V soboto, 17. aprila, so na Jelovico pripeljali dva risa iz Romunije, samico Aido in samca Zoisa. Za prevoz je poskrbela izkušena ekipa za transport živih živali iz ZOO Ljubljana in Zavoda za gozdove Slovenije (ZGS).
"Risa sta potovanje dobro prestala in sta že nameščena v prilagoditveni obori, iz katere bosta izpuščena v naravo," so ob tem zapisali na spletni strani projekta LIFE Lynx, ki si pod okriljem ZGS prizadeva za reševanje risa v Dinaridih in jugovzhodnih Alpah pred izumrtjem.
V času prilagajanja na svoje novo okolje bodo za risa skrbeli bohinjski lovci iz lovske družine Nomenj-Gorjuše. "V tem času je pomembno, da risov ne vznemirjamo, saj gre za divji živali, ki sta zelo plašni. Lokacija obore ni javno znana, ljudi pa prosimo, da se ji ne približujejo," pravijo pobudniki projekta. Dodajajo, da okolico obore nadzorujejo tudi s kamerami in s pomočjo lokalnih lovcev ter inšpektorjev.
S preselitvijo Zoisa in Aide je romunska ekipa ACDB uspešno zaključila že tretjo sezono odlovov. "Čestitke ekipi za uspešen ulov skupno osem risov, ki bodo pomagali rešiti dinarsko-JV alpsko populacijo risa pred izumrtjem," pravijo v LIFE Lynx.
Samcu ime izbrali lovci – po Žigi Zoisu
Za risjega samca so še pred njegovim prihodom iz Romunije v Slovenijo ime izbrali slovenski lovci. Več kot 500 udeležencev je glasovalo za pet imen Boris I., Maršal, Noris, Roman in Zois, ki so jih predlagali lokalni lovci iz lovskih družin Nomenj-Gorjuše, Bohinjska Bistrica in Stara Fužina. "Izid glasovanja je bil zelo tesen, največ glasov je dobilo ime Zois – po Žigi Zoisu, slovenskem razsvetljencu, gospodarstveniku in podjetniku iz 18. stoletja, ki se je navduševal tudi nad naravo, predvsem zoologijo, botaniko in mineralogijo," pojasnjujejo koordinatorji projekta ter se hkrati zahvaljujejo vsem, ki so glasovali.
Na Gorenjskem kraljuje že Tris
'Kosmata Romuna' sicer nista prva na novo prepeljana risa na Gorenjskem. Marca so strokovnjaki iz Romunije na Pokljuko pripeljala samca Trisa, ki je bil tako prvi od vsaj petih risov, ki bodo doseljeni na Gorenjsko.
V okviru mednarodnega projekta ohranitve LIFE Lynx, ki vključuje pet držav, so do zdaj v Slovenijo – poleg Zoisa, Aide in Trisa – priselili še štiri rise: Goruja, Katalina, Borisa in Maksa.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.