Vse od potrditve Janeza Janše za mandatarja se vrstijo sestanki, kjer se akterji koalicije usklajujejo, kako bo videti novo vodstvo Slovenije. Danes se je tako sestal izvršilni odbor SLS. Na seji so razpravljali tudi o "informaciji o imenovanju ministrov SLS v novo vlado". Izvršilni odbor SLS je tako kot kandidata za ministra evidentiral predsednika stranke Radovana Žerjava in strankinega poslanca Franca Bogoviča. Prvi je kandidat za vodenje ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo, drugi za vodenje ministrstva za kmetijstvo in okolje, je po seji izvršilnega odbora povedal Žerjav.
Napovedal je, da bodo obe imeni predvidoma predlagali v četrtek v okviru pogajanj o kadrovski sestavi vlade. Upa pa, da bo mandatar za sestavo nove vlade Janša predloga sprejel in kandidata predlagal za ministra v bodoči vladi.
Žerjav je povedal, da bo njegova ključna naloga, če ga potrdijo za gospodarskega ministra, obuditi gospodarstvo in ustvariti konkurenčnejše poslovno okolje. Ne bo pa to naloga le gospodarskega ministra, ampak celotne vlade, je poudaril Žerjav.
V NSi se je svet stranke prejšnji teden že dogovoril, da stranka mandatarju Janši kot kandidata predlaga Aleša Hojsa za obrambni resor in predsednico stranke Ljudmilo Novak za ministrico brez listnice, zadolženo za Slovence v zamejstvu in po svetu, je za STA potrdil podpredsednik NSi Matej Tonin. A včeraj Tonin te iste informacije ni želel potrditi in je dejal, da so stvari do dokončnega dogovora še vedno odprte.
Še več neznank pa je pri kandidatih za ministrska mesta, ki naj bi pripadla SDS, Listi Virant in DeSUS. Lista Virant naj bi še vedno iskala kandidata za ministra za pravosodje in javno upravo. Kot so poročali v oddaji 24UR, naj bi bil med kandidati za pravosodnega ministra profesor na pravni fakulteti Senko Pličanič. Gregor Virant bo skoraj zagotovo ostal predsednik državnega zbora, to mesto si neuradno želi tudi predsednik DeSUS Karl Erjavec, ki se ga omenja tudi kot kandidata za zunanjega ministra. Najbolj skrbno pa imena novih kandidatov skrivajo v SDS.
Predsedniki koalicijskih strank se bodo po napovedih Žerjava sicer srečali v četrtek, ministrska ekipa pa naj bi bila znana v petek.
Izstopi zaradi vstopa v koalicijo
Odločitev sveta DeSUS, da vstopijo v koalicijo s strankami SDS, Listo Virant, SLS in NSi, še vedno povzroča pretrese v stranki. Iz stranke je po pojasnilih nekdanjega predsednika dolenjskega pokrajinskega odbora Milana Laha izstopilo že več kot sto članov, napovedujejo pa se novi izstopi. Vstopu v desnosredinsko koalicijo so najbolj nasprotovali v dolenjskem, podravskem in gorenjskem pokrajinskem odboru. Lah je še pojasnil, da so bili na seji sveta, kjer so odločali o vstopu v koalicijo, preglasovani. Kot je poudaril, na svetu stranke sploh niso dobili vpogleda v koalicijsko pogodbo in tako niso poznali njene vsebine. Poleg tega nasprotniki vstopa v desnosredinsko koalicijo menijo, da Janša ni primeren za vodenje vlade.
Za SD zahteva za oceno ustavnosti zakona o vladi nesprejemljiva
Pozitivna Slovenija je zaradi ukinitve samostojnega kulturnega ministrstva in prenos tožilstva pod notranje ministrstvo v noveli zakona o vladi napovedala ustavno presojo in zahtevo za njeno začasno zadržanje. A je pri tej napovedi ostala osamljena. SD namreč ustavne presoje ne podpira. V SD se s temi spremembami zakona sicer ne strinjajo, a po besedah vodje poslanske skupine Janka Vebra je podpisovanje zahteve za oceno ustavnosti novele zakona o vladi za SD trenutno nesprejemljivo. Sedaj je po njihovem mnenju najpomembnejše, da dobimo vlado in tega SD ne želi ovirati, je še dodal Veber.
Do ustavne presoje novele zakona tako najverjetneje ne bo prišlo, saj lahko ustavno presojo vloži najmanj tretjina poslancev, ki pa jih Pozitivna Slovenija, ki omenja možnost ustavne presoje novele, nima.
KOMENTARJI (1232)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.