Od 100 prebivalcev Slovenije, starih 15 let ali več, jih je 46 poročenih, 39 samskih, osem vdovelih in sedem razvezanih, kažejo podatki Statističnega urada RS (Surs). Največ poročenih je v goriški regiji, največ razvezanih v obalno-kraški regiji, kažejo podatki z dne 1. januarja 2013. Delež poročenih raste do 65. leta starosti, poročenih je 70 odstotkov 63-letnikov.
Med prebivalci, starimi med 25 in 29 let, jih je poročenih slabih 16 odstotkov, med starimi od 30 do 34 let pa slaba tretjina. Tudi dobra polovica prebivalcev, ki so stari med 35 in 39 let, je samskih in še niso bili poročeni, slabih pet odstotkov toliko starih prebivalcev pa je ločenih. Med 40 in 44 let starimi prebivalci je slabih 56 odstotkov poročenih, dobra tretjina pa samskih, kažejo podatki Surs.

Največ samskih prebivalcev pri nas je po podatkih Sursa v koroški statistični regiji, in sicer dve petini, v goriški regiji je bilo takšnih malo več kot tretjino. Delež poročenih je najvišji v občinah Renče – Vogrsko in Odranci (54,6 odstotka), najmanjši delež poročenih pa so ugotovili v občini Cirkulane (36,6 odstotka). V občini Šalovci je najvišji delež ovdovelih prebivalcev (14,4 odstotka), najnižji delež ovdovelih pa je v občini Škofljica (5,6 odstotka).
Podatki o zakonskem stanu se razlikujejo tudi glede na spol. Po podatkih iz začetka leta med ženskami po stanu poročene prevladujejo v starosti od 37 do 71 let, v tej starosti je poročenih več kot polovica. Med moškimi pa so poročeni v absolutni večini med prebivalci v starosti od 42 do 90 let. Med prebivalci, starimi 85 ali več let, pri ženskah izrazito prevladujejo vdove, ki jih je 75 odstotkov, med moškimi v tej starosti pa je največ poročenih, in sicer 55 odstotkov.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.