
Na prometnoinformacijskem centru so objavili opozorilo, da nekdo na avtocesti znova vozi v napačno smer. Tokrat je bila nevarnost na gorenjski avtocesti, in sicer med Podtaborom in Lescami. Pozorni so morali biti vozniki, ki so vozili proti Lescam. Obvestilo so s spletne strani umaknili okoli pol devete ure zjutraj.
Na kranjski policijski postaji so nam povedali, da so dobili več obvestil, da nekdo na avtocesti vozi v napačno smer. Policijske patrulje so pregledale območje od Lesc do Kranja, kjer pa je več izvozov. Policisti niso videli, da bi kdor koli vozil v napačno smer, dopuščajo pa možnost, da je voznik ali obrnil ali zapustil avtocesto na kakšnem od izvozov.
Za zdaj tudi niso še ugotovili, za koga je šlo. Priče so povedale le, da je šlo za manjši rumen avto. "Bomo pa seveda pregledali še, kar je na razpolago od videonadzornih sistemov, ki so na avtocestah, če nam bo tam kar koli uspelo ugotoviti," so dejali na PU Kranj in dodali, da bodo koristne tudi informacije občanov. Voznika bodo poskušali izslediti in seveda tudi ukrepati.
Spomnimo, da so ravno prejšnji teden poslanci na pobudo SLS odločali o povišanju kazni za vožnjo v napačno smer za 300 odstotkov in odvzem vozniške. Večina poslancev je bila bolj naklonjena predlogom vlade o celostnem reševanju problema, zato so predlog SLS zavrnili.
Ministrstvo se je reševanja problema že lotilo

Kot je takrat razložil minister Patrick Vlačič, se je ministrstvo reševanja problema že lotilo, saj v tem trenutku pošilja v medresorsko usklajevanje in v juliju na vlado štiri predpise, ki bodo na novo, moderno uredili to področje. Samo zviševanje kazni ali ukrepi prisiljevanja imajo po njegovih besedah majhne, kratkoročne ali celo nikakršne učinke. Razlogi za takšna ravnanja, kot je vožnja v napačno smer, so namreč običajno takšni, da se jih samo s kaznovanjem ne da preprečiti, je menil Vlačič.
Za pojasnila smo prosili tudi ministrstvo za promet. Odgovorili so nam, da se veljavnemu zakonu o varnosti cestnega prometa življenjska doba izteka. "Po novem letu ga ne bo več. Nadomestili ga bodo štirje področni zakoni, in sicer: zakon o voznikih, zakon o motornih vozilih, zakon o javnih cestah in zakon o prometnih pravilih. Predlogi navedenih zakonov so bili na našem internetu in na straneh e-demokracije objavljeni (beri: v javni razpravi) že v začetku maja, zdaj so v medresorskem usklajevanju. Po veljavni proceduri sledi torej še vladna in parlamentarna razprava ter sprejem v državnem zboru. Zakoni naj bi bili v državnem zboru sprejeti še letos, tako da bi prihodnje leto že začeli veljati,“ so zapisali.
Kar se tiče voženj v napačno smer pa so razložili: "Po lanskih tragičnih nesrečah je bilo takoj pripravljeno poročilo policije o vseh uvozih na avtocesto, s katerim je bila priporočena dodatna prometna signalizacija. Dars je vso dodatno prometno signalizacijo tudi postavil. Dars je nato opravil tudi terenske preglede vseh odsekov in podal predloge dodatnih ukrepov za odseke, kjer bi bilo to potrebno – hkrati je bila opravljena tudi njihova realizacija.“
Navedli so tudi druge ukrepe, ki so bili izvedeni, da bi z njimi preprečili vožnjo v napačno smer:
1. Testiranje po ocenah strokovnjakov najbolj učinkovitih sistemov za preprečevanje vožnje v nasprotno smer, kot je na primer indukcijska zanka. Dars je izbral dva odseka, kjer bo ta metoda testno preizkušena: Arja vas in Brdo.
2. Preprečevanje voženj v napačni smeri Dars zagotavlja z vlaganjem v sisteme ITS, med katere sodi sistem za nadzor in vodenje prometa (SNVP) – sistemi, ki voznike opozarjajo na "kontra" vozilo, omejujejo hitrost in zapirajo celotni odsek avtoceste oz. hitre ceste … Trenutno je na avtocestah in hitrih cestah v upravljanju Dars s sistemi detektiranja opremljenih 15,7 kilometrov predorov in 62,5 kilometra odprte trase (SNVP): Klanec–Srmin, Vransko–Blagovica, na zahodni ljubljanski obvoznici in na avtocestnem odseku Ljubljana Brod–razcep Koseze, hitri cesti Razdrto–Vipava.
3. Oprema izvoza iz predora Šentvid na Celovško cesto: poleg detekcije nepravilne smeri vožnje v samem predoru je neposredno ob Celovški cesti na priključku postavljena tudi detekcija vozil (detektorska zanka vgrajena v vozišče), ki bi s Celovške ceste poskušala zapeljati v predor v napačno
smer. Detektorska zanka aktivira vklop rdečih semaforjev postavljenih nad znaki "roka", ki opozarjajo na nepravilno smer vožnje.
4. Postavitev dodatnih montažnih robnikov in sprememba prometne signalizacije na cestah v upravljanju direkcije za ceste, ki bo delno preprečevala levim zavijalcem nepravilen uvoz na avtocesto v območjih diamantnih priključkov Šentrupert, Šempeter in Arja vas.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.