Predsednik društva Forum 21 in nekdanji predsednik Milan Kučan je ob začetku pogovora s Türkom izrazil obžalovanje, da se je Lojze Peterle "naknadno" odločil, da se dogodka ne bo udeležil. Türk se je sicer zavezal, da bo kot morebitni predsednik občutljiv na vprašanja človekovih pravic.
Zgodovine ne bo mogoče pozabiti le s “spravnimi rituali“
Človekove pravice so po njegovem prepričanju "korpus" pravic, v katerem sta med drugim zelo pomembne svoboda izražanja in volilna pravica. Skupini človekovih pravic pa bi bilo treba dodati še ekonomske in socialne pravice, meni Türk. Pri slednji gre za pravico do najnižjega standarda fizičnega in mentalnega zdravja.
Glede odnosa do zgodovine in delitve na "naše in vaše" pa Türk meni, da je ne bo mogoče pozabiti le s "spravnimi rituali". Odgovora na to, kako bi prišli do dejanske sprave, pa predsedniški kandidat nima. Po njegovem mnenju je do te delitve prišlo v 19. stoletju, ta tendenca pa se je ohranila vse do danes. "Tudi v tej kampanji slišimo, da kakšen kandidat ni pravi," je povedal Türk.
Proti sovražnemu govoru
Sogovorniki so se dotaknili tudi sovražnega govora. "Najodločneje se distanciram od kakršnegakoli sovražnega govora," je dejal Türk. Po njegovem mnenju bi bilo treba tovrstno nastopanje začeti omejevati in odpravljati iz političnega življenja.
Ob tem je spomnil, da je bilo moč sovražen govor slišati tudi v tej predsedniški kampanji. "Ne moreš pripadnike sosednjega naroda označiti za živali. To ni primerno," je še dodal Türk.
Pogovor s Türkom, ki sta ga vodili Spomenka Hribar in raziskovalka na Inštitutu za kriminologijo pri Pravni fakulteti v Ljubljani Renata Salecl, so sicer med drugim prisluhnili varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik, zgodovinar Božo Repe, glasbenik Zoran Predin in nekateri gospodarstveniki.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.