"Skušali bomo zelo jasno povedati, kje je spodnja meja konsenza, pod katero se ni smiselno spustiti, ker drugače s spremembami ne dosežemo želenih učinkov," je dejal premier Borut Pahor. Med želenimi učinki reform je po njegovih besedah bolj tekmovalna družba oziroma bolj tekmovalno gospodarstvo in "zato bolj solidarna družba". Postaviti želi pravo razmerje med tekmovalnostjo in solidarnostjo, "da bomo na isti barki takrat, ko bomo nosili breme krize, in takrat, ko bomo plavali na valu konjunkture".
Z ukrepi želi pomagati slovenskemu gospodarstvu obdržati tekmovalnost tako v Sloveniji kot v tujini in delovna mesta. "Brezposelnost bo prihodnje leto največji problem v Evropski uniji. Najbolj dinamična gospodarstva napovedujejo podvojitev brezposelnosti." Dodal je, da je vlada z ukrepi poskrbela, da kriza določenih slojev ljudi, tistih, ki so najmanj odgovorni za krizo, ni prizadela tako, kot bi jih lahko, če vlada ne bi posredovala.
Cilj vlade je imeti stabilno gospodarsko rast, ki se bo na letni ravni ustavila pri odstotku ali 1,2 odstotka, "kar je po našem mnenju dovolj, da smo kompetitivni z drugimi državami". Cilj je tudi obvladljiva inflacija, kar bo, kljub temu da ni moč natančno napovedovati svetovnih cen energentov, po njegovem mogoče, če ne bo nepredvidenih dogodkov.
Vlada želi zmanjšati proračunski primanjkljaj za 0,5 odstotka na medletni ravni, ker načrtuje, da bo proračunski primanjkljaj do leta 2013 spet pod tremi odstotki bruto domačega proizvoda (BDP). Želi tudi, da bi bila stopnja anketne brezposelnosti pod 7,5 odstotka. "Za razliko od lanskega leta imamo bolj jasne cilje, bolj kratkoročne ukrepe, ki so hkrati vpeti v bolj jasno vizijo, ker so stvari bolj predvidljive, kot so bile lani v tem času, in ker so vajeti za reševanje krize bolj v naših rokah."
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.