi katerih bi moral začeti postopke
Po vseh teh ugotovitvah je Socialna inšpekcija ob tem ponovno opozorila, "da je kakršnokoli javno obsojanje ravnanj centrov za socialno delo pred izvedenim inšpekcijskim nadzorom (in drugimi preiskovalnimi dejanji) na podlagi izjav samo ene od vpletenih zainteresiranih strani vsaj nekorektno, če ne neposredno škodljivo".
Kot so poudarili, je nadzor pokazal, da "CSD v obdobju, ko naj bi bil otrok pozitiven na testu prisotnosti nedovoljenih psihoaktivnih substanc, ni razpolagal s podatki oziroma navedbami, na podlagi katerih bi moral nemudoma začeti postopke ugotavljanja morebitne ogroženosti otroka". Ob tem so spomnili, da Centri za socialno delo v okviru javne službe opravljajo številne in raznovrstne naloge.
"Centri za socialno delo niso servisne delavnice, v katerih bi lahko brez sodelovanja uporabnikov popravljali druge. Strokovni delavci centrov za socialno delo pri svojem delu seveda naredijo tudi napake (trenutno centri za socialno delo izvajajo svoje naloge na podlagi več kot 50 zakonov, k čemur je potrebno dodati še na teh zakonih temelječe pravilnike). Pri socialni inšpekciji pogosto ugotavljamo, da so te napake posledica njihove preobremenjenosti, kronične kadrovske podhranjenosti ter seveda kompleksnosti in enkratnosti življenjskih situacij, s katerimi se srečujejo. Poleg tega želimo opomniti na neizvedeno vsebinsko reorganizacijo dela centrov za socialno delo, saj brez nje zaposleni na centrih za socialno delo težko opravljajo svoje naloge," so dodali v Socialni inšpekciji.
Oče šestletnega dečka, ki ga sumijo omogočanja uživanja prepovedanih drog ter zanemarjanja mladoletne osebe in surovega ravnanja, je bil pred preiskovalnega sodnika priveden 13. julija. Ta je zanj odredil pripor. Kriminalistična preiskava še vedno poteka.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.