Svet Nacionalnega inštituta za javno zdravje je za vršilca dolžnosti strokovnega direktorja soglasno imenoval Ivana Eržena. "To je dobra priložnost za umiritev diskurza in priložnost, da se lahko nemoteno začnejo priprave na morebitni jesenski val epidemije ter na druge strokovne izzive, ki so pred NIJZ," je povedal predsednik sveta NIJZ Mitja Blagajne.
Vlada Roberta Goloba je med drugim namreč določila, da bo naloge strokovnega direktorja do njegovega imenovanja opravljal vršilec dolžnosti, in ne več generalni direktor. Strokovnega direktorja pa ne bo imenoval generalni direktor, kot je predvidela vlada Janeza Janše, pač pa svet zavoda.
Novi vršilec dolžnosti je sicer že v preteklosti kot direktor vodil NIJZ, zaradi česar meni, da ima dovolj izkušenj, da lahko pomaga, da bo prehod na dvotirno voden potekal čim bolj nemoteno. Poudaril je, da je njihova primarna naloga zdaj promocija in nadaljnje izvajanje cepljenja proti covidu-19.
"To bomo poskušali z intenzivnim komuniciranjem, pojasnjevanjem pomena cepljenja in kaj pomenijo stranski učinki omogočiti, da bodo informacije do ljudi prišle na pravi način in da se bodo zlasti tisti, ki so najbolj ogroženi, odločili za cepljenje," je dejal in dodal, bodo pri tem sledili priporočilom stroke. Strokovna skupina, ki se bo osredotočala na koronavirus bo sicer, kot pravi Eržen, multidisciplinarna: "Covid namreč ne pušča posledic le na področju nalezljivih bolezni, temveč tudi na drugih, zato bomo poskrbeli, da bodo ustrezno zastopane vse stroke."
Obravnavali so tudi odziv NIJZ na ugotovitve Računskega sodišča v revizijskem poročilu. Računsko sodišče je namreč od sveta pričakovalo, da skladno s svojimi pristojnostmi vodstvu zavoda naloži določene aktivnosti za popravljalne ukrepe, kar je svet naredil že na prvi seji. "Danes se je seznanil z odgovorom vodstva in ga ocenil za ustreznega," je dejal Blagajne ter dodal, da so Računskemu sodišču to že sporočili.
"Strokovnim službam NIJZ smo naložili naj pripravijo usklajen čistopis statuta ter da ga pred pridobitvijo soglasja ustanovitelja posredujejo v sprejem oz. potrditev tudi svetu," je dejal.
Krek trdi, da se politika vmešava v stroko. Blagajne: Navodil o njegovi razrešitvi nisem imel
"Generalni direktor Milan Krek je trenutno odsoten, zato z njim pogovora še nisem opravil," je dejal Blagajne. Morebitni pogovori o nadaljnjem sodelovanju tako še niso stekli, je pojasnil ter dodal, da sam navodil o njegovi razrešitvi ni imel. "Menim pa, da je imenovanje predstavnikov ustanoviteljev v svet NIJZ dokaz, da si ustanovitelj želi dialoga, rešitev ter varovati integriteto inštituta."
Prejšnja vlada je maja 2021 sprejela spremembo sklepa o ustanovitvi NIJZ, s katero je predvidela uvedbo položaja strokovnega direktorja. Naziv direktor pa se po takratni spremembi spreminja v generalnega direktorja.
Krek je sicer zadnja dva tedna poudarjal, da zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan nanj pritiska, naj odstopi. Bešič Loredan pa je že večkrat pojasnil, da Krek njegovega zaupanja ne uživa, morebitna razrešitev pa je po njegovih besedah v pristojnosti sveta NIJZ.
KOMENTARJI (127)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.