Ne samo izletniki in kolesarji, tudi motoristi so željno čakali na tople dni, ko so iz garaž ponovno zapeljali svoje jeklene konjiče. "Odpravila sem se na krajšo vožnjo, ker razmere v spomladanskih časih takšne, kakršne pač so, asfalt je še vedno hladen, ogromno je tudi peska na cestišču," pove mlada motoristka, ki smo jo srečali na Brodu pri Ljubljani in pobarali, kam se namenja.
Poleg nepreglednih ovinkov in hitrosti na cestah nanje prežijo še nevarnosti, ki jih za seboj vsako leto pusti zima. Inštruktor varne vožnje in vodja programov za motoriste pri AMZS opozarja, da na cesti spomladi "lahko pričakujemo udarno luknjo, ki je v jesenskem času še ni bilo, v višje ležečih krajih je na cesti lahko tudi zmrzal, ki lahko povzroči zdrs motocikla."
Naj bodo za to krivi motoristi sami ali vozniki težjih vozil, slovenske ceste vsako leto še zmeraj skrajšajo številna življenja. "Pri motoristih najpogosteje prihaja do poškodb glave, prsnega koša, trebuha, stegnenice," našteva Danijel Andoljšek, diplomirani zdravstvenik, ki se pri delu pogosto srečuje tudi z najhujšimi prometnimi poškodbami. Posledice zdrsa, padca ali trčenja pa so poleg od hitrosti odvisne tudi od tega, "kakšno opremo uporabljajo, ali je oprema pravilno pritrjena in tudi ali je ustrezne velikosti," še naniza.
Pred vrnitvijo na cesto je treba poleg tehnične brezhibnosti poskrbeti tudi za ustrezno telesno pripravljenost, ki na začetku nove sezone nikoli ni tako dobra kot na koncu prejšnje. "Spomladi, takole v popoldanskem času, opravljam krajše vožnje, da se potem pripravim na novo sezono," preden odpeketa z jeklenim konjičem, še doda prisrčna motoristka. In četudi se odpravljamo zgolj do najbližje trgovine, za ustreznost motocikla in nadevanje zaščitne opreme nobena minuta priprave ni zapravljena vnemar. Največ prometnih nesreč se namreč še zmeraj zgodi nekaj kilometrov od doma.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.