Na današnji izredni seji jih je od 82 navzočih poslancev 78 glasovalo za, proti ni bil nihče, vzdržani pa so bili štirje poslanci – Anton Anderlič (LDS), Roberto Battelli (italijanska narodnost) ter Zmago Jelinčič in Miran Györek (oba SNS).
V skladu z odlokom, ki so ga sprejeli danes, bo referendum potekal v nedeljo, 6. junija, referendumsko vprašanje pa se bo glasilo: "Ali ste za to, da se uveljavi zakon o ratifikaciji arbitražnega sporazuma med vlado Republike Slovenije in vlado Republike Hrvaške, ki ga je sprejel državni zbor na seji dne 19. aprila 2010?"
Kot je pokazala tudi današnja razprava, bo koalicija volivce nagovarjala k podpori sporazumu, v opoziciji pa bodo državljane pozivali, naj glasujejo proti.
Čeprav so se pod zahtevo za razpis referenduma podpisali poslanci iz vseh poslanskih skupin, pa so si pri odgovoru na zgornje vprašanje izrazito neenotni. Današnja sedemurna razprava je tako potekala skoraj izključno samo o vsebini arbitražnega sporazuma, medtem ko dvoma, da bo do razpisa referenduma prišlo, ni bilo.
Koalicija je ponovila, da pomeni sporazum korak k pošteni in dokončni rešitvi spora o meji in da je v skladu s slovenskimi nacionalnimi interesi. Zato so volivce pozvali k udeležbi na referendumu in glasovanju za. Premier Borut Pahor, ki je sporazum podpisal 4. novembra lani s hrvaško kolegico Jadranko Kosor, je danes opozoril, da bi bila zavrnitev arbitražnega sporazuma katastrofalna napaka. S potrditvijo tega "kapitalnega političnega vprašanja" pa bi po njegovem mnenju zaščitili vitalne interese Slovenije, izboljšali odnose s Hrvaško ter okrepili vpliv in ugled države.
Opozicija se s tem ne strinja in vztraja, da je sporazum škodljiv, saj Sloveniji ne zagotavlja ohranitve teritorialnega stika z odprtim morjem, zaradi česar ji grozi izguba statusa pomorske države, pa tudi izguba ozemlja. Janez Janša (SDS), ki je ob Bojanu Kontiču (SD) nastopil v imenu predlagateljev, je ocenil, da je referendum potreben, ker je treba zavrniti arbitražni sporazum, ki je slab za Slovenijo, Hrvaško in Evropsko unijo.
Zunanji minister Samuel Žbogar je zavrnil vnovične kritike opozicije glede vsebine sporazuma. Kot je med drugim ponovil, izraz junction, ki pomeni teritorialni stik, zagotavlja, da bo Slovenija ohranila teritorialni stik z mednarodnimi vodami.
Roki začnejo teči 5. maja
Potem ko je državni zbor za dan razpisa referenduma določil 6. junij, bodo 5. maja začeli teči roki za izvedbo referendumskih opravil. Kampanja pred referendumom se bo začela v petek, 7. maja, končala pa se bo 24 ur pred začetkom glasovanja, ko bo nastopil volilni molk.
Organizatorji referendumske kampanje – to so lahko predlagatelji referenduma ali drugi subjekti, ki so zainteresirani za izid referenduma – morajo do 12. maja odpreti posebne transakcijske račune, na katerih bodo izbirali sredstva za financiranje kampanje. Do istega datuma morajo Državni volilni komisiji tudi sporočiti podatke o organizatorjih.
Organizatorjem referendumske kampanje sicer ne pripada povračilo stroškov kampanje, kot to velja za volilno kampanjo. Za kampanjo pa lahko porabijo največ 0,25 evra na volilnega upravičenca v državi, kar pomeni največ 420.000 evrov. Stroški za izvedbo referenduma pa se krijejo iz državnega proračuna.
Ratifikacija sporazuma bo na referendumu potrjena, če bo zanjo glasovala večina volivcev, ki bodo veljavno glasovali. V tem primeru bodo zakon o ratifikaciji takoj razglasili. Če bodo volivci zakon zavrnili, pa bi se Slovenija in Hrvaška za nedoločen čas znova znašli pred odprtim vprašanjem meje, ki ga nista uspeli rešiti od osamosvojitve leta 1991 in je bil vir številnih sporov in incidentov. Leto dni od odločitve na referendumu DZ tudi ne sme sprejeti zakona, ki bi bil v nasprotju s to odločitvijo.
KOMENTARJI (260)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.