Malo pred 10. uro je iz skladišča civilne zaščite v Rojah v Ljubljani proti Hrvaški krenila nova pošiljka s humanitarno pomočjo za prizadete v rušilnem potresu v Petrinji in okolici. "Gre za nastanitveno opremo za prebivalstvo, danes bomo poslali 10 raztegljivih šotorov s kompletom za ogrevanje in razsvetljavo, 100 terenskih postelj in 100 spalnih vreč," so pojasnili na Upravi za zaščito in reševanje.
Že včeraj smo sprožili vse mehanizme za pomoč Hrvaški, je na današnji vladni novinarski konferenci povedal poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan. "Včeraj ob 20. uri zvečer smo poslali prvo pošiljko pomoči, dva kamiona, ki sta prispela na Hrvaško še pred polnočjo," je povedal in dodal, da so danes poslali še eno pošiljko s kompletno opremo za namestitev in razsvetljavo. "Če bo potrebno, se bomo še vključili v pomoč," je še dodal poveljnik Civilne zaščite
V logistični center v Jastrebarskem na Hrvaškem je kot rečeno že ob polnoči prispela prva tovornjaka pomoči iz Slovenije, na katerih so bili med drugim štirje bivalni zabojniki.
Kot je že v torek za 24UR ZVEČER pojasnil Srečko Šestan, je Slovenija sosedom takoj ponudila pomoč, vendar pa so morali počakati na uradno potrditev s hrvaške strani, kot veleva ustaljeni postopek. "Mi smo njihov uradni zahtevek čakali do približno 18. ure. Ko je prišel, sem bil prepričan, da bodo prosili tudi za ekipe reševalcev – tega niso storili, ampak so zaprosili samo za materialno pomoč. To smo že pripravili in okoli 20. ure napotili štiri zabojnike s svojimi vozili v Zagreb," je dejal Šestan.
Hrvaška je po besedah Šestana zaprosila za zabojnike, za zimske ogrevane šotore, agregate, postelje in spalne vreče.
Obrambni minister Matej Tonin je že v torek sporočil, da bo Slovenija Hrvaški pomagala z modularnimi bivalnimi enotami, šotori, posteljami, grelci in agregati.
Šestan je včeraj odsvetoval, da bi se posamezniki kar sami organizirali in z nekakšnimi konvoji odšli proti Petrinji, že zato, ker bi lahko tam ob tem nastala velika zmeda.
Kacin: Za osebe, ki gredo pomagat na Hrvaško, vstop v Slovenijo brez karantene ali negativnega testa
Za osebe, ki za 48 ur potujejo na Hrvaško zaradi pomoči ob torkovem rušilnem potresu, je po novem vstop v Slovenijo mogoč brez karantene ali negativnega testa na novi koronavirus, je na današnji novinarski konferenci povedal vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin.
Kot je dejal Kacin, je ministrstvo za notranje zadeve k sedmim izjemam, ki omogočajo vstop v Slovenijo brez karantene na domu in brez predložitve negativnega testa na novi koronavirus, dodala še eno.
"Do preklica velja, da osebe, ki potujejo na Hrvaško zaradi pomoči pri reševanju in odpravi posledic potresa in se vračajo najmanj 48 po prehodu meje, ne potrebujejo negativnega testa niti ne bo za njih odrejena karantena," je poudaril.
V Sloveniji za Hrvaško po potresih več akcij zbiranja pomoči
Pomoč za prizadeto območje pa zbirajo tudi preverjene humanitarne organizacije, med drugim Rdeči križ in Slovenska karitas. Rdeči križ Slovenije je hrvaškemu Rdečemu križu iz sklada za solidarnost že v torek nakazal 10.000 evrov.
Rdeči križ Slovenije je odprl poseben sklic za zbiranje denarnih sredstev. Vsi, ki želijo prispevati, lahko za akcijo Potres Hrvaška sredstva nakažejo na njihov transakcijski račun SI56 0310-0111-1122-296 s sklicem SI00-96885. Uporabniki mobilnih storitev A1, Telekom, Telemach in T-2 lahko prispevajo tudi s poslanim SMS sporočilom na 1919 z Besedo SKUPAJ en evro ali SKUPAJ5 pet evrov.
Preko Slovenske karitas pa je mogoče pomagati z SMS-sporočilom in ključno besedo KARITAS5, poslano na številko 1919. Pri tem boste darovali pet evrov. Mogoče je pomagati tudi z nakazilom na transakcijski račun Slovenske karitas, Kristanova ulica 1, 1000 Ljubljana, številka SI56 0214 0001 5556 761. Kot namen se navede Potres Petrinja, za sklic pa SI00 627.
Pomoč prizadetim zbirajo tudi v Zasavju. Občina Trbovlje danes do 20. ure v trboveljskem centru za zaščito in reševanje zbira materialno pomoč. Ob tem so sporočili, da na Hrvaškem najbolj potrebujejo hrano, bunde, higienske potrebščine in spalne vreče.
Denarna sredstva za pomoč prizadetim v potresu je mogoče nakazati tudi na transakcijski račun Društva prijateljev mladine Trbovlje številka SI56 6100 0001 9204 698 s sklicem SI00 27-2020 ter namenom Potres Hrvaška.
Občina Trbovlje je tudi napovedala, da bo v sodelovanju s prijateljsko hrvaško občino Labin občinam Petrinja in Sisak poslala materialno in denarno pomoč. Ob tem so se v Zasavju spomnili, da so med drugo svetovno vojno zavetje pri ljudeh v Petrinji našli tudi nekateri Trboveljčani.
Predvsem materialno pomoč zbirajo tudi v številnih krajih po Sloveniji.
Tudi v PGD Rogatec so že kmalu po včerajšnjem potresu priskočili na pomoč in začeli zbirati pomoč v tamkajšnjem gasilskem domu. Pomoč so danes s kombiji odpeljali proti Hrvaški.
Pomoč so zbrali tudi v Celju.
Župan Ajdovščine Tadej Beočanin pa je sporočil, da je ta občina pobratenemu mestu Petrinja v znak podpore in solidarnosti namenila 10.000 evrov humanitarne pomoči. "Z mestom Petrinja smo odnose navezali ob koncu druge svetovne vojne. Nekatere naše vezi so ostale zapisane v času, druge pa predstavljajo nevidno vez, ki se je sedaj, v teh težkih časih, ponovno okrepila," je še zapisal. Dodal je, da se lahko občani, ki želijo pomagati, pridružijo zbiranju sredstev prek humanitarnih organizacij, Rdečega križa in Karitasa.
Na poti v Petrinjo je tudi pomoč iz Pirana. Najnujnejše potrebščine v skupni vrednosti 5500 evrov ki jih je za prebivalce Petrinje zbiralo Hrvaško kulturno društvo Istra, bodo v porušeno mesto prepeljali ob sodelovanju občine Piran, javnega podjetja Okolje Piran in krajevne skupnosti Portorož. Vozilo bo pošiljko z devetimi paletami pijače in nepokvarljive hrane, kot so konzervirana živila, moka, testenine, riž, olje, pa tudi pripomočki za osebno higieno, sanitetnim materialom in odejami, na prizadeto območje dostavilo predvidoma v četrtek, je občina Piran še zapisala v sporočilu za javnost.
Hrvaški po potresu na pomoč tudi številne druge države
Hrvaški so po rušilnem potresu, ki je v torek prizadel območje Petrinje, na pomoč poleg Slovenije priskočile tudi številne druge evropske države. Na hrvaško prošnjo za pomoč so se med drugim odzvale Avstrija, Italija, Grčija, Romunija, Češka, Švedska in Srbija.
Kot poroča spletni portal N1, bo Avstrija na Hrvaško poslala 470 zložljivih postelj, Italija pa 100 zimskih šotorov. Iz Grčije bo prispelo 40 šotorov, 50 električnih grelnikov, 500 zložljivih postelj in 14 bivalnih zabojnikov.
Švedska pošilja 60 šotorov in 2000 zložljivih postelj, Češka stolp za osvetlitev, deset električnih grelnikov, 600 zložljivih postelj in 1200 spalnih vreč.
Srbija bo sosednji državi pomagala s finančnimi sredstvi. Srbski predsednik Aleksandar Vučić je vladi naročil, naj za pomoč Hrvaški nameni milijon evrov.
Pozivi k previdnosti, saj se na Hrvaškem že pojavljajo sumljivi računi za zbiranje pomoči
Podpredsednik Hrvaškega združenja menedžerjev varnosti (Hrvatska udruga menadžera sigurnosti) Alen Delić pa je opozoril, da se na družbenih medijih širijo tudi lažne novice o posledicah potresa in zbiranju predvsem denarne pomoči. "V tem trenutku se je najbolje držati tistih informacij, ki jih na službenih straneh objavi štab civilne zaščite ali hrvaški Rdeči križ," je za 24sata.hr dejal Delić in opozoril, da se pojavljajo tudi sumljivi tekoči računi za zbiranje pomoči.
Ob tem je ljudi, ki bi želeli pomagati prizadetim v potresu, opozoril, naj bodo zelo previdni, saj da lahko tudi v prihodnjih dneh na družbenih medijih pričakujemo pojavljanje lažnih akcij zbiranja denarne pomoči. Ljudem je svetoval, naj spremljajo relevantne medije, ki objavljajo preverjene informacije tudi o tem, kje zbirajo pomoč.
Na Hrvaškem se tla tresejo od ponedeljka. Najbolj uničujoč potres z magnitudo 6,4 je v torek zahteval sedem smrtnih žrtev. Tla se na Hrvaškem tresejo tudi danes. Največ gmotne škode je na območjih Petrinje, Gline in Siska.
KOMENTARJI (176)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.