Prebivalci in obiskovalci slovenske prestolnice bodo lahko predvidoma jeseni pošiljali in prejemali elektronsko pošto ter brskali po spletnih straneh kadar koli, kjer koli in do določene mere brezplačno. V Ljubljani bodo namreč po zapletih z izbiro zasebnega partnerja končno vzpostavili brezžično omrežje.
Kot so danes naznanili na Mestni občini Ljubljana, je do zamika vzpostavitve sistema prišlo zaradi čakanja novega standarda in pravega zasebnega partnerja. Pogodbo o partnerstvu so na koncu podpisali z družbama Telekom Slovenije in Nil, ki bosta v naslednjih dveh letih v izgradnjo nove informacijsko-komunikacijske platforme vložili skoraj 10 milijonov evrov.
Kot je pojasnil Vasja Butina, vršilec dolžnosti direktorja MU MOL, bo brezžično omrežje pokrivalo 90 odstotkov območja širšega centra mesta, 80 odstotkov naseljenega območja do obvoznice ter 35 odstotkov preostalega naseljenega območja do meja občine. Omrežje bo sestavljalo okoli 1360 brezžičnih točk, meščani pa bodo tako dobili dodatno možnost širokopasovnega dostopa. Uporaba bo za uporabnike tudi brezplačna, in sicer eno uro na dan.
Kako bo uporaba brezžičnega omrežja videti v praksi?
V praksi bo zadeva delovala tako, da se bo meščanom ali obiskovalcem Ljubljane na mobilnih telefonih, tabličnih ali navadnih računalnikih pojavilo ime mestnega omrežja. Posameznik bo lahko enostavno vzpostavil povezavo in se ob tem tudi identificiral. Brezplačno bo lahko v enem dnevu na omrežje skupno povezan natančno 60 minut, dodatne minute ali ure bo treba plačati. Plačevanje bo po besedah predstavnikov Telekoma med drugim mogoče bodisi preko mobilnega telefona z moneto ali s plačilnimi karticami in preko naročnine. "Ko se bo posameznik prijavil, se mu bo nemudoma odprl portal z vsemi informacijami o Ljubljani, o storitvah mestnih javnih služb, na voljo pa bodo tudi vse informacije glede danega sistema in plačevanja,“ pojasnjujejo na Telekomu. Cene za dodatno uporabo bodo znane ob uvedbi sistema, a ljubljanski župan je prepričan, da bo podobno kot pri sistemu Bicikelj. "99 odstotkov voženj je znotraj ene ure, ki je brezplačna," pravi.
"Temeljno poslanstvo mestne uprave je zagotoviti racionalne, učinkovite in prijazne storitve v dobro Ljubljančank in Ljubljančanov, vseh ljubljanskih ustanov ter njenih obiskovalcev. S tem projektom se postavljamo ob bok mestom, ki bodo v prihodnosti z uporabo najsodobnejših informacijskih tehnologij poskrbela za hitrejši razvoj gospodarstva in blaginje svojih občanov,“ je ob tem dejal ljubljanski župan Zoran Janković.
Predsednik uprave Telekoma Slovenije Ivica Kranjčević je temu dodal, da računajo, da bodo stroški Telekoma na letni ravni znašali okoli 2 milijona evrov, investicija pa naj bi se povrnila v naslednjih osmih letih. Pogodba o javno-zasebnemu partnerstvu je sicer sklenjena za obdobje 10 let.
"Zelo me veseli, da bomo s tem lahko okrepili sodelovanje med našimi zavodi, javnimi podjetji in našo upravo," je dodal Janković in dodal, da bodo vsi ti pogovori v notranjem prometu brezplačni, kar pomeni varčevanje in racionalizacijo. Popolnoma neomejena brezplačna uporaba brezžičnega omrežja pa bo po njegovih besedah na voljo študentom na fakultetah in drugih primernih točkah.
V nekaterih občinah imajo Wi-Fi že nekaj let
Brezplačen brezžični internet, ki ne predstavlja neposredne konkurence drugim internetnim ponudnikom, je v nekaterih slovenskih občinah mogoč že nekaj let. Namenjen je obiskovalcem in tudi domačinom, ki lahko tako pošiljajo in prejemajo elektronsko pošto ali poiščejo kakšne informacije o kraju, prevozih in drugem dogajanju. V Postojni, kjer naj bi bilo vzpostavljenih več kot 70 dostopnih točk, so z njihovim postavljanjem začeli leta 2006. Brezplačen brezžični dostop do interneta sta leta 2008 uvedli tudi občini Velenje in Maribor. Uporabniki lahko brezplačno uporabljajo tudi brezžični internet v središču Slovenj Gradca ter tudi v nekaterih drugih mestih po Sloveniji.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.